Lapsed leiavad lohutust lähedusest ja imemisest. Mõned lapsed on pärast imetamist rahulolevad, kuid teised tahavad imeda pidevalt - ka siis, kui neil ei ole parasjagu söögiaeg. Lapsed on erinevad ja ka nende vajadused on väga individuaalsed.
Me kõik oleme sündinud imemisrefleksiga. See on vajalik selleks, et me väikeste inimestena siia ilma tulles söönuks saaksime. Juba emaüsas, 16. rasedusnädala paiku, hakkavad mõned looted pöialt imema. Paljud lapsed kiinduvad ka oma luttidesse või pöidla imemisse.
Imetamise sujumine on esmatähtis
Kõige parem oleks esimestel nädalatel lutti vältida või teha seda vähemalt seni, kuni imetamine sujub probleemivabalt. Oota, kuni lapsel on selge korrektne imemisvõte, kuni sina tunned ennast imetava ema rollis mugavalt ja kuni piima jagub piisavalt.
Lastel on looduse poolt kaasa antud vajadus imeda ja seeläbi reguleerivad nad vastavalt vajadusele rinnapiima tootlikkust. Pea meeles, et imik võib oma imemisvajaduse lutiga rahuldada. See võib omakorda viia selleni, et imetamiskordade intervallid venivad liiga pikaks ning mõjutavad nii last kui ka piima tootlikkust negatiivselt.
Nii lutt kui lisatoit (rinnapiimaasendaja) võivad viia selleni, et laps ei „küsi“ rinda enam nii tihti, kui tegelikult vaja oleks, et kõhtu täis süüa ja rinnapiima teket stimuleerida. Kõige parem on lapsele lutti pakkuda vahetult pärast seda, kui ta rinnapiimast kõhu täis söönud on.
Lutt võib olla hea alternatiiv
Õrnade ja valulike rinnanibudega emale võib luti kasutamine olla hea alternatiiv, kui laps on kõhu täis söönud, kuid soovib veel imeda. Ka laste puhul, kellel on väga suur imemisvajadus või kes leiavad sellest lohutust, võib lutt olla hea lahendus.
Arvamusi luti kasutamise ja vajalikkuse kohta on seinast seina, kuid usalda oma kõhutunnet ja tee otsus lähtudes iseenda ja oma lapse vajadustest. Kuid hea oleks, kui laps ei harjuks pidevalt lutti imema, sest nii võib luti puudumine ja lutita hakkama saamine sinu lapse jaoks väga keeruliseks muutuda.
Lutt ja hügieen
Enne luti esmakordset kasutamist tuleb lutt steriliseerida seda viis minutit keetes. Lase sellel jahtuda. Seejärel loputa lutt iga kord enne kasutamist ja keeda seda aeg-ajalt uuesti. Ära kasuta nõudepesuvahendit. Vaheta lutti umbes kord iga kahe kuu tagant. Ära pane lutti kunagi endale suhu – sinu suus olevad bakterid kanduvad lutiga lapse suhu üle ning nii võid lapse hambahügieenile (ka juhul, kui lapsel veel nähtavaid hambaid suus ei ole) suure karuteene teha.
Korraliku hügieeni abil väldite ka suusoori teket lapse suus. Kui lapse suhu tekib seennakkus, ei põhjusta see küll lapsele kuigi suuri probleeme, kuid lapse kaudu võib seennakkus üle kanduda ka emale.
Lutt ja turvalisus
Lutt kulub ja vananeb, mistõttu võib see lapsele kujutada potentsiaalset lämbumisohtu. Seetõttu on tähtis lutti igapäevaselt kontrollida. Veendu, et järgid tootja juhiseid kasutusaja kohta.
Võta imemisosa (puhaste) näppude vahele ja tõmba seda iga kord enne luti lapsele ulatamist. Lutis ei tohi olla auke ega kriimustusi, sest sellisel juhul võib imemisosa (või selle tükid) ülejäänud lutist irduda ja lämbumisohtu põhjustada.
Lapse kasvades tuleks lutti pidevalt suurema vastu vahetada. Luti välimine osa ei tohi olla nii väike, et see lapsele üleni suhu mahub.
Lutid vananevad ka siis, kui neid ei kasutata. Need muutuvad rabedaks ja võivad praguneda, eriti päikesevalguse või tugeva soojuse käes. Seetõttu ei ole soovituslik lutte hoida näiteks aknalaual.
Loe lisaks:
"Lutt: Poolt- ja vastuargumendid"
Emmede Klubi