6 põhjust, miks piim otsa saab

6 põhjust, miks piim otsa saab

09. Jun 2023, 23:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Öeldakse, et peaaegu kõik emad on võimelised imetama – täpsemalt 98 protsenti meist. Sellegipoolest on väga palju neid naisi, kes nendivad õnnetuna, et proovisid, kuid ei saanud imetada, sest piima lihtsalt ei olnud või see sai otsa. 

Palusime imetamisnõustajal Rael Ojasool selgitada, miks piima nii tihti vajaka jääb, kuigi bioloogiliselt seda juhtuda ei tohiks.

1. Kui beebi sünnib, on ema rindades esialgu ainult ternespiim. See on koostiselt rikkalik, aga koguselt on seda väga vähe. Nii ongi loodud, rohkem beebi esialgu ei vaja! Kui ema seda ei tea, võib talle jääda ekslik mulje, et temal oma tita toitmiseks piima ei olegi. Ta hakkab lapsele piimasegu lisaks andma (kasvõi seniks, kuni piim rinda tuleb). Mida rohkem piima saab beebi mujalt kui rinnast, seda vähem imeb ta rinda. Rinna imemine ongi see, mis piima tekitab – seega mida vähem imeb beebi rinda, seda vähem tekib ka piima. Emale võib aga jääda mulje, et piima ei olnud ega tulnud.

2. Mõnele naisele tundub, et tal polegi piima, sest rinnad pole suured, pungil ja tilkuvad nagu teistel emadel piima rindadesse tuleku ajal. Tasub aga teada, et kõigil naistel seda ei juhtu, ning see ei tähenda, et laps piisavalt süüa ei saaks. Kui laps pissib piisavalt ja tema kaal kasvab, on rindades välimusest olenemata kindlasti piisavalt piima. 

3. Tihtilugu tundub umbes 2-6-nädalase või kolmekuuse beebi emale, et piim on otsa saanud, sest laps nutab palju ja tahab kogu aeg rinnal olla. Need on tüüpilised kasvuspurdi perioodid. Kasvuspurt tähendab, et beebi on kasvanud ja vajab nüüd rohkem piima. Kuna piima tekib seda rohkem, mida rohkem laps rinda imeb, siis hakkabki beebi kasvuspurdi perioodil väga palju rinnale soovima. Vahel tundub koguni, et ta tahab terve päeva rinnal olla. See ei tähenda, et piima on tema jaoks vähe, vaid nii tellib ta endale tulevikuks piima juurde!

4. On loomulik, et kui beebi on rahutu, tahab ema teda aidata ja otsib lapse ebamugavusele kõikvõimalikke põhjuseid. Võib-olla on tal kõht tühi? Kaheldes, kas piima ikka jagub, proovib ema seda välja lüpsta ning võib avastada, et piima tuleb pumbates liiga vähe. Pumbates kättesaadavad kogused erinevadki täielikult kogusest, mida laps ise imedes kätte saab. Mõni naine imetab oma last aastaid, kuid ei saa pumbaga kunagi midagi kätte. Rahutu või nuttev beebi või väheldane saak pumbates ei viita piimapuudusele, kui laps pissib piisavalt ja tema kaal kasvab kenasti. 

5. Imetamist pärsib päris palju see, kui ema ei tunne ennast kindlana. Näiteks võib naine kahelda oma võimes last toita, kui lähedased seda talle sisendavad. Juhtub ikka, et tita nutab tihti ning ema ja vanaema kinnitavad, et küllap on laps näljas – nemad ei saanud ka imetada, selles peres polegi piima. Pole tõendeid, et imetamise kulg oleks pärilik (väljaarvatud juhul, kui imetamist pärsib mõni pärilik haigus – näiteks kilpnäärmehaigused).

Ema enesekindlust võivad kõigutada ka väiksed või suured rinnad, läbitud plastiline kirurgia, keisrilõige, sissepoole hoidvad nibud, varasem ebaõnnestunud imetamiskogemus, erivajadusega laps, mitmikud jne. Piima teket või püsimist ei takista siis need seisundid iseenesest, vaid ema mure, et tal ei õnnestu oma last toita.

Samamoodi võib ema enesekindluse tõsiselt vankuma lüüa sünnitusjärgne depressioon. Lisaks on oksütotsiini tase kehas depressiooni puhul mõnikord madalam, ka see pärsib imetamist. Sellepärast on väga tähtis, et iga värske ema oleks toetatud – nii oma lähedaste kui ka arstide, ämmaemandate ja nõustajate poolt. Teiste inimeste suhtumine peaks ema abistama ja väestama, mitte endas kahtlema või pettuma panema.

6. Piima jääb ajapikku vähemaks ka siis, kui ema pikema aja jooksul ei imeta last nõudmisel (siis, kui laps küsib), vaid näiteks kindla graafiku järgi, öist toitmist vältides, tihti rinna asemel pudelit pakkudes jms. Nii jääb vähemaks piima teket stimuleerivat imemist ja seega ka piima, sest rinnad toodavad piima ainult nii palju, kui beebi küsib. Hea uudis on see, et samal meetodil saab piima kogust üsna kiiresti ka uuesti suurendada!

Paljude emade jaoks on lapse rinnaga toitmine esialgu keeruline katsumus. Siin aitab teadmine, et imetamine on õpitav oskus ja piima kogust on võimalik õigeid võtteid kasutades suurendada. Kui tahaksid oma lapsele rinnapiima pakkuda, kuid tunned, et vajaksid sel teekonnal veidi abi, siis kirjuta julgelt Facebookis Rael Ojasoo või e-posti aadressile rael.ojasoo@gmail.com.

 

Kas Sina tundsid oma lapse beebieas ühel või teisel hetkel, et piima lihtsalt ei ole piisavalt?