10 nõuannet, kuidas lapsele nime valida

10 nõuannet, kuidas lapsele nime valida

09. Mar 2013, 00:00 Greetel EmmedeKlubi.ee Greetel EmmedeKlubi.ee

Oled lapsele nime valimisega kimpus? Siin on mõned põhitõed, mis sul otsust langetada aitavad!

1. Väldi hüüdnimesid
Klassikalised Eesti nimed või nimed, mis pärinevad näitaks piiblist, töötavad alati. Vahel tasub keerutamise ja leiutamise asemel klassikale kindlaks jääda. Neist nimedest tulenevad ka hüüdnimed. Kui sa tahad oma tütart hüüda Katiks, pane hoopis Katrin või veel parem — Katheriin. Nii on su tütrel kaunis klassikaline nimi, aga sina võid teda ikka Katiks hüüda.

2. Mida see nimi tähendab?
Kui leiad mõne huvipakkuva nime, võiksid välja uurida ka selle tähenduse. Näiteks välismaal hetkel populaarsed nimed Caleb, Portia ja Cameron tähendavad vastavalt koera, siga ja viltust nina…

3. Küsi perekonnalt ja sõpradelt nõu
Rasedushormoonid võivad sinuga vingerpusse mängida, nii et enne kui lapsele mõne hetkel väga sobiva nime paned, küsi ka lähedaste arvamusi. On ilmselge, et üksmeelele on niikuinii raske jõuda, aga kui su valitud nimi on tõesti liiga totter, annavad nad sellest julgelt teada.

4. Arvesta õdede-vendadega
On lapsevanemaid, kes tahavad, et nende laste nimed oleksid võimalikult sarnased. Sinule võivad Paul ja Paula või Lauri ja Laura armsad tunduda, aga tulevikus saad sa nendelt selle eest veel kindlasti pähe.

5. Kas see sobib perekonnanimega?
Miks mitte panna lapsele nimi, mis on harmoonias ta perekonnanimega? Eriti ilus kõla jääb siis, kui nime esitähed on samad. Samuti on kena, kui ees- ja perekonnanimi on umbes sama pikad. Kui lapse perekonnanimeks saab midagi väga lihtsat, nagu Pütt või Küna, siis ei tasuks ka eesnimega liialt peenutsema hakata.

6. Sündimata lapse nimi pole veel kivisse raiutud
Sul võib olla juba põhikoolist saati üks lemmik lapsenimi, aga kui see su partnerile ei meeldi, peaksid sellega arvestama. Püüdke hakata varakult mõtlema, mis teie lapse nimeks võiks saada, vältimaks suuremaid tülisid, kui pisike on juba sündinud.

7. Ära sõltu teiste arvamusest
Unusta hetkeks 3. punkt — see kehtib vaid siis, kui sul on plaanis panna lapsele eriti unikaalne ja isegi hullumeelne nimi. Kui sa tahad panna lapsele nimeks midagi lihtsat, mis sulle endale meeldib, ära tee väljagi, mis teistel selle nime kohta öelda on. See on sinu laps ja sina oled see, kes teda kõige rohkem nimepidi kutsuma ja kõnetama hakkab.

8. Ära matki teisi
Kui su hea sõbranna paneb oma pojale tõeliselt kena nime, ära hakka seda temalt “varastama” ja leia oma lapsele teistsugune nimi. Sama lehtib ka suguvõsas. Nimesid on lõputult, sa ei pea panema oma lapsele nime, mida keegi teine tema lähiringkonnast juba kannab.

9. Uuri sugupuud
Lapsele mõne kadunud esivanema nime panemine on armas traditsioon. Vaata enda sugupuud ja võid leida sealt näiteks, et su vana-vana-vanaisa nimi sobiks ideaalselt peagi sündivale poisikesele.

10. Otsi-otsi-otsi!
Esimeses punktis soovitasime klassikalisi nimesid, kuid see ei tähenda, et sa ei võiks uurida eri maade nimesid ja nende tähendusi ning panna oma lapsele nime, mis pole kolmel tema lasteaiakaaslasel.

Delfi Naistekas

eveliiy eveliiy 12. Sep 2014, 18:56

kasulikud nõuanded