Arterioosjuha on kopsuvereringet suure vereringega (aordiga) ühendav veresoon, mis on vajalik looteeas. Siis on õhuga täitumata kopsude veresoonte maht ja vastavalt ka kopse läbiva vere hulk väike ja suurem osa südame paremast poolest välja pumbatud verest voolab läbi arterioosjuha otse suurde vereringesse. Normaalselt on arterioosjuha sünni ajal avatud. Tervetel (ajalistel) vastsündinutel sulgub see 5-7 päeva jooksul pärast sündi, iseeneslik sulgumine on võimalik ka hilisemas vanuses.
Pikemaajaliselt avatuks jääv arterioosjuha võib enneaegsetel vastsündinutel tekitada hingamisprobleeme, kuna vere voolamine aordist kopsuvereringesse suurendab vere hulka kopsudes. Samaaegselt on ebapiisav teiste organite, näiteks mao-sooletrakti, neerude ja peaaju verevarustus.
Avatud arterioosjuha sümptomiteks on südame löögisageduse kiirenemine, vererõhu langus, hingamisprobleemide süvenemine ja hingamistoetuse vajaduse suurenemine (CPAP, juhitav hingamine), kahin südamel. Rindkere eesseinal võib olla nähtav südame pulseerimine, tekkida võivad ka toitmisraskused ja nekrotiseeriv enterokoliit. Lõplik diagnoos pannakse südame ultraheliuuringul. Vaatamata suurele hulgale rahvusvahelistele uuringutele, millesse on kaasatud tuhandeid vastsündinuid, ei ole täna täpselt selge, millal on näidustatud avatuks jäänud arterioosjuha sulgemine. Otsus tehakse alati individuaalselt, vastsündinu kliiniliste ja ultraheliuuringul hinnatud näitajate alusel.
Esmaseks võtteks on manustatava vedelikuhulga vähendamine ja vajadusel uriini hulka suurendavate ravimite (diureetikumid) andmine, sest liigne vedelik soodustab arterioosjuha avatuks jäämist. Kui sellest ei piisa, manustatakse veeni kaudu põletikuvastaseid ravimeid indometatsiini või ibuprofeeni. Ravimite abil on võimalik saavutada arterioosjuha sulgumine kuni 70% juhtudest. Mõlemal nimetatud ravimil on olulised kõrvaltoimed suureneb veritsusoht, väheneb neerude, mao-sooletrakti ja peaaju verevarustus, mis võib viia neerupuudulikkuse või nekrotiseeriva enterokoliidi kujunemisele. Harvadel juhtudel, eriti väga väikestel enneaegsetel on võimalik arterioosjuha taasavanemine ravimitega sulgemise järel. Kui lapse seisundist tulenevalt ei ole ravimite kasutamine võimalik või tekivad ravimite kõrvaltoimed, või ravimitega ei ole saavutatud arterioosjuha sulgumist, on näidustatud kirurgiline ravi. Operatsiooni teeb südamekirurg – ta teeb lõike lapse rindkere vasakule küljele ja paneb õmbluse ümber avatud arterioosjuha, et verevool seal lakkaks.
Allikas: Tuuli Metsvaht - lasteintensiivravi arst, Kliinikum