7 põhjust, miks öine imetamine on oluline

7 põhjust, miks öine imetamine on oluline

05. Nov 2014, 16:10 Emmede Klubi Emmede Klubi

Niisiis – sa oled viimaks oma värske beebiga kodus. Kuidas ta magab? Ärkvel kesköö paiku, siis kell kaks... kell neli... pool seitse... võib-olla tihedaminigi, kes teab? Unepuuduse käes vaevleval emal võib kõik väga kergesti suurte lainetena üle pea kokku lüüa ning ühel hetkel võib öise imetamise vajadus ema jaoks küsitavaks muutuda. Siiski on öösiti imetamine väga oluline lapse ja ka piimatootlikkuse jaoks, sest:

Beebil on tilluke magu

Kas teadsid, et vastsündinu magu mahutab vaid umbes 20ml vedelikku? Kui selleks vedelikuks on rinnapiim, seedib väike magu selle juba ühe tunniga ära.

Alles kümnendaks elupäevaks on beebi kõhuke kasvanud golfipallisuuruseks – see tähendab, et makku mahub 60ml. Seega ei ole vastsündinu kahetunniste intervallidega toitumisgraafik sugugi juhuslik, vaid eelprogrammeeritud ja vägagi asjakohane. See tähendab muidugi ka seda, et beebi peab öösiti tihti sööma. Üks eelis sellel siiski on – mida tihedamini laps sööb, seda rohkem on rinnas piima.

Beebid söövad öösiti rohkem piima

Uuringud on näidanud, et beebid saavad öiste toitmiste ajal rohkem piima kui ühegi teise intervalli jooksul – umbes 20% nende ööpäevasest piimakogusest moodustasid öised söömised. Enamust (64%) uuringus osalenud beebidest imetati öösiti ning selle perioodi jooksul sõid nad 1-3 korda. Beebidele, kellel on sünnijärgselt kaalu kogumisega probleeme, on öistel söötmistel tohutu eelis, sest tihedamini söömine tähendab rohkem kaloreid, mis omakorda toetab ja soodustab lapse kasvu.

Öine imetamine aitab beebil magada

Rinnapiimas sisalduv trüptofaan on und soodustav aminohape ning selle sisaldus emapiimas on õhtuti suurem kui muul ajal. Trüptofaan mängib olulist rolli serotoniinitootmises ja just see hormoon mõjutab nii tuju kui unetsükleid. Lisaks sellele parandab see aju arengut ning funktsioone. Imetades aitad sa kaasa lapse aju kasvule ning arengule ja lisaks on sellest palju abi ka lapsele rahuliku une tagamisel.

Prolaktiinitase on öösiti kõrgem

Piimatootlikkuse eest vastutavat hormooni prolaktiini on kehas öösiti rohkem. Seega tähendab öine imetamine selle loodusliku soodumuse optimaalset ära kasutamist ning lisaks võib sellest olla abi, kui piimakogused näivad üha vähenevat.

Beebi öö ja päeva taju ei ole veel välja arenenud

Olenemata sellest, kas imetad või mitte, ei pruugi lapse ajataju ning päevarütm paika loksuda enne 3.-4. elukuud. Pikemad unetsüklid ei sõltu sellest, kas sa imetad või annad lapsele rinnapiimaasendajat, vaid on verstapostid lapse arengus, milleni lapsed jõuavad väga erinevatel aegadel.

Imetamine on kaitse hällisurma vastu

Üks tõenäoliselt olulisemaid põhjuseid öiseks imetamiseks on vastsündinu hällisurma riski vähendamine. Kaheksateistkümne uuringu põhjal tehtud analüüs on näidanud, et ainult rinnapiima saavate laste puhul (mida kauem, seda parem) on hällisurma risk enam kui poole väiksem.

Vastsündinu üks esimestest emotsionaalsetest reaktsioonidest on üldine erutus, kus laps pinguldab käelihaseid, põtkib jalgadega, silmad on avatud ning hingamine kiireneb. Uneteadlased usuvad, et selline üldine erutus on oluline ellujäämismehhanism ja et imetavate laste puhul on need erutused sagedamad.

Imetavad emad saavad tegelikult rohkem magada

Sünnitusjärgset depressiooni uurivad teadusuuringud on näidanud, et imetavad emad saavad rohkem magada kui need, kes andsid lastele rinnapiimaasendajat (või mõlemat). Isegi öösiti ärgates raporteerisid imetavad emad, et neil on päevasel ajal rohkem energiat – mis on vastsündinu eest hoolitsemisel esmatähtis. Lisaks on teadlased leidnud, et imetavad emad saavad öösiti umbes kolmveerand tundi rohkem magada, kuigi nende uni on katkendlikum. Kuigi see võib tunduda nagu lühike aeg, on see võitluses unepuudusega tohutult suur vahe.

Beebid peavad öösiti nii või naa sööma ning vaatamata kõigele pead sa öösel igal juhul ärkama. Kui toidad last rinnapiimaasendajaga, pead öösel voodist tõusma ning kööki minema, et lapsele pudel valmis panna. Kui oled imetav ema, võid beebi voodisse kaasa võtta ning võib-olla imetamise ajal magamagi jääda. Tähtis on vaid veenduda, et ema-isa kaisus magamine ka lapse jaoks kindlasti turvaline oleks.

Katkematu ööuni ja hommikuni magamine on verstapost lapse arengus, mis öise imetamisega kuidagimoodi seotud ei ole. Niisiis võid öistesse söötmistesse suhtuda rahulikult – vaata oma last, naudi neid hetki ja uinu seejärel rahulikult uuesti, teades, et sa oled paratamatult üks tuhandetest naistest, kes öösiti lapse söötmiseks ärkavad.

(Allikas: Bellybelly.com.au)


Emmede Klubi

Irinaaa Irinaaa 07. Nov 2014, 11:25

Kõik on õige 😀

06. Nov 2014, 09:29

😀

06. Nov 2014, 09:28

😀