Lapse kõrgenenud kehatemperatuur suvel

Lapse kõrgenenud kehatemperatuur suvel

20. Jun 2015, 11:16 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kehatemperatuuri tõus on paljude haiguste puhul üks esimesi sümptomeid. Me oleme harjunud kõrge kehatemperatuuriga toime tulema jahedamal aastaajal ja sellega, et lapsed on suvel terved. Miks see nii on, saate kohe lugedes teada.

Külmetus

Risk külmetust saada on suvel väiksem kui teistel aastaaegadel. Suvel ei tõuse lapse immuunsus ainult iseseisvalt, vaid seda tuleb ka tugevdada.

Tegelikult on ka suvel lihtne külmetuda - pikk ujumine, jahe jook, jäätis, konditsioneer - kõik see võib põhjustada hingamisteede haiguseid, millest osad kulgevad koos kõrge palavikuga. Samamoodi võib suvel saada nakkushaiguseid, näiteks ka leetreid ja tuulerõugeid, millega võib kaasneda kehatemperatuuri tõus.

Lapsed jäävad tihti haigeks puhkuse esimestel päevadel kui keha kogu jõud kulutatakse aklimatiseerumiseks ja viirusega võitluseks enam jõudu ei ole. Risk suureneb, kui puhkuse sihtkoha kliima erineb tavapärasest. Seetõttu ei ole soovitatav lastega eksootilistesse riikidesse reisida.

Nakkushaigus

Kui lapsel on infektsiooni tõttu kõrgenenud kehatemperatuur, tuleks see spetsiaalsete ravimitega madalamaks tuua. 

Nakkushaiguste ennetamiseks suvel jälgi, et laps ei oleks liiga kaua jahedas vees, ära anna talle liiga külma jooki ( see võiks olla jahe, mitte jääkülm). Jälgi ka, kui palju laps jäätist sööb. Laps võiks olla riides vastavalt ilmale - et tal ei oleks liiga külm ega palav.

Ülekuumenemise või päikesepiste

Kõrge temperatuur suvel ei või ainult nakkushaigustest põhjustatud olla. Seda võib põhjustada ka ülekuumenemine või isegi päikesepiste. Viimased võivad põhjustada lapsel nahapunetust, liigset higistamist, peavalu, väsimust, uimasust ja isegi iiveldust ja oksendamist. 

Sellises olukorras vajab laps esmaabi. Laps tuleks panna varju, võtta ära liigsed riided, anda juua midagi jahedat ja niisutada mahka jaheda veega. Kindlasti tuleb kutsuda ka kiirabi!

Et ülekuumenemist ja kuumarabandust vältida tuleks lapsele selga panna looduslikest materjalidest õhukesed riided ja samuti peaks lapsel alati mütsike või sall peas olema. Alati tuleks õues lapsele ka juua pakkuda, et vältida dehüdratsiooni. Lapsega võiks vältida pikka otsest päikese käes viibimist kõige intensiivsemal ajal - 11:00 - 17:00.

Kõhuviirus või mürgitus

Samamoodi võib kehatemperatuuri tõus olla märk kõhuviirusest või mürgitusest. Ujumine määrdunud vees ja seal leiduvates mikroobides, pesemata puu- ja köögiviljad - kõik see võib põhjustada oksendamist ja kõhulahtisust. Lisaks võib esineda ka väsimus, kõhuvalu, üldine keha nõrkus. Sel juhul tuleks pöörduda kiirelt arstile ja anda lapsele palju vedelikku, et ta kõhulahtisuse või oksendamisega liiga palju vedelikku ei kaotaks. 

Nagu näha, on suvel kõrge kehatemperatuuri tekkimise põhjused erinevad. Kui kehatemperatuur on alla 38.5, ei ole vaja seda alandada. Kui see on suurem, tuleb kasutada spetsiaalseid lastele mõeldud ravimeid. Loomulikult tuleb valida ka lapse vanusele ja kaalule sobiv annus. Igal juhul on kasulik minna ka arsti juurde, sest ainult tema on võimeline täpse palaviku põhjuse leidma ja määrama talle asjakohase ravi.

Emmede Klubi