Mis on kõrvapõletik, mis seda väikelastel põhjustab ning kuidas oma last aidata?

Mis on kõrvapõletik, mis seda väikelastel põhjustab ning kuidas oma last aidata?

30. Nov 2014, 10:48 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mis on kõrvapõletik?

Kõrvapõletik on see, kui lapse keskkõrv ummistub vedelikuga ning sinna tekib infektsioon ja paistetus, mis põhjustab punetust kuulmekilel, valu ning tihti ka palavikku. Kõrvapõletik on üks tavalisemaid lapsepõlves põetud haigusi ning see tabab kõige sagedamini alla neljaastaseid lapsi.

Mis lastel kõrvapõletikku põhjustab?

Lapsepõlves põetud kõrvapõletikke põhjustavad tavaliselt külmetushaigused või ülemiste hingamisteede infektsioonid, mis tekitavad paistetust kuulmetõrves (ninaneelu keskkõrvaga ühendavas torus). Paistetuse tagajärjel tekib ummistus, mis soodustab vedeliku kogunemist ning see loob soodsa elukeskkonna infektsioone põhjustavatele bakteritele. Valu ning ajutiselt halvenenud kuulmine on tingitud kogunenud vedeliku survest kuulmekilele; palavik võib olla tingitud keskkõrva tekkinud põletikust, millega tema tilluke keha võidelda üritab. Kuigi kõrvapõletik ei ole nakkav, võib seda olla külmetus või muu haigus, mis selleni viis.

Kõrvapõletikud on beebide ning väikelaste puhul tavalisemad, sest nende kuulmetõrved on täiskasvanute (või vanemate laste) omadega võrreldes väga lühikesed ja väikesed, mistõttu koguneb vedelik sinna hõlpsamini. Seetõttu põeb suurem osa lapsi kõrvapõletikku vähemalt korra enne kaheaastaseks saamist.

Mõnedel beebidel ning väikelastel võib olla eriline soodumus kroonilisteks kõrvapõletikeks. Kuigi eksperdid ei ole sada protsenti kindlad, miks mõnede laste puhul esineb kõrvapõletikke sagedamini kui teistel, on mõningaid faktorid, mis näivad seda riski nende jaoks suurendavat, muuhulgas suguvõsas esinenud kõrvapõletikud või suitsetajaga koos elamine. Lisaks loetakse üheks riskidest seliliasendis lutipudelist toitumist. Eksperdid usuvad, et seeläbi võib rinnapiim(aasendaja) sattuda keskkõrva ning tekitada seal põletikku (rinnalapse imemisliigutustel ei ole sama efekti).

Millised on lapse puhul kõrvapõletiku sümptomid?

  • Kõrvade sikutamine ja näppimine või pea tahtlikult millegi vastu löömine (kui laps räägib, kurdab ta kõrva- või peavalu)
  • Tavalisest sagedamini esinev nutt

  • Öised ärkamised
  • Laps ei reageeri helidele, sh. sinu häälele

  • Paha tuju, jonnakus ja närvilisus

  • Palavik

  • Pearinglus ja tasakaaluhäired (su väikelaps võib tavalisest sagedamini komistada või asjadega kokku põrkuda)
     
  • Rahutus pikaliasendis, närides või imedes (kõik need tegevused võivad põhjustada rõhumuutusi keskkõrvas)

  • Vähenenud isu

  • Kõrvast tilkuv läbipaistev või verine eritis

Mida ette võtta, kui lapsel on kõrvapõletik?

Kui kahtlustad kõrvapõletikku, helista arstile, et saaksid lapse kõrvadega kontrolli minna. Kui põletik on äge või kui beebi on noorem kui kuus kuud vana, kirjutab arst tõenäoliselt välja antibiootikunmikuuri. Kuid ära üllatu, kui teie lastearst soovitab probleemile läheneda sekkumata oodates ja last jälgides. Iga lapsepõlves põetud kõrvapõletik ei pruugi vajada antibiootilist ravi – mõned kõrvapõletikud on tingitud viirustest või seennakkustest, mis antibiootikumidele ei allu. Lisaks selgub, et enamus kõrvapõletikke möödub kahe kuni kolme päeva jooksul ning lapsele liigsete antibiootikumide söötmine tähendada, et lapse organism muutub neile resistentseks ning nõnda ei ole neist ravimitest enam abi, kui last tabab mõni ohtlikum ja raskemakujulisem haigus.

Sõltumata sellest, kas lapsele määratakse ravimikuur või mitte, soovitab arst tõenäoliselt lisaks ka paratsetamooli või ibuprofeen (viimast soovitatakse vaid lastele, kes on vanemad kui kuuekuused) valu ja palaviku alandamiseks. Lisaks võib arst välja kirjutada ravimi turse alandamiseks, et aidata kõrvasisest survet alandada.

Kui laps on kõrvapõletikust paranenud (tavaliselt kulub selleks nädal kuni kümme päeva), võib vedelikus tavaliselt siiski veel pisut vedelikujääke olla. Arst peaks igal külastusel kõrvu kontrollima veendumaks, et kõrvas ei ole põletikku.

Kui sinu lapsel esineb kõrvapõletikke tihti, konsulteeri arstiga ja palu kuulmistesti. Seda seetõttu, et korduvad kõrvapõletikud või krooniline vedelike kogunemine kõrva võib põhjustada probleeme kuulmisega, mis võivad omakorda pärssida lapse kõne arengut.

Kuidas kaitsta last kõrvapõletike eest?

Kuigi sa ei saa mitte kuidagi suguvõsas esinenud kõrvapõletike ja geneetiliste soodumuste vastu (oleks see vaid nii!), on siiski mõningaid viise, kuidas põletiku teket ennetada.

  • Kaitse last passiivse sigaretisuitsu eest, sest see muudab lapsed kõrvapõletikele vastuvõtlikumaks.

  • Väldi (nii palju kui võimalik) kokkupuudet ülemiste hingamisteede nakkustega, mis võivad kõrvapõletikuni viia. See tähendab teistest haigetest lastest eemale hoidmist ning korralikku ja põhjalikku kätepesu. 
     
  • Kaalu võimalust vaktsineerida laps pneumokokknakkuste vastu. Pneumokoki kaitsesüst annab kaitse vaktsiinis sisalduvate pneumokokkide alatüüpide eest ning kaitseb last meningiidi, sepsise ning osaliselt ka keskkõrvapõletiku ja kopsupõletiku eest.

  • Imeta last vähemalt kuus kuud, kui võimalik, sest rinnapiim sisaldab antikehi, mis võivad lapsele pakkuda kaitset kõrvapõletike eest.

  • Hoia beebit pudeliga toitmise ajal püstiasendis, et vältida piimasegu sattumist keskkõrva.


(Allikas: Whattoexpect.com)

 

Emmede Klubi