11 põhjust, miks valida lapsekandmine

11 põhjust, miks valida lapsekandmine

10. May 2018, 13:37 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas teadsid, et kantud lapsed nutavad koguni poole vähem? Foto: Maris Sits


Taas on käes Euroopa lapsekandmisnädal! Emmede Klubi toob lapsekandmisnädala puhul välja põhjused, miks lapse linas või kotis kandmine on mõnus ja kasulik!

  • Beebid, keda kantakse regulaarselt kõhukotis või kandelinas, on eakaaslastest rahulikumad. Beebi üks põhivajadusi on une, toidu, paraja riietuse ja kuiva pepu kõrval ka lähedusvajadus. Uuringus on leitud, et lapsed, keda kantakse, nutavad päeval 43 ja õhtusel ajal 51 protsenti vähem kui nende eakaaslased, sest nende lähedusvajadus on täidetud. 
     
  • On isegi leitud, et kantud beebid arenevad kognitiivselt ja füüsiliselt kiiremini, sest maksimaalne ema lähedus annab lapsele hea olemise ja turvatunde, mis omakorda on sobivaks pinnaseks uute oskuste õppimisel. 
     
  • Lapsekandmine jätab ema käed vabaks igapäevatoimetuste tarbeks. Ema saab süüa teha või pesu voltida, suurema lapsega meisterdada või koolitükke teha. 
     
  • Lapsekandmine treenib tita lihaseid. Ta õpib tasakaalu hoidma ja liigutab oma keha koos ema või isa kehaga. Sellega kasutab beebi lihaseid, mida ta tekil lebades veel kasutada ei saaks või jõuaks. Samal põhjusel võivad kandmisest kasu saada puudega lapsed, kel vanema keha vastu seotult saavad tööd lihased, mida laps pikali olles ise ei suudaks liigutada.
     
  • Nahk-naha kontakt (kängurumeetod) on beebidele niivõrd kasulik, et selle meetodi kasutuselevõtt on vähendatud enneaegsete laste suremust olulisel määral. Lapsekandmisvahenditega saab pakkuda beebile hõlpsalt nahk-naha kontakti. 
     
  • Linas kandmine võib aidata kaasa rinnaga toitmisele, sest lapse vahetu lähedus soodustab piima teket. Lina on ka mõnus abiline väljaspool kodu imetamisel.
     
  • Lapsekandmine võib edendada lapse ja ema suhet, sest füüsiline lähedus aitab kaasa emotsionaalse ja vaimse läheduse tekkele. 
     
  • Last kandes on hõlbus pääseda ligi kohtadesse, kuhu vankriga on pääseda raske või võimatu (nt ühistransport, trepid).
     
  • Uuringud on näidanud, et kantavad lapsed hakkavad tihti kiiremini rääkima. Rääkimaõppimise esimene etapp on ema huulte miimika jälgimine. Seda on kantaval lapsel hea teha. Kui laps on ema rinnale või puusale seotud, suhtleb ema temaga rohkem, kui siis, kui laps oleks kaugemal ees kärus - "vaata, mis puu", "oo, milline koer".
     
  • Seljahädade puhul võib linas kandmine emale või isale hoopis kasuks tulla, kuna laps on linaga kindlalt fikseeritud ja raskuskese on paigas, mida süles kandes ei ole. Beebi üldse mitte kandmise võimalust ju ei ole - kui ta ei ole linas, tuleb teda ikkagi tihti kanda süles. 
  • PS! Beebit ei ole võimalik liigse tähelepanuga ära hellitada. Alla kuuekuusel beebil puudub ka võime manipuleerida. Tänapäevane seisukoht on, et beebi vajab lähedust täpselt nii palju, kui ta seda ise palub, ja täpselt nii palju võiks lähedust beebile ka pakkuda. 

 

Milline on Sinu lemmik lapsekandmisvahend?