Ema, kelle enneaegse poja päästis doonorveri: Palun annetage!

Ema, kelle enneaegse poja päästis doonorveri: Palun annetage!

08. Jan 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänu vereülekandele ellu jäänud enneaegse poisi ema tahab avalikkusele meedia vahendusel meenutada, et paar teelusikatäit just Sinu verd võib päästa enneaegse lapse elu.

Sian Waughi poeg Conan sündis 15 nädalat liiga vara ja kaalus vaid 800 grammi. Ellu jäämiseks vajas pisipoiss kahte vereülekannet. Nüüdseks pooleteistaastase tubli ja terve poisslapse ema meenutab:

"Veri oli talle nagu toonik. Ta sai seda vaid teelusikatäie, kuid ta oli pärast seda nagu täiesti teine laps. See andis talle nii palju jõudu."

Kuigi veredoonorlus on meie ühiskonnas üsna tavaline asi, mõtleme me selle tegelikule mõjule harva: üks vähem kui tund aega meie elust kulutav lihtne annetusprotsess võib päästa ühe lapse elu. Näiteks enneaegse beebi elu võib päästa kolm teelusikatäit doonorilt saadud verd.

Waugh otsustas oma pere lugu meedias jagada, et kutsuda rohkemaid inimesi üles tihemini verd annetama. Veredoonorlus ei ole lihtsalt miski, mis on - see päästab päriselt elusid, iga päev.

Eestis saab pidevalt verd annetada Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuses, Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskuses, Pärnu Haigla veretalituses ja Ida-Viru Keskhaigla vereteenistuses. Need verekeskused korraldavad aastaringselt ka väljasõite teistesse piirkondadesse, aga ka ettevõtetesse ja asutustesse. Verekeskuste kodulehekülgedelt on näha verevaru hetkeseis - millise grupi verd parasjagu eriti tarvis oleks.

Veredoonoriks sobib terve, puhanud, söönud üle 50 kg kaaluv 18-60 aastane inimene. Doonoriks ei sobi hetkel haiged, ravimeid tarvitavad, äsja alkoholi tarvitanud, hiljuti eksootilistesse riikidesse reisinud, hiljuti nõelravi, tätoveeringuid või naha augustamisi läbi teinud, lähiajal juhusliku seksuaalpartneriga vahekorras olnud inimesed.

Naised ei tohi verd loovutada menstruatsiooni ajal ja kolm päeva pärast menstruatsiooni, samuti raseduse ja imetamise ajal ning mitte varem kui kuus kuud pärast sünnitust.

Vereloovutuste vaheline intervall peab olema minimaalselt 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva (naised ei tohi aastas üle nelja korra verd loovutada). 

(Allikad: BTRegionaalhaigla verekeskus)

 

Kas Sina käid või oled käinud veredoonoriks? Miks või miks mitte?

10. Jan 2016, 19:42

Tahaks väga olla doonoriks, aga minu haigus ei luba. Olen astmaatik. Aga peres on küll inimesi, kes on olnud aktiivselt doonoriks. Samuti on peres inimesi, kes on vajanud vereülakannet. Olin minagi selles olukorras, kus oleks pidanud , kui keeldusin kategooriliselt . Turgutati mind siis keemiaga üles .

Madiken, Emmede Klubi toimetus Madiken, Emmede Klubi toimetus 08. Jan 2016, 13:25

Olen ka mitu korda doonoriks käinud, kuid viimasel korral tekkis millegipärast meeletu nõela- ja verehirm, mistõttu verevool aeglustus tugevalt ja muretseti, et antud verd ei saagi üldse kasutada. Seetõttu paluti mul mitte tagasi tulla.. Aga ma plaanin ikka uuesti proovida suvel, kui doonoritelk meie linna tuleb ja ma enam rase pole 😃

07. Jan 2016, 13:54

Minu poeg sündis nüütseks aasta tagasi 660 grammisena ja vajas kokku kuute vere ülekannet . Ka mina olen tänulik neile kes oma verd annetavad . Tänu sellele ka minu poja sai elama jääda . Suured suured tänud neile kes juba toetavad oma verega ja suured tänud ka uutele doonoritele 😀

07. Jan 2016, 13:04

Olen ise ka juba 16 aastat doonor olnud,kuigi nüüd pole juba veidi üle aasta saanud verd loovutada kuna laps on liiga pisike ,aga nii nagu saan jälle loovutama hakata hakkan kindlasti.

KristaJ KristaJ 07. Jan 2016, 12:58

Mina ja minu elukaaslane oleme juba aastaid doonoriteks. Sellepärast, et see annab hea tunde 😀