Õues müttamine ja selle käigus mustaks saamine on lastele mitte ainult meeldiv vaid ka vajalik.
Leukeemia on lastel kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja, ning enamasti on tegemist just ägeda lümfoblastilise leukeemiaga. Seega on enam kui suurepärane uudis, et teadlased on üle 30 aasta kestnud uurimistöö tulemusena teinud kindlaks selle haiguse ühe tekkepõhjuse, mida on kerge vältida!
Nimelt usuvad teadlased, et ägeda lümfoblastilise leukeemia peamine tekkepõhjus on liigne puhtus, vahendab IFL Science. Elu justkui steriliseeritud keskkonnas, tänapäeva linnainimeste liigne puhtus ja hirm kõikvõimalike mikroorganismide ees takistab laste immuunsüsteemi normaalset arengut.
Umbes ühel lapsel 20st on geneetiline eelsoodumus ägeda lümfoblastilise leukeemia tekkeks. Kui selle eelsoodumusega lapse immuunsüsteem saab normaalselt areneda, siis haigus välja ei kujune. Kui geneetilise eelsoodumusega laps ei puutu esimese eluaasta jooksul kokku piisava hulga mikroobidega, st teda kasvatatakse liiga puhtas keskkonnas, siis ei saa immuunsüsteem normaalselt areneda - infektsioonidega võitlema õppida. Äge lümfoblastiline leukeemia saab tihti alguse just nii.
Juba mõnda aega on teada, et arenenud riikides lokkav puhtusehullus põhjustab ka allergiate ja astma teket ning 1. tüüpi diabeedi ja hulgiskleroosi väljakujunemist.
Arengumaades on peamiseks terviseprobleemiks aga liiga vähesest hügieenist tingitud infektsioonid ja nakkused.
Milline on kuldne kesktee? Lastele on loomulik ja kasulik kasvada üles mängides palju õues, puutudes julgelt kokku looduse, pori, teiste laste ja loomadega jms. Neid tegevusi ei ole vaja takistada. Enne sööki ja pärast tualetis käimist tuleks kindlasti seebiga käsi pesta. Laste keha pesemiseks piisab aga enamasti puhtast veest. Antibakteriaalseid seepe pole vaja kasutada. Koristamisel tuleks kasutada võimalikult vähe kanget kodukeemiat. Näiteks piisab põrandate pesemiseks puhtast veest, põranda steriliseerimine keemiliste vahenditega teeb karuteene.