Möödunud jõuluajal tekkis paljudel küllastus... mänguasjadest. Kataloogide, poest saadud reklaamlehtede ja kõlavate telereklaamide vahel on üsna keeruline säilitada kainet mõistust. Kas kõiki neid asju on lastele vaja?
Kuue lapse ema Karen duBarry pani oma blogis kirja need emotsioonid ja tegevused, mis teevad lapsepõlvest lapsepõlve. Siin see on – mitte kiri jõuluvanale, vaid nimekiri sellest, mida lastel tegelikult vaja on:
- Lapsi peab toiduga hellitama, mis tähendab nii tervislikke puuvilju ja köögivilju, kui ka aegajalt pakutavat makarone juustuga ning mõistlikkuse piires maustusi. Lapsi peaks õpetama toitu ja toiduvalmistamist armastama, pakkuma neile oma vanaema retsepti järgi valmistatud lemmikroogasid ning tutvustama maailma kööke. Samas ei tähenda see, et ema peaks olema koka rollis ja valmistama ainult ja ainult laste lemmiktoite.
- Lapsed vajavad mänguasju, mis jätavad ruumi ka fantaasiale: puidust klotsid, legod, paber ja pliiatsid, lemmikkaisukad ja beebinukud. Mänguasjad peaks tulema koos õpetusega, kuidas ühest asjast võib saada teine. Pappkast võib olla kosmoserakett, munakarpidest ja WC-paberi rullidest võib meisterdada ükskõik mida. Lastel on vaja kohta, kus hoiustada oma kollektsioone (nööbid, kastanimunad, teokarbid, käbid, mündid) ja nendega ei tohi pahandada, kui nad soovivad kõike koguda.
- Lastel on vaja riideid, mida tohib mustaks teha. Muidugi võiks olemas olla paar komplekti pidulikeks puhkudeks (eriti tüdrukutel, kes ennast printsessiks peavad). Neil on vaja põllesid, et aidata vanematel süüa teha. Neil on vaja kummikuid lompides hüppamiseks ja sooje riideid kelgutamiseks. Neil on vaja vanu kleite, mütse ja salle kostüümipidudeks.
- Üle kõige on neil vaja aega. Aega, mille nad saavad veeta koos oma vanemate ja õdede-vendadega. Lastel on vaja õues mängida, loomaaias käia, sõita talusse tibusid paitama või linnatänavatel liikumist harjutada. Neid peaks viima kunstimuuseumisse. Nad tahavad käia ujumas ning hoomata, kui suur võib olla meri. Neil on vaja saada mustaks. Nad peavad õppima looduses liikuma. Neil on vaja kallistusi ja kõditusi ja natuke sõbralikku tögamist. Nad peavad õppima tundma igasuguseid inimesi – vanu ja noori, tavalisi ja erivajadusega. Nad peavad veetma aega oma vanavanematega.
- Lastel on vaja küsida ja neid peab õpetama vastuseid otsima raamatutest või vaatluse teel. Lapsed peavad oma vanematelt kuulma: „Ma ei tea, aga uurime välja“. Neil on vaja kuulda teid ütlemas: „Kui huvitav küsimus, väga hea, et sa selle peale tulid.“ Neil on vaja, et ka sina küsiksid nende käest tobedaid küsimusi, näiteks: „Mis värvi sa tahaksid olla?“
- Lastel on vaja avastada oma piire. Ronida liiga kõrgele ja kiikuda nii kõvasti, et kiigenöörid jõnksuvad. Neil on vaja torkida asju tokkidega ja kivide alla vaadata. Neil on vaja vett pritsida. Neil on vaja veeta mingi osa päevast ilma vanemateta. Nad peavad ise omavahelisi tülisid lahendama. Nad tahavad maadelda või batuudil hüpata. Nad peaksid jooksma kuni on hingetud. Andma midagi kellelegi, kellel on seda rohkem vaja. Neil on vaja õppida, kust tuleb raha. Nad peavad omateenitud raha ise kulutama ja mõnikord ka vigadest õppima. Nad peavad õppima asju lahti võtma ja kokku panema.
- Neil on vaja und. Nad peavad minema voodisse piisavalt vara, et hommikul puhanuna ärgata. Neil on vaja ekraanivaba aega, aega mil ehitada patjadest kindlusi. Neil on vaja ööbida telgis või suisa lageda taeva alla, et tähti vaadata. Neil on vaja vahel harva kaua üleval olla. Neil on vaja vaikset aega omaette olemiseks. Neil on vaja aega lärmakas olemiseks – nad tahavad mängida trumme ja marssida ja laulda omatehtud laule.
- Lastel on vaja raamatuid ja täiskasvanuid, kes neile ette loeks. Nad peavad ise üksteisele lugema. Neil on vaja ilusaid raamatuid, mida aukartusega vaadata ja naljakaid raamatuid, mille üle naerda. Neil on vaja riime ja rütme. Neil on vaja lahedaid raamatuperekondasid, ajaloolisi kangelasi ja väikeseid olendeid, kes teevad suuri tegusid.
Seega pole mõtet masendusse sattuda kõigi nende asjade pärast, mida sa oma lastele lubada ei saa. Lapsed ei vajagi niivõrd kalleid mänguasju, kui sinu aega ja turvatunnet, mida võimaldab sõbralik ja hooliv perekond.