Sul on sündinud enneaegne laps. Järsku leiad end olukorrast, milleks sa pole valmis. Võib-olla osalesid sa raseduse ajal perekoolis imetamise loengus, kuid seal ei räägitud sõnagi sellest, mida teha, kui sünnib enneaegne laps. Kuigi enneaegse lapse rinnapiimaga toitmine on esialgu keerukam, on rinnapiim just enneaegse lapse jaoks eluliselt oluline.
Imetamisnõustaja ja peretoetaja Marianne Tobro annab oma blogis nõu, mida on vaja teada rinnapiima ja imetamise kohta, kui sul on sündinud enneaegne laps, keda ei saa kohe otse rinnast toita.
Lapsele rinnapiima pumpamisest
- Hakka piima välja sõõrutama esimesel võimalusel - see võiks toimuda esimese kuue tunni jooksul pärast sünnitust.
- Rinnapiima tuleks välja lüpsta sama tihti, nagu õigeaegne vastsündinu sööks - vähemalt kaheksa korda ööpäevas. Rinnapiima koguse suurendamiseks võid seda ka tihemini teha!
- Alguses on rinnapiima kogus väike, üks-kaks teelusikatäit, ja rinnad tunduvad pehmed. See on normaalne.
- Alguses on kergem rinnapiima käsitsi sõõrutada, et väike kogus pumba kogumissüsteemi seintel kaduma ei läheks. Pigista tilgake piima nibule ja tõmba see väiksesse nõelata süstlasse või kogu piim väikse teelusika peale või pisikesse topsi.
- Rohkem piima hakkab tulema tavaliselt kolmandal päeval. Mõnikord ka palju hiljem, võib-olla isegi nädala pärast. Piima koguse suurenemise jaoks on oluline regulaarne piima sõõrutamine. Kui sul ei hakka piima rohkem tulema, siis konsulteeri imetamisnõustajaga, et vaadata koos üle piima lüpsmise tehnikas, sageduses jms.
- Kui rinnas on juba rohkem piima, siis on kergem seda välja pumbata rinnapumbaga. Olenevalt lapse vanusest ja tervislikust seisundist võib juhtuda, et pead piima välja pumpama päris pikka aega. Kui võimalik, siis soeta endale elektriline rinnapump, mida on võimalik kasutada mõlemal rinnal korraga. Rinnapumpa saab ka rentida. Ka haiglates on pumbad olemas - kui sulle pole veel elektrilist pumpa pakutud, siis küsi seda ise.
- Umbes lapse teise elunädala lõpuks on rinnapiima ootuspärane kogus 750-1000 milliliitrit ööpäevas, aga piisav on igasugune kogus, millest sinu lapse toitmiseks piisab!
Mõnikord on vaja esimestel päevadel anda beebile doonorpiima. See ei tähenda alati, et sinul oleks piima liiga vähe või et midagi oleks valesti, - enneaegne laps võib lihtsalt vajada suuremat kogust piima enne, kui emal on rohkem piima rinda tulnud. Seda tuleb tihti ette. Doonorpiim on lapse tervisele parim valik, kui oma ema piima pole võimalik anda.
Kui sul on juba rinnapiima rohkem, kui sinu tita vajab, siis ära viska imelist kraami ära! Kogu see säilituskottidesse ja saada koju sügavkülma ootama. Võib-olla läheb seda hiljem vaja. Või anneta piima emapiimapanka, et aidata teisi enneaegseid beebisid!
Kas stressi tõttu võib piim otsa saada?
Mõnikord on tugevas stressiolukorras või suure muretsemise tõttu rinnast piima raske kätte saada. Piim ei saa lihtsalt järsku päevapealt otsa ega kao ära - tugevate emotsioonide tõttu võib häiritud olla hoopis piima väljutamine. Kui tunned end jälle rahulikumana, enesekindlana ja lõõgastunult, siis hakkab ka piim rinnast uuesti kergemini voolama.
Saad piima väljutamiseks vajalike hormoonide tööle kaasa aidata, kui pumpad piima vahetult pärast lapse kängurus hoidmist, vaatad pumpamise ajal pilte või videoid lapsest, jood sooja teed, palud partneril või mõnel teisel lähedasel õlgu masseerida, soojendad rindu enne pumpamist, vaatad oma lemmiksarja või kuulad mõnusat muusikat jms.
