Leetrite põdemine nõrgestab immuunsust

Leetrite põdemine nõrgestab immuunsust

04. Nov 2019, 14:45 Emmede Klubi Emmede Klubi

Levib kuulujutt, et leetrid on lihtne haigus, mille läbipõdemine kasvatab lapse immuunsust, mistõttu vaktsineerimine pole vajalik. Viimase aasta jooksul avaldatud mitme uuringu tulemused kinnitavad, et see ei vasta tõele – leetrite läbipõdemine hoopis nõrgestab immuunsust. 

Piltlikult öeldes tekitab leetrite põdemine immuunsüsteemile mälukaotuse. Immuunsüsteem unustab ära, kuidas võidelda tavapäraste nakkushaigustega, mille vastu võitlemist ta on tegelikult varasemas elus juba õppinud. Keha vastupanuvõime langeb justkui tagasi beebi-ikka, kus on vastuvõtlik paljudele haigustele, sest ei ole nendega veel kokku puutunud ja nende vastu võitlema õppinud. See suurendab riski nakatuda teistesse haigustesse (nt difteeria, tuberkuloos, gripp). 

Et leetrite põdemine on seotud immuunsüsteemi nõrgenemisega, on kahtlustatud juba aastakümneid. Peamiselt seetõttu, et pärast leetrite vastu vaktsineerimise algust vähenes lisaks leetritele märkimisväärselt ka bakteriaalsetesse hingamisteede nakkustesse ja kõhulahtisusse nakatumine. Neli viimase aasta aja jooksul avaldatud teadusuuringut kinnitatavadki kõik, et leetrite läbipõdemine nõrgestab immuunsust ja suurendab teistesse nakkushaigustesse jäämise riski, sest kahjustab immuunsüsteemi mälu.

Esimeses uuringus leiti, et leetrite viirus kaaperdas enese paljundamise eesmärgil ära B-lümfotsüüte, mis on osa immuunsüsteemi mälust. Lisaks hakkas viirus enda levitamiseks nakatama ülemiste hingamisteede pindu vooderdavaid rakke, mille immuunsüsteem viirusest vabanemiseks pidi hävitama. Jätku-uuringus leiti, et mõju on pikaajaline – laste surma lapseea haigustesse sai ennustada kõige paremini selle põhjal, kas ta oli põdenud eelnenud kolme aasta jooksul leetreid.

Järgmises uuringus vaadeldi 26 vaktsineerimata Hollandi lapse antikehasid enne ja pärast leetrite põdemist. Selleks võeti vereproov Hollandi vaktsineerimata inimrühmadelt. Pärast 2013. aasta leetrite epideemiat korrati vereproovi nende puhul, kes olid vahepeal leetritesse nakatunud. "Me näitasime, et leetrid põhjustavad otseselt teiste nakkushaiguste vastase kaitse kadumist," nentis uuringu üks autoreist, Velislava Petrova.

Uurijad testisid immuunsüsteemi mälukaotuse mõju ka tuhkrute peal. Tuhkrud, kes olid gripi vastu vaktsineeritud, nakatati esmalt leetritesse ja seejärel grippi. Leiti, et pärast vaktsineerimist leetreid põdenud tuhkrud kannatasid gripi käes hullemini. Leetrite põdemine eemaldas immuunsüsteemi mälust oskuse gripi vastu võidelda - vaktsineerimisel saadud antikehad. 

Viimases uuringus analüüsisid teadlased 77 lapse verd enne ja pärast leetrite põdemist. Nad leidsid, et leetrite põdemine kaotas laste verest 11-73% haiguste vastu kaitsvatest antikehadest. Samale tulemusele jõudis ka järgnev uuring ahvidega – leetrite põdemise tõttu kaotasid ahvid 40-60% haigustekitajate vastu kaitsvatest antikehadest.

 

Seega võime üsna kindlad olla, et leetrite läbipõdemine pole immuunsüsteemile kasulik, vaid nõrgestab seda, ning "leetrite püüdmine" on enam kui halb idee.