Beebiga magamine: nõuanded turvaliselt ühes voodis magamiseks

Beebiga magamine: nõuanded turvaliselt ühes voodis magamiseks

06. Nov 2014, 14:30 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljud inimesed peavad beebiga ühes voodis magamist väga ohtlikuks ning tihti põhinevad nende seisukohad arusaamatustel või uskumustel, mis põhinevad kallutatud meedia poolt raporteeritud juhtumitel, kus beebid on väidetavalt vanematega koos magamise tõttu surnud. Vähe räägitakse sellest, et paljud neist õnnetustest on põhjustanud ettevaatamatus ning teadmatus ja et turvaliselt koos magamise reegleid järgides on selliste õnnetuste esinemise tõenäosus väga väike.

Täna teatakse hällisurma riskifaktorite kohta juba palju rohkem – 1990ndate alguses avastati, et suure osa hällisurma juhtumitest põhjustas laste kõhuli magama asetamine ning algatati kampaania, et perekondi, eksperte ning hooldajaid harida. Selle tulemusena raporteerisid mitmed riigid üle maailma, et hällisurmade arv vähenes 60-70% võrra.

Veel üks murranguline avastus hällisurmadega seotud teadustöös tehti esimest korda juba 1991. aastal ning aastast 2012 on see üheks Austraalias hällisurmadega tegeleva organisatsiooni „SIDS and Kids“ ametlikest soovitustest – on tõestatud, et rinnaga toitmine vähendab hällisurmade arvu 50% võrra.

Turvaliselt koos magamine ei ole sugugi hirmus asi, mida teha – mõnedes koosmagamise kultuurides on hällisurmade statistika väga madal või isegi olematu. Samas võib beebiga ühes voodis uinumine suurendada hällisurma riski, kui seda tehakse teadmata koosmagamise riskifaktoreid ning vajalikke turvameetmeid.

Beebiga koos magamise riskitegurid

Hällisurmasid uurivad eksperdid väidavad, et lapsega ühise magamispinna jagamine võib mõningastes tingimustes hällisurma ja magamisega seotud õnnetuste riski suurendada.

Ekspertide sõnul on beebiga voodit jagades ette nähtud kindlad keelud, millest kinni pidades väheneb hällisurma risk oluliselt. Lapsega ei tohiks ühes voodis magada kui:

  • Sa oled suitsetaja
  • Sa oled alkoholi või uimastavate ravimite mõju all
  • Sa oled üleväsinud
  • Teised lapsed magavad beebiga samas voodis
  • Beebi võib voodikatete (nt. patjade või tekkide) alla libiseda ning kinni jääda.

Ära kunagi jää magama nii, et laps on kõhuli sinu rinnal või lase tal järelvalveta magada pehmel madratsill, diivanil, kott-toolil või vesivoodil, sest nendel pindadel on magamisega seotud õnnestuste risk väga kõrge.

Miks ei tohiks lapsega ühes voodis magada, kui ma olen suitsetaja?

Kui sa raseduse ajal suitsetasid, käib see ka sinu kohta, sest uuringud on tõestanud, et raseduse ajal suitsetanud naiste beebidel on suurem oht surra hällisurma. Juhtudel, kus isa on suitsetaja ning ema mitte (ja laps magab justnimelt ema kõrval), ei ole tõestatud suurendatud hällisurma riski. Siiski on väga oluline veenduda, et beebi elukeskkond oleks võimalikult suitsuvaba, sest ka passiivne sigaretisuits võib lapse normaalseid hingamismustreid mõjutada.

Miks ei tohi lapsega ühes voodis magades olla alkoholi, uimastite või ravimite mõju all?

Alkoholi ja ravimite mõju all võib uni olla tavalisest sügavam ning seega väheneb ka sinu teadlikkus ning tähelepanelikkus sinu kõrval magava beebi suhtes, mis omakorda suurendab hällisurma riski. See käib igaühe kohta, kes lapse kõrval magab – olgu selleks ema või isa.

Beebiga diivanil magamine

Beebiga koos diivanil magamine on väga ohlik, sest beebi võib jääda kinni sinu ja diivanipatjade vahele ning sa ei pruugi seda märgata enne, kui on juba hilja. See on põhjustanud palju koosmagamisega seotud hällisurmasid ning see on mitmetest aspektidest väga ebaturvaline viis, kuidas beebiga magada. Kui sul on vastsündinu ning sa oled väga väsinud, on väga lihtne diivanile tukkuma jääda, niisiis pead olema eriti tähelepanelik ning ettevaatlik, et sa diivanil pikutama ei jää, kui tavalisest rohkem väsinud oled.

Kuidas luua turvaline keskkond koosmagamiseks?

Lapsega koos magades veendu, et:

  • Asetad beebi selili magama (kuigi nad üldiselt magavad siiski selili, armastavad mõned ema kõrval magavad beebid näo ema poole pöörata)
  • Sinu beebi pea all ei ole patja (enne 12. elukuu täitumist ei vaja lapsed kindlasti patja)
  • Voodil ei ole pehmeid mänguasju või õhulisi patju
  • Voodil ei ole pakse või raskeid tekke
  • Voodi pind on sile ning mitte ülearu pehme
  • Voodil ei ole lahtiselt ripakil voodilinu või muid potentsiaalseid ohte, mis võivad lapse lämmatada.
  • Laps ei ole liiga lähedal kaisus ega kuumene seal üle. Riieta laps kergetesse, õhukestesse uneriietesse ning säti toatemperatuur selliseks, et õhukestes riietes täiskasvanul oleks mugav olla. Beebi ei tohiks puudutades tunduda kuum või higine.

(Allikas: Bellybelly.com.au)

 

Emmede Klubi