Mõtle ka ise, millised olukorrad võiksid just sind rahustada. Mõnikord aitab pinget maha võtta ka see, kui katad pumba näiteks õhukese salliga, paned silmad kinni ja kujutad ette, kuidas piima aina tuleb, pudel aina enam täitub. Vastupidi, kui pudelisse jõudva piima kogust aina silmadega mõõdad, võib see negatiivselt mõjuda. Pingeid maandada võib aidata ka lähedasega oma muredest rääkimine või kogemusnõustajaga suhtlemine.
Kuidas rinnapiima välja pumbata?
- Pese käed, soojenda rinnad ja säti end mugavalt istuma nii, et nõjatud kergelt ettepoole. Jälgi, et su õlad ja selg ei oleks pinges ning et sa saaksid oma käsi ka mugavalt toetada.
- Masseeri rinda ja nibu.
- Pumpa mõlemast rinnast nii kaua, kuni piima tuleb (või kordamööda kummastki rinnast). Samal ajal masseeri rinda nibu suunas. Võid teha mööda rinda sõrmega “jooni” või võtta rind pihku ja õrnalt rütmiliste liigutustega sõrmi kokku suruda. Masseeri läbi kogu rind, kuni ühtki piimatilka enam minuti jooksul ei tule.
- Kui muretsed piima koguse pärast, võid pärast masinaga pumpamist veel ka käsitsi rinnast piimatilgakesi välja pumbata, või pumbata masinaga veel mõnda aega edasi ka siis, kui piima enam ei tule.
- Vali täpselt nii suur pumba võimsus ja masseerimise tugevus, nagu kannatad, aga mitte selline, mis põhjustab valu.
- Mõlema rinna tühjendamine võtab tavaliselt aega 20-30 minutit.
Kui tihti ja millal pumbata?
24-tunnise perioodi jooksul võiks pumpamiskordi olla alguses vähemalt kaheksa korda. Näiteks võid pumbata päeval iga 2-2,5 tunni järel ja öösel 3-4 tunni järel (või piima koguse suurendamiseks päevaö 1,5-2 tunni ja öösel 2,5-3 tunni järel).
Näitlik pumpamisskeem I: 6.00 – 9.00 – 11.30 – 14.00 – 15.30 – 18.00 – 20.30 – 23.00 – üks öine pumpamiskord sobival kellaajal.
Näitlik pumpamisskeem II: 6.00 – 8.00 – 10.00 – 12.00 – 14.00 – 16.00 – 18.00 – 20.00 – 22.00 – 00.00. PS! Mõnikord ei ole nii pikk öine vahe parim variant - piima kogus võib väheneda või täis rinnad tekitada suurt ebamugavust. Katseta, kuidas sulle sobib.
Kui piima tootmine on juba hästi käima läinud ja piima kogus on stabiilselt 750-1000 ml ööpäevas, siis võid ettevaatlikult ükshaaval pumpamiskordi vähendada. Jälgi, et ööpäevane rinnapiima kogus ei hakkaks vähenema. Kui hakkab, siis lisa jälle pumpamiskordi. Võimalik, et piisab ka harvematest pumpamiskordadest, kui pumpad pikemalt. Näitlik pumpamisskeem III: 6.00 – 9.00 (maratonpumpamine) – 12.00 – 15.00 – 18.00 – 21.00 – 00.00.
Tihe pumpamine võib olla keeruline ja kurnav. Oluline on leida endale toimiv rütm, mis on tehtav ja tagab ka tita jaoks piisava piimakoguse.
"Olen enneaegse lapse ema ja tean, mida tähendab mitmekuuline pumpamine, haiglas elamine ja mure lapse tervise pärast. Kui sul on raskusi pumpamisega või soovid muud infot, siis kirjuta julgelt kiri@mariannetobro.ee," julgustab Marianne Tobro.
Kas ja kuidas õnnestus Sinul oma enneaegsele lapsele rinnapiima pakkuda? Kui kaua pidid pumpama, millal hakkas laps ise rinnast sööma?