Kuidas peaksid lapsevanemad teadma, mida beebi neile öelda üritab? Alguses võib tita nutu tõlgendamine tõepoolest pisut keeruline olla. Toome esile peamised põhjused, miks beebid tavaliselt nutavad. Kui su laps nutab ja sa ei suuda välja selgitada, mis teda vaevab, võid alljärgnevas nimekirjas välja toodud punkte ükshaaval läbi töötama hakata. Tõenäoliselt seisnebki lapse mure ühes neist.
1. Nälg
See on tõenäoliselt esimene asi, millele su mõtted liiguvad, kui laps nutab.
Pikapeale õpid lapse nälja-märguandeid tundma ja saad teda toita enne, kui beebi nutma jõuab hakata. Vastsündinud väljendavad tihti nälga näiteks niheledes, huultega matsutades, pead kuklasse ajades rinda otsides ja käsi suhu toppides.
2. Märg mähe
Mõned beebid annavad vahetamist vajavast mähkmest märku silmapilkselt. Teised võivad märga mähet kannatada pikemat aega.
Igaljuhul on seda muret lihtne kontrollida ja kerge leevendada.
3. Uni
Kas beebid pole mitte õnnega koos? Kui nad on väsinud, võivad nad lihtsalt magama jääda – millaliganes ja kusiganes. Vähemalt nii meeldiks täiskasvanutele mõelda.
Tegelikkuses on see nende jaoks keerulisem, kui me arvatagi oskame. Lihtsalt unne vajumise asemel võivad beebid rahutuks muutud aja nutta, eriti, kui nad on üleväsinud.
4. Lähedusevajadus
Beebid vajavad ohtralt kaisutusi. Neile meeldib oma vanemate nägusid näha, nende häli kuulda ja nende südamelööke kuulata. Titad suudavad isegi oma ema ja isa nende unikaalsete lõhnade järgi ära tunda. Nutt võib olla lapse viis paluda, et teda kaisus hoitaks.
Sulle võib tunduda, et hellitad lapse pideva süleshoidmisega ära, kuid esimese paari kuu jooksul ei ole see võimalik. Et oma kätele pisut puhkust anda, võid selleks puhuks kasutada kandekotti või –lina.
5. Kõhuhädad (gaasid, koolikud jm.)
Gaaside või koolikutega seotud kõhuhädad võivad põhjustada palju nuttu. Kusjuures, selle müstilise koolikute nimelise seisundi üheks definitsiooniks ongi vähemalt kolm tundi päevas kestev lohutamatu nutt vähemalt kolmel päeval nädalas kolmel järjestikusel nädalal.
Kui su beebi on tihti rahutu ja nutab kohe pärast söötmist, võib see olla põhjustatud kõhuvalust. Paljud lapsevanemad on leidnud lahenduse käsimüügis olevatest beebidele mõeldud gaasirohtudest. Kindlasti on mõistlik enne beebile ravimite manustamist igaks juhuks ka perearstiga konsulteerida.
Isegi, kui beebil ei ole koolikuid ja kui ta ei ole kunagi pärast söötmist rahutu, võib tal teinekord ilmneda kõhugaase, mis teevad ta kõhukesele valu. Siis on laps rahutu seni, kuni ta gaasid väljutatud saab. Kui kahtlustad, et lapsel on gaasid, võid kasutada lihtsaid viise nende elimineerimiseks – näiteks võid lapse panna selili, hoida tema jalgu ja teha õrnu ringjaid „jalgrattaliigutusi“, et puuksud kõhust nö. „välja masseerida“.
6. Krooks!
Krooksutamine ei ole kohustuslik. Kuid kui beebi nutab pärast söötmist, võib tema õnnest puudu olla justnimelt üks väikene röhitsus.
Imetades või lutipudelist süües neelavad beebid palju õhku ja kui õhk ei saa väljuda, võib see tekitada ebamugavustunde. Mõned beebid on neelatud õhust tugevalt häiritud ja teised ei pruugi üldse röhitseda või krooksutamist vajada.
7. Liiga külm või liiga palav
Kui beebil on jahe – näiteks, kui ta lahti riietad, et mähet vahetad või ta peput jaheda niiske salvrätiga puhastad – võib ta nuttes protesteerida.
