Beebipäevik: Mähkimine, vannitamine ja nabahooldus - kuidas vastsündinu eest hoolitseda?

Beebipäevik: Mähkimine, vannitamine ja nabahooldus - kuidas vastsündinu eest hoolitseda?

20. Aug 2014, 15:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinud, tillukese ja esialgu haprana tunduva beebi hooldamine võib lapsevanematele esialgu tunduda pisut võõras ja hirmutav, kuid sünnitusmajas ämmaemandalt saadud nõuannete ning mõnepäevase harjumise järel ei ole lapse eest hoolitsemine enam sugugi keeruline.

"Lisaks lapse ettevaatlikult tõstmisele ning kaela toetamisele tasuks meeles pidada, et ka vastsündinu nahk on täiskasvanu omast oluliselt õhem ning õrnem, mistõttu on oht kuivuse, haudumuse ja löövete tekkeks," õpetab ämmaemand Maarja-Liis Kotkas.

Olenemata sellest, kas olete otsustanud kasutada riidest või ühekordseid mähkmeid, on kasulik teada, et neid võib tital ööpäevas kuluda kuni kümme. Mähe tuleb ära vahetada kohe, kui see on märg, sest vastasel korral võib pepu minna hauduma ning on oht punetava mähkmelööbe tekkeks. Lapse pepu ja intiimpiirkonna puhastamiseks on kõige parem voolav kraanivesi, kuid vajaduse korral sobib kasutada ka niiskeid beebisalvrätte või veega niisutatud vatipatju.

Küsimusele, mis poiste ja tüdrukute intiimhoolduses erineb, vastab ämmaemand: "Tüdruku puhul tuleb häbememokad ettevaatlikult ja hoolega puhastada liikudes eestpoolt tahapoole - vastasel korral võivad soolebakterid sattuda tuppe ning põhjustada infektsioone. Poiste puhul tuleb kontrollida, et munandite alusesse piirkonda ega kubemevoltide vahele pole kogunenud väljaheitejääke ning mingil juhul ei tohi lapse eesnahka puhastamise käigus tagasi tõmmata."

Kui lapse pepule või intiimpiirkonda tekib punetus, aitavad selle vastu kõige paremini beebidele mõeldud mähkmekreemid. Probleemi ennetamiseks tuleks lapsel lasta võimalikult palju olla mähkmevabalt ja teha talle nn. "õhuvanne", et nahk saaks piisavalt hingata.

Tervet beebit võib vannitada kasvõi iga päev, sest paljudele lastele on vannitamine väga meeltmööda. Vannitamiseks parim kellaaeg sõltub lapsest - kui see tegevus lapse jaoks uinutavalt mõjub, on see väga hea unerituaal, kuid mõnede laste puhul on vanniskäik hoopis ergutav. Maarja-Liisi sõnul on kõige tähtsam, et vannivee temperatuur lapse jaoks kindlasti paras oleks - käega katsudes ei pruugi lapsevanem vee temperatuuri adekvaatselt hinnata, mistõttu oleks mõistlik soetada vannitermomeeter. Vannivee soovituslik temperatuur on 37C ja toatemperatuur võiks vannitamise ajal olla keskmisest soojem, umbes 23-25C.

Iga vanniskäigu juures ei ole kindlasti vajalik pesuvahendite kasutamine, piisab täiesti, kui last beebidele mõeldud seebi või šampooniga vaid korra nädalas pesta. "Kuna beebi nahk võib esimestel elunädalatel olla kuiv ning ketendav, võib vannivette lisada pisut beebiõli või mõnda muud looduslikku õli - vastasel korral võib tihe vannitamine lapse nahka veelgi enam kuivatada", soovitab ämmaemand. Last vette pikkamööda vette asetades on kõige mugavam hoida last vasaku käe sõrmedega lapse kaenla alt ja õlast, samal ajal vasaku käsivarrega lapse keha ja pead toetades - nii on parem käsi vaba lapse pesemiseks. Esialgu ei tasuks last vannis väsitada kauem kui kümme minutit. Vannijärgselt tuleb laps hoolikalt pehme rätikuga (kare froteerätik võib lapse õrnale nahale liiga teha) kuivatada ja erilist tähelepanu pöörata lapse voldivahedele. Kui sinna koguneb niiskus, võib naha haudumine põhjustada punetust ja lööbeid.

Nabahooldusega aidatakse värskeid lapsevanemaid kindlasti juba sünnitusmajas. "Olulisim on, et kuni nabaköndi irdumiseni hiljemalt 14. elupäevaks hoitakse naba puhta ning bakterivabana, et ei tekiks nabapõletiku ega veremürgistuse ohtu," ütleb Maarja-Liis. Vahendeid naba puhastamiseks on mitmeid ning iga lapsevanem valib enda jaoks sobiva - selle jaoks on sobilikud nii saialilletinktuur, nabapiiritus kui ka kõige harilikum puhas vesi. Tähtis on lihtsalt, et nabahügieeni eest hoolitsemine oleks väga hoolikas ning põhjalik.

20140821122159-45910.jpg

Emmede Klubi