"Vastsündinu esimesed 12 nädalat":  millised meeled arenevad beebil esimesena?

"Vastsündinu esimesed 12 nädalat": millised meeled arenevad beebil esimesena?

21. Mar 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sünni hetkeks on beebil kõik viis meelt mingil määral arenenud. Neid, mida tal on emaüsas olnud keerulisem kasutada ( näiteks nägemine), arenevad aeglasemalt kui need, mida ta on ka enne sündi pidevalt stimuleerida saanud. Mõned ütlevad, et kuulmine on esimene meel, mis lapse lareneb, sest loode tunneb oma ema hääle ära juba tema kõhus kasvades, kirjutab Livestrong. Siiski on üks meel, mis areneb veelgi kiiremini. Selleks on
kompimismeel.

Enne sündi

Beebi kompimismeel areneb juba emaüsas. Loode eemaldub objektist, mis tema nägu puudutab juba kaheksandal rasedusnädalal. 14. rasedusnädalaks on ta üle keha tundlik. Arstid on leidnud, et ka juba 23. rasedusnädalal võib laps valu tunda.

Vastsündinu

Vastsündinute jaoks on arenenud kompimismeel ka eluliselt vajalik. Uuringud on näidanud, et beebid võivad läheduse puudumisse surra. Selliseid juhuseid on registreeritud näiteks 1900 algusaastate Ameerika Ühendriikides. Beebide surmapõhjuseks ei olnud mitte toitainete puudumine või kehv hügieen vaid inimkontakti puudumine. Beebidel, kes jäävad esimese kuue elukuu jooksul ellu kuid emad ei tegele nendega piisavalt, võib areng aeglustuda. Enneaegsed beebid, keda masseeriti kolm korda päevas 10-15 minuti kaupa, võtsid poole rohkem kaalu juurde ning nad said oma emaga koju minna kuus päeva varem kui need beebid, kes sellist stimulatsiooni ei saanud.

Beebid

Kuni kuue kuu vanused beebid haarvad instinktiivselt esemeid, mis satuvad nende peopesa lähedale ning oskavad vahet teha, milline tunne on erinevaid objekte käes hoida. Beebid uurivad maailma sageli ka esemeid suhu pannes, et neid nii tundma õppida.

Puudutuste kasulikkus

Nahk on beebi suurim organ. Puuduta oma beebit, olenemata sellest, kas teda on vaja toita, tema mähet vahetada, kallistada või mängida. See mitte ainult ei aita tal kasvada vaid vabastab ka endorfiine, mis teevad ta õnnelikuks, vähendavad valu ja tugevdavad beebi teisi meeli. Arvatakse, et see võib tugevdada ka beebi immuunsüsteemi, parandada seedimist ja närvisüsteemi tööd, vähendada lihastoonust ja tagab parema une.