Beebikaka ABC: Rohekasmust, kollane, roheline… milline näeb välja terve beebi väljaheide?

Beebikaka ABC: Rohekasmust, kollane, roheline… milline näeb välja terve beebi väljaheide?

20. May 2015, 08:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sa võib-olla ei usu seda praegu, aga tõenäosus, et Sa varsti kaka (täpsemalt öeldes Sinu lapse oma) vastu suurt huvi tundma hakkad, on küllaltki suur. Kakane mähe ütleb nimelt nii mõndagi selle kohta, kuidas Su laps ennast tunneb.


Roheline või kollane kaka

Lapse kõige esimene väljaheide on oluline ning see peaks väljuma 24 tunni jooksul pärast sündi. Seda kutsutakse mekooniumiks ja see on rohekasmusta värvi. Mekoonium on väga kleepuv ja seda on küllaltki raske puhastada – proovi beebiõli kasutada, et pepu mekooniumist hõlpsamini puhtaks saada.

Kui laps on rinnatoidul, muutub väljaheide järk-järgult vedelaks, rohekaskollaseks ning hapulõhnaliseks. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkab see konsistentsilt ja värvilt sinepit meenutama. Selline kaka ei lõhna harilikult kuigi pahasti. Alguses on beebi kaka tihtipeale väga vedel ja saabub teatava punnitamise ja pingutamise saatel. See on aga täiesti normaalne ja seega pole põhjust muretseda, et lapsel kõht lahti võiks olla.

Pudelitoidul laste väljaheide on tumedam

Kui laps on kahe- kuni kolmekuune, kakab ta harvemini ja väljaheite lõhn muutub.

Lastel, kes saavad rinnapiimaasendajat, on väljaheide tahkem, tumedamat värvi ja tugevama lõhnaga. Pudelitoidul lastel võib esineda kõhukinnisust – kui see muutub probleemiks, võib proovida rinnapiimaasendajat vahetada või perearstiga konsulteerida, et murele üheskoos parim võimalik lahendus leida.

Rinnatoidul olevatel beebidel ei esine üldjuhul kunagi kõhukinnisust.

Roheline väljaheide

Roheline väljaheide on muidu terve lapse puhul normaalne. See võib olla tingitud sellest, et beebi on söönud liiga tihti ja omastanud liiga palju laktoosi (piima koostises sisalduvat looduslikku suhkrut), aga ka sellest, et sooltes on infektsioon. Kui kaka värv normaliseerub mõne aja möödudes, ei ole muretsemiseks põhjust. Kui kaka on pikema perioodi vältel roheline ja/või limane, tuleks pöörduda pere- või lastearsti poole.

Kui lapse kaka on aga valkjas või hallikasvalge, võib see olla märk sellest, et sapp – mis kakale tavaliselt selle kollaka värvuse annab – ei jõua sooltesse. See on tavaliselt üheks maksaprobleemide sümptomiks ja kui kaka on valge, tuleks selle murega kindlasti lastearsti poole pöörduda.


20150519143455-47897.jpg

Emmede Klubi