Pilt on illustratiivne. Foto: Wikipedia
Courtney Stensrudi tütar sündis 21+4 rasedusnädalal, kaaludes vaid 400 grammi. Nii vähe aega üsas areneda saanud looted väljaspool ema tavaliselt ellu ei jää, kuid Courtney soovis lapsele võimaluse anda ja palus, et arstid püüaksid lapse elule aidata. Praeguseks on tüdruk terve kolmeaastane, mahajäämus arengus võrreldes teiste endavanustega puudub.
Kui lapse ilmale toonud arst, neonataloog Dr. Kaashif Ahmad teada sai, et rasedus on kestnud vaid 21 nädalat ja neli päeva, andis ta emale kohe teada, et lootus on sisuliselt olematu. Nii pisikese loote kopsud ei ole veel piisavalt arenenud, et kopsude abil oleks üldse võimalik hapnikku kehasse viia. Ka hingamisaparaadi torud ei pruugi olla piisavalt väiksed ega ventilaatori tekitatud hingetõmbed piisavalt kerged.
Ning kui nii sügavalt enneaegne tita jääbki ellu, ootavad teda suure tõenäosusega ees terviseprobleemid - näiteks tserebraalparalüüs, kõndimisraskused, nägemishäired ja õpiraskused. On palju sünnitusabi ja lastearstinduse organisatsioone, mis ei soovita sedavõrd varases gestatsioonis sündinud beebit elustada, kuna neuroloogilised kahjustused on suure tõenäosusega nii rasked, et elustamine pole lapse huvides parim valik. Stensrud palus aga arstidel vähemasti proovida, ja dr Ahmad nõustus.
Veel mõnda aega tagasi peeti elu ja tervise juurde jäämise võimaluse piiriks 24 täiskantud rasedusnädalat. Viimastel aastatel on aga üha sagedamini ellu jäänud ka lapsed, kelle ema sünnitas 22+ või 23+. Courtney perekonna lugu näitab, et kuigi see on praegu veel äärmiselt ebatõenäoline, võib ellu jääda ja tervena elada ka 21 rasedusnädalat kõhus kantud laps.
(Allikas: Today)