Ülekaalulisus saab alguse halbadest valikutest beebi ja väikelapse toitmisel

Ülekaalulisus saab alguse halbadest valikutest beebi ja väikelapse toitmisel

11. Feb 2018, 22:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

See, kuidas last toidetakse esimesel eluaastal, avaldab väga suurt mõju tervele väikelapseea perioodile. See, kuidas last toidetakse väikelapseeas, mõjutab aga toitumisharjumusi ja ülekaalulisuse tekkeriske terves edasises elus, kirjutab toitumisteadlane ja Tartu Ülikooli emeriitdotsent doktor Mai Maser.

Emapiim katab lapse vee-, valkude, rasvade, süsivesikute, mineraalainete ja mikroelementide vajaduse kuni lapse kuuekuuseks saamiseni. Sellepärast peab beebi menüüs alates kuuendast elukuust iga päev olema lisatoit. Harjutama võib hakata neljandast elukuust.

Esimeseks lisatoiduks sobib köögiviljapüree või teraviljapuder. Esimeseks lisatoiduks ei sobi puuvilja- või marjapüreed - kuna magus maitseb lapsele hästi, võib ta selle maitsega harjudes hakata köögiviljadest ja putrudest keelduma. Puuviljad ja marjad sisaldavad aga rohkesti suhkrut, mis tekitab ülekaalu. Seetõttu sobivad puuviljad ja marjad magustoiduks, aga mitte põhiroaks.

Kui lapsevanem või -vanemad on ülekaalulised, siis on ka lapsel suur risk rasvuda. Kuid harva põhjustab lapse ülekaalulisust pärilik eelsoodumus iseenesest. Enamasti on ülekaaluliste vanemate laste ülekaalulisus tingitud hoopis terve pere valest elustiilist. Süüakse palju rasvast ja magusat, juuakse vee asemel magustatud jooke ja liigutakse vähe.

Lapsed võivad kasvada periooditi - näiteks mitu kuud samas kaalus olla ja siis kuuga rohkem juurde võtta. Üks esimesi vigu, mida vanemad teevad, on mõnekuise kaaluseisaku tõttu lapsele toidu peale surumine. Lapsele pakutakse kohukesi, magusaid kohupiimadesserte ja muid maiustusi, et "isutu" laps midagigi sööks.

Väikelaps, rääkimata imikust, ei vaja maiustusi: komme, küpsiseid, koogikesi. Magusavajaduse katavad kõige paremini puuviljad, marjad, kodust laadi keedised ja Eesti tüüpilised magustoidud nagu puder kisselliga, kohupiimakreem marjadega, leivavorm puuviljadega. Sellistest magustoitudest imendub suhkur aeglasemalt kui kommidest ja magusatest jookidest, mistõttu ei teki ülemäärast magusaisu. Väikelapsele ülemäärase magusaisu tekitamist vältides väldime ka lapse liigset magusaisu koolieas.

Väga oluline on liikumisharjumuste kujundamine juba varakult. Emal ei ole vaja väikelast värske õhu saamiseks käruga jalutama viia. Kui laps õpib kõndima, siis luba tal endal käru taga ukerdada, siis aga juba käe kõrval kõndida.

Alla kaheaastased lapsed ei tohiks vaadata televiisorit ega arvutit. Vanuses 2-4 aastat on soovituslik maksimaalne ekraaniaeg üks tund päevas. Pigem lugege väikelapsele raamatut ette. Ka lapsevanemad ei tohi söömise ajal televiisorit vaadata, vaid peavad koos terve perega pühenduma söögiajal söömisele!

Isutekitajad on suhkur, sool ja rasv. Lisatud suhkrust hoidumise kõrval on oluline ka soola väikelapse toidule mitte lisada. Toiduained, millest süüa valmistame, sisaldavad soola niigi. Kui soolane hakkab meeldima, ei taha laps enam vähesoolast süüa. Soolane toit tekitab aga sõltuvust ja seeläbi ülekaalu ning on kahjulik neerudele ja veresoonkonnale.

Piim on väikelapsele oluline kaltsiumi, magneesiumi ning kasvamiseks vajamineva hästiimenduva täisväärtusliku valgu allikas. Piima on vaja juua. Seedehäirete vältimiseks võib alternatiiviks kasutada ka väikelastele mõeldud piimasegu. Väikelaps võiks piimatoodetest süüa ka kodujuustu ja kohupiima.

Kindlasti tuleks vältida magusaid piimatooteid: kohukesed, joogijogurtid, magusad kohupiimakreemid jms. Näiteks klaas maitsestatud jogurtit võib sisaldada 5-6 teelusikatäit suhkrut, seda on liiga palju!

Tuleb meeles pidada, et joogijanu kustutamiseks sobib kõige paremini puhas vesi. Mahlad ja teised magusad joogid ei aita lapsel janu kustutada. Need ei kuulu lapse päevase joogikoguse, vaid toidukoguse ja maiustuste hulka.

Täisväärtuslikku valku saab väikelaps lisaks piimatoodetele munast, lihast ja kalast. Nendega tavaliselt ei liialdata - laps reguleerib nende toitude kogust oma isuga ise.

Selleks, et vältida ülekaalu teket, PEA MEELES:
1. Kujunda lapsele terveks eluks head toitumisharjumused - väldi soola ja kasuta võimalikult vähe lisatud suhkrut.
2. Kujunda lapsele terveks eluks head toitumisharjumused - harjuta last juba imikueas köögiviljapüree ja teraviljapudruga.
3. Magus on tuntud ülekaalu põhjustaja - mitte ainult kommid ja koogid, vaid ka puuviljapüreede ja mahladega liialdamine.
4. Janu kustutamiseks sobib puhas vesi. Piim, jogurt, mahl on söök või maiustus, mitte jook.
5. Väikelapse söögiajad olgu regulaarsed.
6. Sööge alati terve perega koos, korralikult kaetud laua taga.
7. Ära sunni last sööma, sellest võib alguse saada liigsöömisharjumus!


Kas Sinu pere juba toitub dr Mai Maseri soovitustele vastavalt?