Vastsündinud tahavad olla korralikult ja soojalt sisse pakitud – aga mitte liiga soojalt. Üldine reegel on, et vastsündinu vajab soojas püsimiseks ühte kihti riideid rohkem, kui sina ise kannad. Palavuse vastu ei pruugi beebid sama kirglikult protesteerida, nagu külmetamise vastu, kuid ka liigne palavus võib lapse meele mõruks muuta.
8. Midagi väikest
Beebid võivad olla häiritud vaevumärgatavate pisiasjade pärast, nagu sõrme ümber keerdunud juuksekarv, mis vereringet pärsib (see on näiteks esimene asi, mida arstid kontrollivad, kui beebi näib põhjuseta nutvat).
Mõned beebid on pisiasjade suhtes erakordselt tundlikud – olgu selleks kare kangas või pluusi siseküljele õmmeldud silt, mis naha vastas ebamugav tundub. Lisaks võib beebit häirida miski nagu asend, milles neid hoitakse või pudel, millest neile pakutakse.
9. Hammaste tulek
Hammaste kasvamine võib lapsele põhjustada valu, kui iga uus hammas õrnadest noortest igemetest läbi tungib. Mõned beebid kannatavad rohkem kui teised, aga mingil hetkel muudab hammaste tulek tõenäoliselt iga beebi rahutuks ja õnnetuks.
Kui näed, et lapsel on valus ja sa suuda tuvastada, miks, proovi (puhta!) näpuga ta igemeid katsuda. Võid enda suureks üllatuseks avastada, et igeme alla on ilmunud väike küva hambamühk, mis peagi lõikumas on.
Keskmiselt lõikub esimene hammas millalgi 4. ja 7. elukuu jooksul, aga see võib juhtuda ka varem.
10. Tahab vähem stimulatsiooni
Beebid õpivad ümbritseva maailma stimulatsioonist, aga mõnikord on neil raskusi kogutud info töötlemisega raskusi – valgus, helid, sülest sülle liikumine. Nutmine võib olla beebi viis öelda: „mulle aitab!“
Paljud vastsündinud naudivad seda, kui nad on tihkelt teki sisse kookonisse mähitud ja ema lähedal. See on nende viis ennast turvaliselt tunda, kui suur maailm nende ümber liiga väsitavaks muutub. Kui beebi on teki sisse mähkimiseks liiga vana või kui see talle ei meeldi, proovi stimulatsioonirikkast keskkonnast eralduda ja laps mõnda vaiksemasse tuppa viia, et ta saaks seal oma tundeid „ventileerida“ ja rahuneda.
11. Tahab rohkem stimulatsiooni
„Nõudlik“ beebi võib olla rohkem suhtlusaldis ja ümbritseva maailma kogemisest rohkem huvitatud. Sellisel juhul on ainus viis nuttu ja rahutust ära hoida beebit tegevuses hoida. See võib sinu jaoks kurnavaks muutuda!
Proovi last kandelinas või –kotis kanda ja ole aktiivne – käige jalutamas, teiste beebidega kohtumas ja lapsesõbralikes kohtades aega veetmas.
12. Ei tunne ennast hästi
Kui sa oled lapse põhivajadused rahuldanud ning teda lohutanud, kuid nutt ei ole sellele vaatamata lakanud, võib tegemist olla mõne haigusega. Seljuhul tasub mõõta lapse kehatemperatuuri, et välistada palavik ja olla tähelepanelik kõiksugu muude haigustega kaasnevate tunnuste suhtes.
Haige lapse nuttu on tavaliselt näljast või frustratsioonist tingitud nutust üsna kerge eristada. Kui beebi nutt „ei kõla õigesti“, usalda oma instinkte ja helista perearstile või vii laps igaks juhuks arstlikku kontrolli.
Mida teha, kui beebi ikka veel nutab
Kõht on täis? Jah. Mähe kuiv? Jah. Palavik välistatud? Jah, jah, jah.
Miks beebi siis nutab? Beebidel on oma mõjuvad põhjused, aga ka kõige nutikamad vanemad ei oska oma laste mõtteid lugeda – ja beebidel pole sõnu, mille abil meile oma tundeid väljendada.
Õnneks on võimalik lapsele lohutust pakkuda ka tema rahutuse tagamaid teadmata. Meie artiklis „Mida teha, kui laps nutab „ilma põhjuseta“?“ leiad häid, järele proovitud meetodeid, mida rakendada, kui laps nutab „ilmaasjata“.