Üheksa kuud kestnud, lõputuna tunduv ooteaeg on viimaks möödas, kurnav sünnitus selja taga ning kauaoodatud beebi on lõpuks ema-isa käte vahel ning valmis selle suure ja uue maailmaga tutvuma. Mis on beebi jaoks esimesel elupäeval kõige olulisem?
Tihti arvatakse, et sünd on lapse jaoks traumaatiline kogemus, kuid nii see siiski ei ole:
"Sünnituse ajal tõmbab emakas lapse ümber kokku ja lapse pea surutakse vastu emakakaela. Kui raseduse ajal on kõik korras olnud ja laps sünnib õigel ajal (mitte liiga vara ehk enneaegselt), siis ei mõjuta see teda mingil viisil halvasti" ütleb erahaigla Fertilitas ämmaemand Maarja-Liis Kotkas. "Emaka kokkutõmbed annavad ka lapsele märku sellest, et varsti peab hakkama iseseisvalt hingama ja sööma - raseduse ajal on hapnik ja toitained jõudnud temani nabanööri kaudu. Kindlasti kuuleb laps sünnituse ajal helisid, ema-isa omavahelist suhtlemist ja tajub ka ema emotsioone."
Sünnijärgselt on kõik lapse jaoks uus - siiani on laps kasvanud veekeskkonnas, kuid väljaspool emaka turvalisi seinu, õhu käes, on tema jaoks kõik harjumatult avar. Valgus on eredam, helid pole enam lootevee poolt summutatud ning ümbritsev temperatuur on emaüsast oluliselt jahedam. Lisaks kõigele on ka ema turvalised südamelöögid nüüd lapsest kaugemal, kui varem. Seetõttu ongi lapse jaoks esimestel elupäevadel kõige olulisemad ema ja isa lähedus ja turvatunne ning otseloomulikult ka imetamine. Väga tähtis on pakkuda lapsele võimalikult palju nahk-naha kontakti, sest nõnda on ema kehasoojus, südamelöögid ning iseloomulik lõhn lapsele võimalikult lähedal. Kotkas lisab: "Kui laps asetatakse peale sündimist kohe ema rinnale ja teda ei pesta, jääb ka emmele lapsele tuttav lootevee lõhn külge ja ka see süvendab lapse turvatunnet."
Maarja-Liisi sõnul valmistab värsketele vanematele (lisaks küsimustele, ega pisitillukene laps "katki minna" või) enim muret nabaköndi hooldus ning see, kas laps ikka saab piisavalt süüa. Kuna esialgu on vastsündinu magu väike, on ka piimakogused vastavad. Kõige tähtsam on jälgida last - kui laps on tõepoolest näljane, väljendab ta tõenäoliselt oma rahulolematust. "Eks värsketel vanematel ongi esialgu pisut raskem aru saada, mida laps täpselt tahab," arvab Kotkas, "aga ajaga õpitakse üksteist tundma ja mõne aja pärast läheb teineteisemõistmine juba kergemaks."
Nabahoolduse kohta (mida õpetatakse ka kindlasti sünnitusmajas) kinnitab ämmaemand, et kindlasti ei ole see lapse jaoks valulik. Naba puhastamine on oluline selleks, et see puhtana püsiks ning et nabakönt kenasti ära kuivaks ning lõpuks irduks.
Kokkuvõtteks: värskete lapsevanemate ning uue ilmakodaniku jaoks pole midagi paremat ning olulisemat, kui lähedusest, armastusest ning õrnusest tulvil esimesed koosveedetud päevad. "Kindlasti ei ole põhjust pisikest beebit peljata ning kõigi murede või kahtluste korral tuleb kõik küsimused julgelt oma ämmaemandale esitada", arvab ka Maarja-Liis.
Emmede Klubi
Olen sellega täielikult nõus, see on väga hea lugemine värsketele lapsevanematele
Olen nõus et armastus ning lähedust on kõige olulisemad beebi esimestel elupäevadel.