Enneaegne sünd on hirmutav, kuid enamasti läheb kõik ikkagi hästi

Enneaegne sünd on hirmutav, kuid enamasti läheb kõik ikkagi hästi

30. Oct 2019, 16:07 Emmede Klubi Emmede Klubi

Päevad ja ööd vastsündinute intensiivraviosakonnas on rasked. Tibatillukesed  enneaegsed beebid võitlevad oma elu eest, meedikud annavad oma parima, et neid aidata ning vanemad muretsevad, mis lapsest saab. Enneaegsuse pikaajalist mõju vaadelnud Rootsi uuring kinnitab, et enamasti läheb kõik hästi - enamik enneaegsena sündinud lastest saab täiskasvanuks ilma tõsiste terviseprobleemideta. 

Teadusajakirjas JAMA avaldatud uuringus vaadeldi aastail 1973-1997 sündinud enneaegseid lapsi 2015. aastal, kui nad olid saanud täiskasvanuteks vanuses 18-43 aastat. Teadlased uurisid, kas neil inimestel esines südamehaiguseid, kõrgvererõhutõbe, diabeeti, kopsu-, neeru- või maksahaigusi, astmat, vaimse tervise häireid jms. Samuti uuriti samal ajavahemikul õigeaegselt sündinud lapsi täiskasvanueas, ning võrreldi tulemusi. 

Leiti, et kuigi enneaegse sünniga on seotud olulised terviseriskid, suureneb mitme kroonilise haiguse tekkerisk, siis enamik enneaegsuse üle elanud inimesi on täiskasvanuna üleüldiselt hea tervise juures.

55 protsendil enneaegsena sündinud lastest ei olnud täiskasvanuna mingeid olulisi kroonilisi füüsilise või vaimse tervise probleeme. Õigeaegselt sündinud lastest ei olnud täiskasvanuna mingeid olulisi terviseprobleeme 63 protsendil. Seega vahe on üsna väike!

Mida kauem aega loode emaüsas kasvada saab, seda väiksem terviserikete risk. 20.-27. rasedusnädalal sündinud beebidest olid täiskasvanuna elus ja märkimisväärsete terviseprobleemideta 22 protsenti. 28.-33. nädalal sündinuist 49 protsenti. 35.-36. nädalal sündinuist 58 protsenti. 

Samuti leiti, et enneaegsete ellujäämus paranes uuringus vaadeldud sünniperioodi jooksul silmnähtavalt. Kui 1970ndatel jäi ellu umbes 91 protsenti enneaegselt sündinud lastest, siis 1990ndatel juba 96 protsenti.

Rasedus kestab keskmiselt 40 nädalat. 37 täisnädalat kantud lapsi loetakse õigeaegselt sündinuiks, enne seda sündinuid enneaegseteks. Sünnijärgsetel nädalatel või kuudel võitlevad enneaegsed beebid peamiselt hingamis- ja seedimisprobleemidega. Mõnel tekivad ka nägemis- või kuulmis-, vaimse võimekuse, sotsiaalsed või käitumisprobleemid. 

(Allikas: Reuters)

 

Mitmendal rasedusnädalal ja mis kaalus sündis Sinu beebi?