Arst vastab: ehmatav larüngiit

Arst vastab: ehmatav larüngiit

03. Mar 2016, 20:51 Emmede Klubi Emmede Klubi
Larüngiiti on kogenud tõenäoliselt iga täiskasvanu - tegemist on kõripõletikuga, mille peamiseks tunnuseks on "kaotsi läinud" hääl. Laste hingamisteed on aga kitsamad ja neil põhjustab larüngiit hingamistakistuse. Mida teha, kui ärkad öösel lapse kõõksuva köha peale?

Perearst Karmen Joller ütleb, et enamasti on larüngiidi põhjuseks viirus. "Viirus tekitab kõri limaskestas põletiku, millega kaasneb turse. Kuna häälepaelad on osa kõri struktuuridest, muutuvad need tursega jäigemaks ja ei liigu enam nii korralikult ning hääl kaob ära," selgitab ta.
 
Laste kõri läbimõõt on aga täiskasvanu omast palju väiksem, nii jääb samasuguse turse korral kõris ruumi väga väheseks. Tulemuseks on paukuv, omapärase kõlaga köha, kõõksuv ja vilistav hingamine.
 
Enamasti tekib larüngiidihoog öösel, sageli on lapsel eelmisel õhtul hääl ära olnud. "Öösel kõõksuv laps võib lapsevanema väga ära ehmatada, aga oluline on jääda rahulikuks ja püüda oma last toetada," ütleb arst. Larüngiidihoogu leevendab niiske õhk - voodi äärde võiks panna õhuniisuti. Võib ka vannitoa kuuma auru täis lasta ja lapsega vannitoas olla.
 
"Kui larüngiit on korra juba esinenud, võiks koju soetada nebulisaatori - inhalatsiooniaparaat, mis tekitab veest udu," annab arst nõu. Kui aga hoog väljendub väga tugevalt ja siin kirjeldatud võtted ei aita, tuleks kutsuda kiirabi või pöörduda EMOsse. Lastele, kellel on risk larüngiidi tekkeks, kirjutab arst ravimi, mida saab manustada nebulisaatori abil.
 
Arst selgitab, et raskel kujul esineb larüngiit kuni 5 aastastel lastel. "Hiljem on nende hingamisteed juba nii laiad, et viirus väga suurt turset tekitada ei suuda," ütleb ta. Allergilistel lastel, kelle hingamisteede limaskest juba loomu poolest väga ägedalt ärritajatele reageerib, võib larüngiiti esineda ka siis, kui nad vanemaks saavad.