Eesti lastearstide selts teatas möödunud nädala lõpus, et lastele sobivate ravimite tarneraskused on tekitanud Eestis enneolematult suure ravimikriisi, mis on seadnud ohtu paljude laste tervise.
Näiteks seati sel aastal ohtu vähemalt saja vastsündinu tervis, sest mõnes Eesti haiglas lõppesid otsa kõigile vastsündinutele manustatava K-vitamiini varud ja seda polnud võimalik ka vanematele välja kirjutada apteegist ostmiseks ja suukaudseks manustamiseks. Sünnijärgne K-vitamiin hoiab ära eluohtlike veritsuste tekke.
Pikalt ei olnud tänavu saada ravimit Kreon, mis on igapäevaselt elutähtis tsüstilise fibroosiga lastele. Ka puudus müügilt taimede õitsemise ajal vajalik allergiaravim opatanool. Hetkel puudub Tallinna lastehaiglast süstitav penitsilliin. Need on vaid mõned näited.
Eesti väikese ravimituru tõttu ei ole siin saada paljusid teistes Euroopa riikides saada olevaid lastele sobivaid ravimivorme nagu siirupid, suspensioonid, tilgad või küünlad ja seetõttu tuleb neile välja kirjutada täiskasvanute tablettidest tehtavaid pulbreid. Samal teemal on sotsiaalministeeriumi poole pöördunud ka perearstide selts.
Lastearstide pöördumisele järgnes Eesti apteekrite liidu pöördumine, kelle sõnul on takistatud kümnete tuhandete patsientide ravi, sest hulgimüüjad ei suuda hetkel apteekidele ravimeid tarnida. Hulgimüüjad on kinnitanud, et teevad kõik, et ravimid rahvusvaheliselt turult leida ja Eestisse toimetada, kuid probleem on globaalne.
Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et ministeerium kutsub kokku arstide, ravimiameti, ravimite maaletoojate, hulgimüüjate ja apteekide esindajad, et arutada probleemi põhjuste ja lahenduste üle.
(Allikas: ERR)