Beebi areng: 6.elunädal

Beebi areng: 6.elunädal

01. Feb 2013, 11:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebi kasvab iga minutiga. Ja ka muutub. Esimene näoilme, esimesed “krokodillipisarad”. Esimesed ema mured ja kõigepealt – topeltrõõmud! On aeg kuuendaks elunädalaks.

Vaata, kuidas ma kasvan!

Viiii! Aaaah! See lapse nutt! Uuringud on näidanud, et lapse nutt ja ema soov teda aidata, tõstab ärevustaset, vererõhku ja pulsisagedust.

Laps nutab, et väjendada oma füüsilisi vajadusi ( nälg, väsimus, mustad mähkmed) ja emotsionaalseid vajadusi ( hirm, tüdimus, soov olla süles).
Beebi jaoks on tema nutt ainus väljendusviis, sest ta ei oska veel rääkida. Selle pärast ongi nii oluline sellele reageerida.

Sinu reageerimine beebi nutule annab talle mõista, et sa kuulsid ja mõistad teda ja tema suhtlus on olnud edukas.

Selliste igapäevaste pisikeste asjade abil õpib ta maailma tundma ja ka seda, kuidas käituda.

Kui sa ei ole veel märganud, hakkad Sa varsti beebi erinevatel nuttudel vahet tegema – milline nutt erinevate vajaduste puhul esineb.

Kui Sa pole nendest veel teadlik, tee nimekiri kõigist lapse füüsilistest ja emotsionaalsetest vajadustest ja proovi need järjekorras kõik rahuldatud saada, et mõista, mida tema nutt tähendas ja, et laps ennast paremini tunneks.

Siiski võib esineda olukordi, kus miski ei aita –sa oled last mähkinud, söötnud, uinutanud , aga midagi ei tööta. Selle jaoks on ainult üks soovitus – ole kannatlik ja mõista, et ka beebil on raske.

Peale mõõna tuleb alati tõus!

 Beebi hooldus. 

Kas sa oled beebi kaalutõusu pärast mures? Ilmselt, muretsesid sa rasedana, et kaalu liiga palju juurde ei tuleks ja nüüd vastupidi- liiga väikese kaalutõusu pärast.

Paljud emad siin maakeral muretsevad, et laps ei söö piisavalt. Pea meeles – kui sa toidad last rinnaga, ei pea sa muretsema rinnapiima vähesuse pärast, kui nõudlust piima järele on ( laps soovib rinnale).
Beebi esimese kuue kuu keskmiseks kaalutõusuks loetakse 500-1000g kuus, aga tuleb meeles pidada, et üksi laps ei kasva tabelite järgi. Ka kaalutõus on väga individuaalne.

Kuidas siis kontrollida, kas laps sööb piisavalt?
Jälgi, mitu mähet laps päeva jooksul märgab. Rinnapiima lapsel tuleks mähkmeid vahetada umbes 6-8 korda ööpäevas, pudelipiima lastel 4-6 korda.

Kui Sulle selline jälgimise meetod ei sobi, võid ka järgmise perearsti visiidini oodata ( toimub kord kuus).

 Sina ja Sinu perekond.

Kui Sa harjud ema rolliga rohkem ära, hakkad  tõenäoliselt ka tundma, kui väsinud ja emotsionaalselt ning füüsiliselt kurnatud sa oled.

Ära ole häbelik! Kui sa tunned masendust, jaga oma tundeid kellegagi, keda usaldad! Umbes 15% emdaest kogeb tõsist sünnitusjärgset depressiooni.
Kui sul on sellised sümptomid, nagu rahutus, ärevus, kurbus, väsimus ja unetus rohkem kui 2-nädalat, pea nõu oma arstiga. Ilmselt võib tegu olla sünnitusjärgse depressiooniga ja on nii sinu kui beebi huvides, et sa professionaalset abi otsiksid.

Kui Sul oli raske sünnitus või lapsel tekkis sünnitrauma, peaksid ka spetsialistiga ühendust võtma, sest ilmselt teab tema täpselt, kuidas sa ennast tunned ja suudab sind aidata. Jaga oma tundeid teistega!

Hea võimalus on ka emade fooruitest endale sarnaste murede ja rõõmudega inimesi leida, kellega mõtteid jagada.

 

Emmede Klubi