Kas üle aastase lapse imetamisel on tõesti ka miinuseid?

Kas üle aastase lapse imetamisel on tõesti ka miinuseid?

30. Aug 2016, 13:28 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eestis räägitakse Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) eeskujul palju sellest, et lapse rinnaga toitmist võiks jätkata kuni lapse kaheaastaseks saamiseni või kauemgi, sest imetamisel on palju kasutegureid nii emale kui ka lapsele, kirjutab ajakirja Pere ja Kodu blogija Nelladella. Samal ajal jäätakse aga mainimata üle aastase lapse imetamisega kaasnevad terviseriskid. Nelladella kirjutab:

"Minu laps oli tissisõltlane, kellele meeldis väga rinna otsas mõnuleda. Jätkasin rinna andmist öösiti ka pärast beebi kuue kuu vanuseks saamist. Esimese signaali andis mulle mu hambaarst, kui laps oli aastane. Mainisin talle muuhulgas, et toidan endiselt beebit rinnaga. Tema soovitus oli imetamine lõpetada, kuna rinnapiim mõjuvat beebi hammastele halvasti.

Väidetavalt oli ta näinud paariaastast last, kelle piimahammastest polevat suurt midagi järgi just pideva rinnapiima tõttu. Rinnapiimas pidavat olema palju suhkrut ning selle pidev tarbimine lõhkuvat hambaid, samamoodi nagu magustatud mahlad. Katkised piimahambad aga tähendavad suure tõenäosusega probleeme tulevikus ka jäävhammastega. Kui täpselt sama juttu rääkis mulle ka teise hambakliiniku ortodont, muutusin murelikuks.

Lõplik otsus rinnaga toitmise lõpetamiseks tuli perearsti juures, kus selgus, et lapse vereproov näitas rauapuudust. „See tuleb sellest, et liigne piimatarbimine ei lase raual verre imenduda,“ selgitas perearst. Lahkusin perearsti juurest kaasas soovitus liha ja muude rauda sisaldavate toiduainete koguste suurendamiseks ja rinnaga toitmise lõpetamiseks. Õnneks ei osutunud üle aastase lapse rinnast võõrutamine ülearu keeruliseks. Paar kuud hiljem antud vereproov kinnitas, et lapse tervisega on nüüd kõik korras."

See, et üle aastase lapse imetamisega võib kaasneda ka teatud miinuseid, ei tähenda kindlasti alati seda, et arvukad kasutegurid väikseid kahjusid ei korvaks. Pigem soovis blogija tõstatada küsimuse, miks plussidest räägitakse vabalt, aga miinused vaikitakse avalikkuse ees ja meedias maha?

Pere ja Kodu on küsinud kommentaari ka hambaarstilt, kes märkis, et kui hammastega laps jääb pidevalt magama rind suus, on tulemuseks tõepoolest lagunenud esihambad, sest sülg ei pääse hambaid kaitsma. Piimahammaste tervis mõjutab aga otseselt ka jäävhammaste tervist.

Fotograaf ja imetamisnõustaja Nele Tasane on aga seisukohal, et rikutud hammaste osas ei saa ühe erandi põhjal üldistusi teha ja rinnaga toitmise ning väikelaste kaariese vahel puudub seos. Kellel siiski on hirm kaariese ees, soovitab Nele Tasane loobuda öisest toitmisest ja pesta pärast iga päevast toitmist lapse hambad ära.

Ajakiri lubab lähiajal avaldada ka perearsti kommentaari!

Loe tervet Nelladella kogemust SIIN.

 

Kas oled kunagi kuulnud, et pikaaegse imetamisega võib kaasneda ka miinuseid? Mida oled kuulnud?