Väikelaste puhul, kes ei suuda oma emotsioone veel kontrollida, on mõningased vihahood sama tavalised kui ootamatud helluspuhangudki, kirjutab portaal Pere ja Laps. Viha ja agressioon muutuvad mudilaste puhul probleemiks siis, kui nad hakkavad seda füüsiliselt teiste peal välja elama ja vanematele või mängukaaslastele haiget tegema. Mida sellisel puhul teha?
Jälgi, mis vihahooge põhjustab. Kui suudad põhjusele jälile jõuda, on lihtsam vihapurset ennetada. Jälgi ka oma reaktsiooni: laps õpib läbi eeskuju ja vanem, kes ise probleeme vägivallaga lahendab, õpetab lapselegi, et kätega asjade selgeks tegemine on õige. Jälgi ka seda, mida lapse sõbrad teevad - kui laps näeb, et tema sõber haugub vanematele vastu või lööb ja hammustab, võib ta seda ise ka proovida.
Õpeta lapsele mis on õige ja mis vale, arutage konfliktisituatsioonid ja võimalikud lahendused läbi. Neile tuleb rahulikult selgitada, miks löömine ja hammustamine ei ole lubatud: see teeb teisele haiget ja teised lapsed ei taha siis temaga enam mängida. Last tuleb õpetada oma tundeid sõnadesse panema, emotsioone sõnade mitte kätega väljendama. Näiteks õele võmmu andmise asemel õpeta lapsele ütlema "ma olen vihane, sest õde võttis mu mänguasja ära."
Pööra lapsele piisavalt tähelepanu ja jaga hellust, eriti kui peres on ka nooremaid lapsi. Laps võib lollusi teha püüdes ema-isa tähelepanu. Piira lapse telerivaatamist - paljud multikad ja filmid on vägivaldsed, samuti videomängud, juba ekraan iseenesest muudab lapse närviliseks. Kõik lapsed saavad vihaseks, kui sa nad ette hoiatamata keset põnevat mängu minema viid või segad. Seetõttu hoiata last alati ette, et peagi on minek.
Juba kurjaks muutunud lapse puhul aitab hästi tähelepanu mujale juhtimine. Alati tuleb vihane ja vägivaldne laps konfliktisituatsioonist kiiresti eemaldada ning ta maha rahustada. Alles siis, kui lapse viha on lahtunud, saab temaga rahulikult rääkida ja talle häid kombeid õpetada.
Kui laps käitub hästi, siis kiida teda alati. Lapsed vajavad kiitust nagu õhku ja mida rohkem nad hea käitumise eest tunnustust saavad, seda rohkem tahavad nad edaspidi veel sama hästi või pareminigi käituda.
Kuidas maandad lapse jonnihoogusid Sina? Jagame omavahel nippe!