Magustoiduks komm? Tänan, ei!

Magustoiduks komm? Tänan, ei!

28. Jan 2016, 12:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Praegusel ajal on kommidega seoses kaks nö äärmust - need, kes ei anna oma lapsele kommi enne kui ta kooli läheb ja need, kes tutvustavad lapsele magusamaailma juba enne aastaseks saamist. Sinna vahepeale jääb aga suur hulk erinevaid arvamusi ja tõekspidamisi. Milline siis ikkagi on see kõige mõistlikum variant? Nõu annab toitumisnõustaja Pilleriin Täht.

Olete kindlasti vanavanemate suust kuulnud: "anna lapsele ikka kommi ka, lapse aju vajab seda", "mis sa kiusad last" ja "kommid ongi ju lastele tehtud?!". Kas lapsi peaks juba varakult maiustustega harjutama? Kas poes müüdavatele kommidele, šokolaadidele ja küpsistele on ka maitsvaid alternatiive olemas? Millises vanuses võiks lapsele esmakordselt näiteks šokolaadi tutvustada?

Enamikes kommides on ülemäära palju suhkrut ja maisisiirupit, lisaks hüdrogeenitud rasvad ja erinevad lisaained. Need kõik kokku mõjuvad aga väikesele inimesele üsna halvasti. Kui laps saab nädalas paar kommi, ei juhtu sellest suurt katastroofi, kuid igapäevane kommisöömine hakkab peaegi tema tervist mõjutama. Kuidas mõjuvad suhkur ja maisisiirup organismile, saad lugeda SIIT.

Väikelaps ei vaja kommi ega šokolaadi selleks, et areneda ja kasvada. Selleks, et aju töötaks, ei pea andma talle kahjulikest ainetest tulvil maiustust, mis muudab lapse liialt aktiivseks ja samal ajal tekitab kiiresti väsimuse. Kommidest võib jääda sõltuvusse nagu ka suitsust ja alkoholist. Keha hakkab seda aina enam ja enam nõudma, mis viib olukorrani, kus laps ei suuda end enam kontrollida kui lauale pannakse kauss kommidega. Et sellist olukorda vältida, tasub väga hoolikalt läbi kaaluda ja mõelda, miks ja millal last kommimaailmaga tutvustada. Kui peres on kasvamas vaid üks laps, on seda üsna lihtne teha, sest ei ole kedagi, kes magusaarmastust ette näitaks, kui peres on aga lapsi rohkem kui üks, tasub mõelda alternatiividele.

Kuidas ja millega siis leevendada lapse magusaisu? Siin on mõned tervislikud võimalused:

- Suvel tasub varuda sügavkülma ohtralt erinevaid kodumaiseid marju, sest need on üheks suurepäraseks ja tervislikuks alternatiiviks maiustustele. Lisaks marjadele võiks kodus olla ka pähkleid-rosinaid ja puuvilju.

- Valmista ise magustoite – sega maitsestamata kohupiima hulka marju ja puuvilju, küpsetage koos lapsega banaanipannkooke ja tervislikke küpsiseid. Valik on suur, sest kui asendada ka tavalistes magustoiduretseptides suhkur näiteks meega ja tavaline nisujahu asendada osaliselt mõne tervislikuma jahuga (tatrajahu, kaerajau, speltajahu, kookosjahu jms), saab teha kooke, kisselle ja muid maiustusi, mis lastele meelejärgi on.

- Ära osta koju kommi, küpsist ega šokolaadi, sest kui neid kodus ei ole, ei saa ka murduda ja lapse soovidele järgi anda.

- Hoolitse selle eest, et kodus leiduks alati tervislikke alternatiive poemaiustele. Näiteks:

Kodused kohukesed

50 g toasooja võid
1 dl rafineerimata roosuhkrut
3 tl vanillisuhkrut
500 g kohupiima (kohupiimapastaga jäävad eriti mõnusad)
100 g tumedat šokolaadi
Võid lisada ka kookoshelbeid või tumeda šokolaadi tükke

Valmistamine:

Hõõru toasoe või suhkruga vahule, lisa kohupiim (kui kasutad teralist koupiima, võid selle enne läbi sõela ajada või kasutada miksrit, et see pehmem jääks) ja vanillisuhkur ning sega kõik hästi läbi. Aseta saadud segu külmkappi tahenema (või sügavkülma).

Sulata šokolaad veevannil.

Pane sulanud šokolaad lusikaga muffinivormi põhja ja aja see mööda vormi serva pisut laiali. Tõsta kohupiimamass vormidesse, siis tõuseb šokolaad ka servadest üles. Kui lastele maitsevad moositäidisega kohukesed, pane pool vormi kohupiima, tee selle sisse auk, täida moosiga ja kata uue kihi kohupiimamassiga. Kata pealt šokolaadiga ning tõsta külma tahenema.

20160122130123-78936.jpg

Kaerahelbepräänikud


200g võid
2dl rafineerimata roosuhkrut või kookossuhkrut
2 muna
2 dl kaerajahu
2 dl täisteranisujahu
0,5tl küpsetuspulbrit
4dl jumbo rosinaid
täisterakaerahelbeid

Valmistamine:

Vahusta toasoe või suhkruga ja lisa vahustades ükshaaval munad. Sega hulka ka rosinad ja enne kokku segatud jahud ning küpsetuspulber. Tõsta kahe lusika abil (või käte abil) tainakuhjakesed kaerahelveste sisse ja veereta neid seal ning vormi väikesteks pätsikesteks. Lao pätsid paraja vahega küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 200 kraadi juures 15- 20 minutit.

 
Pilleriin Täht on toitumisnõustaja, treener ja kolme tütre ema. Kui Sul on küsimusi seoses enda või oma lapse toitumisega, kui soovid alustada treeningutega ja muuta oma toidulauda tervislikumaks, kuid ei tea, millest ja kuidas pihta hakata, saad temaga ühendust e-maili aadressil pilleriintaht@gmail.com.

Käesolev artikkel on osa Emmede Klubi teemanädalast "Tervislikud alternatiivid". Nädala jooksul tutvustame mõningaid Eesti laste toidulaual üpris levinud palasid, mis ei ole tegelikult kuigi tervislikud. Toitumisnõustaja abiga anname nõu millega pala lapse toidulaual asendada. Osale kindlasti ka teemanädala raames toimuvas auhinnamängus, mille auhinnaks on kastitäis (34 tk) suussulavat ja rauast ning C-vitamiinist pakatavat Hematogeeni. Auhinnamängu leiad SIIT. 

21. Feb 2016, 00:00

Võiks ehk ikka pädeva toitumisnõustaja leida. See siin on naerunumber! Pole ime, et enamik inimesi selliseid tõsiselt ei võta, miskipärast pole vaja haridust, igaüks võib "nõustaja" olla. Ja, mis nende retseptidega on! Räägib iseendale vastu.

31. Jan 2016, 22:00

Meie lemmikkommid on sellised: http://maitseelamused.blogspot.com.ee/2011/10/datli-kookosekommid.html 😀