Potilkäimiseni jõudmine

Potilkäimiseni jõudmine

31. Jul 2015, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

"Me käime nüüd potil!" Seda fraasi võivad paljud emad suure uhkusega öelda. Ja ongi uhke olla. See on üks tähtis oskus, mida laps õpib. See tähendab lisaks pissi potti saamisele ka lapse oskust ise riideid ära võtta ja potil istuda. Milliseid arenguetappe laps potil käima õppimisel läbib, räägib füsioterapeut Klaudija Hela.

Alates sünnist tunneb laps survet põiele või pärasoolele, aga ta ei mõista veel täpselt, mida see tähendab. See tunne toob lihtsalt ärevust. Ta tunneb, et midagi on valesti, aga ta ei oska veel keha signaale täpselt mõista.

Tähelepanelik ema suudab ära tunda olukordi, kus lapsel häda on ja teda on võimalik varakult potile panna. Aga last ei saa kehasignaalide mõistmisel tagant kiirustada kuni tema närvisüsteem ei ole selleks piisavalt arenenud.

Tavaliselt hakkab laps aru saama, et ta peaks nüüd potile minema umbes 18-kuuselt. Selle ajani, kui just ema väga ei taha varem rohkem tegutseda, väga mõtet last aktiivselt potitada. Eriti kui talle endale see mõte eriti ei meeldi.

Nii kui laps saab aru, mida ta täpsemalt tunneb, teavitab ta enamasti sellest ka oma ema-isa.

Aga ka siin võib tekkida probleem, et kuni laps suudab emale-isale selle selgeks teha ja nad vannituppa tormavad, on laps juba jõudnud püksi teha.
Järgmises etapis oskab laps ise potile minna. Seletage lapsele, et püksid tuleb jalast ära võtta enne, mitte pärast pissimist. Tihti saavad lapsed juba aru, mida ja kuidas teha tuleb, aga füüsiline areng ei ole jõudnud nende keeruliste liigutuste tasemeni.

Lapse kehaproportsioonid on väga erinevad. Väikestel lastel on jalad lühemad kui keha. Et mõista, kui raske on potile istuda, võiks seda kasvõi ise järele proovida. Isegi endal on nii alla istudes raske tasakaalu hoida, kuigi me oskame seda juba paremini ja tunnetame ka oma jalalihaseid teistmoodi. Mõnikord võib juhtuda, et laps hakkab peale kukkumist potti kartma. Mõned harjutused aitavad teatud lihasgruppe treenida.

Treeni lapse lihaseid

Esimene Harjutus - trepist üles kõndimine

Ülesanne ise on üsna lihtne. Laps astub trepist üles. Tõstab kordamööda ühe jala astmele, teise selle kõrvale ja siis astub teise jalaga. See treenib tema lihsaid, et ta saaks paremini potile istuma minna.

Teine harjutus - võimlemine

Saate seda teha mängimise võtmes. Seda harjutust tegite te siis, kui laps õppis istuma. Asetage laps pehmele alusele. Pane ta lamavasse asendisse ja aita ta istuli. Sama ka käputavast asendist. Istuli ja tagasi. Ka see arendab lapse lihaseid ja tasakaalu. Kui te teete seda õigel ajal, mil lapsel on hea tuju, on see tema jaoks lõbus mäng.

Kolmas harjutus - asjade üles korjamine

Vala asjad põrandale. Pliiatsid ja klotsid,legod - asjad, mis ei ole liiga suured ega rasked. Anna lapsele ämber ja korjake maast asju üles. Üldiselt lastele selline ülesanne meeldib.

Lapsele on väga hea ja arendav ka võimlemispalli peal harjutuste tegemine. Laps võib olla pallil kõhuli või selili ja seal lihtsalt sinu abil edasi-tagasi kiikuda. Või istub ta pallil ja kiigutab sinu abiga oma puusasid. Laps peab seal tasakaalu hoidma ja oma lihaseid pingutama.

Vaatamata kõigele, mida me teeme, võib 2.5-3 aastastel lastel ikka õnnetusi juhtuda. Lapsed on veel liiga väikesed, et mitut asja korraga teha ja mänguhoos võib ta oma hädad sootuks unustada.

Vahel lapsed ka tunnevad mängu ajal oma keha signaale, aga neil ei ole aega kohe potile minna. Sel ajal võib olla kasulik kasutada Huggies ® Pull-Ups® püksmähkmed. Need on spetsiaalsest materjalist, mis jätab lapse pepu natuke niiskeks ja ta saab ka ise aru, mis juhtus.

Neid on ka lapsel endal lihtne ära võtta ja jalga tagasi panna. Samas kaitsevad need rohkem kui tavalised aluspüksid ja uskuge, laps õpib varsti ise potil käima!

Emmede Klubi

Huggies ® Pull-Ups® püksmähkmed on potitreeningul ideaalsed abimehed!

20130717162811-14320.jpg