Mida teha kinnise nina puhul?

Mida teha kinnise nina puhul?

14. Nov 2013, 15:25 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuni lapse immuunsüsteem pole veel täielikult välja arenenud, on tema keha vastuvõtlik külmetushaigustele, viirustele ja bakteritele. Üks levinumatest tõvedest on nohu. 

Tilkuv nina võib olla põhjustatud paljudest asjadest - keskkonna muutused ( temperatuuri näol), külm õhk, ebasobilik riietus, viirused, bakterid ( stafülokokk ja streptokokk). 

Nohu puhul võib vahet teha erinevatel etappidel: 

Esimene etapp - algus. Laps tunneb ennast haigena, võib olla tujukas, söögist keelduda ja tema nina on kinni. Lapsel võib olla kõrgem kehatemperatuur. Ta ei saa läbi nina hingata.  Selles etapis on nohu nakkav.

Paari päeva pärast ilmub ninast läbipaistev eritis - see on teine etapp. 

Kolmas etapp algab, kui eritis muutub rohekas-kollakaks. Värvus näitab, et nina lõpetab tilkumise ja nohu kestab veel mõned päevad. 

Lapsel on kõige ebamugavam, kui ta nina kaudu hingata ei saa. Ta kurk kuivab magamise ajal, magamine on üleüldiselt häiritud ja laps võib olla isutu.

Mis aitab nohu vastu kõige paremini?

Esiteks, tee kindlaks, ega lapsel ei ole palavikku. Laps, kellel on nohu, aga kehatemperatuur on normaalne, võib õues käia. See on isegi soovitatav.

Lisaks peaks tube õhutama ja piisavalt niisutama. Õhutama peaks mitu korda päevas ja niisutamiseks võib radiaatoritele panna märgjad rätikud. 

Jalad peaksid olema soojas. Ta võiuks kanda villaseid sokke. 

Selleks, et lapsel oleks parem hingata, tõsta magades tema peaalune veidi kõrgemale ( pane näiteks kokku rullitud rätik madratsi alla).

Nohu ajal loputa nina mereveega. See aitab tatil välja tulla ja aitab kõrvapõletikke ära hoida. 

Kui lastearst on ravimeid soovitanud, tuleks neid võtta vastavalt arsti juhenditele. 

Üldiselt kestab nohu umbes 7-10 päeva. Kui see kestab üle 4 nädala, on selle põhjus mujal. Tegu võib olla ka allergiaga. Suuremate laste puhul võib avastada ka põskkoopa põletiku.

Emmede Klubi