Beebi toitmise reziim

Beebi toitmise reziim

21. Apr 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

On mitmeid põhjuseid, mis mõned beebid söövad rinnapiima asendajat. Mõnel emal on piim otsa lõppenud, mõnel lapse jaoks liiga vähe piima. See, milline energiatarve lapsel on, räägib meile pere- ja lastearst Gerda Lielause.

Mõned emad muretsevad, et rinnapiima asendaja söömisega muutub lapse söömisreziim, aga tegelikult see on imetamisega üsna sarnane - laps sööb iga 3- 3.5 tunni tagant. Kui laps päeval sellise sagedusega sööb, ootavad teid tõenäoliselt rahulikud ööd.

Igal lapsel tekib oma graafik, millal ta magama läheb ja millal ärkab. Kui laps sööb 22:00, läheb magama ja ärkab kell 9:00, kas ta peab ka öösel üles ärkama, et süüa? Mingis vanuses on see väga tõenäoline.

Arst soovitab last siiski ise mitte üles äratada - kui ta tahab süüa, äratab ta Sind ise üles. Kui ta saab päeva jooksul piisavalt süüa, on ta ööseks endale varusid kogunud. Tavaliselt on viimane söögikord 23:00 ja kesköö vahel, ja laps magab jutti kella 4-5 öösel.

Kui beebi on ette nähtud koguse piima ära söönud, aga tundub, et ta tahaks veel, on arstid keelanud lisa pakuda.

Kuni 2 kuu vanustele beebidele, soovitatakse päevas anda 800 ml, 3 kuud vana laps võib süüa 1l päevas, 4-6 kuu vanuselt võiks anda 1200 ml piima päevas, 7-9 kuu vana lapsele on piisav 800 ml ja vanematele lastele 500-600 ml piima segu päevas.

Kui lapsel on piisavalt kõht täis, tunneb ta ennast turvaliselt ja mõnusalt. Kui ta on aga üle söönud, ei saa ta piisavalt tegutseda. Tihti keeldub laps ka ise liigselt söömast.

Juhtub ka, et laps sööb, aga mõne aja pärast ajab toitu tagasi. Mis võiks olla selle põhjus?

Arstid usuvad, et siinkohal on seos toidu kogusega, mis laps sõi. Hinnata tuleks ka pudeli luti augu suurust - kui see on liiga suur, satub kõhtu ka rohkem õhku, mis täidab omakorda kõhtu ja tahab hiljem tagasi välja tulla. Samuti võib esineda olukordi, kus luti auk on liiga väike ja laps on näljane - siis ahmib laps samuti liiga palju õhku koos toiduga sisse.

Kui laps sööb vähem, kui norm ette näeb, võid Sa talle järgmise söögikorraga rohkem pakkuda - aga kokkuvõttes sööb laps ikka nii palju, kui ta seda ise soovib.

Kindlasti järgi piima tehes juhendist. Kui Sa avad uue piimasegu karbi, märgi sinna peale ka avamiskuupäev, et Sa teaksid, kaua see kehtib. Mitte mingil juhul ära soojenda juba eelnevalt valmistatud piimasegu.

Sa pead alati testima, et piim ei oleks liiga kuum -piimasegu temperatuuri saab mõõta termomeetriga või tilgutades paar tilka piima randme siseküljele.

Kristine Damškalne, www.maminuklubs.lv

Milline on Sinu beebi toitmise reziim?