Kevadallergiate aeg on käes

Kevadallergiate aeg on käes

16. May 2013, 10:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lõpuks on kevad ja koos sellega päike, soe ilm ja rohelised lehed kätte jõudnud. Kuid mitte kõigis ei tekita see häid tundeid. Kevadel, kui õitsevad puud ja põõsad, on sageli paljudel lastel ja täiskasvanutel hingamisteede allergia, silmade ja nina sügelemine, vesised silmad, ninakinnisus või nohu ja rasketel jutudel isegi turse või õhupuudus.

Kuidas abi leida, räägib allergoloog ja kopsuarst doktor Ieva Cīrule.

Kevadel kipuvad ilmad olema mitmekesised- ühe korraga on õues soe kevadpäike ja jahe tuul.
Sageli aetakse allergiaid külmetushaigustega segamini ja ainult märgates, et iga kevad esinevad samad sümptomid, panevad kahtlema, ega tegemist ei või olla võimaliku allergiaga.

Allergia on organismi immuunsüsteemi reaktsioon välisele ärritajale. Kevadel võib seda tekitada puude ja põõsaste õitsemisega kaasnev õietolm- sarapuu, lepp, kask jne.
Siinkohal saame me rääkida hooajalisest allergiast mitte püsivast haigusest.

Allergoloog avastas ristallergiate olemasule, kus on seos toidu ja õietolmu allergia vahel. See tähendab, et isik, kes on allergiline sarapuu õietolmu vastu, on allergiline ka pähklite vastu ja vastupidi. Ristallergia puhul kipuvad allergilised reaktsioonid pähklite puhul lisaks olmnema ka kiivi, selleri, kartuli ja porgandi vastu. Õunalised ja luuviljalised õistaimed.
Kui vanemad on leidnud, et laps on allergiline teatud liiki õietolmule, tuleks vältida ka seotud toiduainete toidus kasutamisest.

Kuna allergia väljendumist mõjutab geneetika, ei ole võimalik allergiat mõjutada -see võib olla pärilik või tekkinud elu jooksul. Aga on olemas suhe laste ja täiskasvanute allergia vahel. Kui lapsena on olnud allergia, võib see koolieas avalduda hingamisteede allergiana ja ka täiskasvanutel võib olla õietolmu vastu allergia. Siinkohal tuleb märkida, et allergia ei tähenda, et see saadab Sind kogu elu igal kevadel, sest see võib sama ootamatult paari aasta pärast mööduda, kuid on ka juhtumeid, kus allergiline reaktsioon intensiivistub ja muutub tugevamaks.

Kui Sul on võimalik allergia kahtlus, tuleks kõigepealt olukorda perearstiga arutada, kes otsustab, kas on vaja spetsialistide poole pöörduda, kes viivad läbi allergiatestid, panevad diagnoosi ja määravad spetsiifilise ravi allergia vähendamiseks.
Kui Sa oled otsustanud ravimite kasuks, ja neid on palju erinevaid nii lastele kui täiskasvanutele, on soovitav sellega alustada enne sümptomite ilmnemist ja jätkata ravi kogu õitsemise hooajal!

Kahjuks ei ole võimalik kõigi puude ja põõsaste õitsemise ajaks ennast siseruumidesse lukustada ja oleks hea, kui oleks midagi, mis aitaks ebamugavustunnet leevendada ja keha kaitsta.

Allergoloog soovitab lisaks medikamentidele veel:

  • Väldi immuniseerimist ja muid süstemaatilisi manipuleerivaid ravimeid.
  • Kanna päikeseprille.
  • Kanna laia äärega kübarat
  • Saabudes tuppa, pese käed ja nägu ja vaheta riided, et minimaliseerida õietolmu mõju.
  • Pese oma juuksed õhtul puhtaks, et õietolm ei ärritaks öösel Sinu hingamisteid.
  • Kuivata pesu siseruumides, mitte õues.
  • Jaluta pigem mere ääres
  • Ära jäta akent lahti, kui sealt võib tuppa õietolmu levida.
  • Parim aeg toa tuulutamiseks on peale vihma. Maapiirkondades, kus õietolmu konsentratsioon on suurem hommikul, ventileeri ruumi õhtul. Linnades, kus õietolmu konsentratsioon on suurem õhtul, ventileeri tube hommikul.

Et õietolmu allergia esinemine ei tuleks üllatusena, uuri õietolmu kohta ja puude õitsemise kohta näiteks: www.allergialiit.ee ja http://www.ilm.ee/index.php?43472

Õietolmu levimise aeg on alanud, nii et need, kes on õietolmu suhtes allergilised, püüdke ennast ja oma lapsi kaitsta!

Emmede Klubi