5 viisi, kuidas last talisporti harrastama innustada

5 viisi, kuidas last talisporti harrastama innustada

16. Jan 2016, 16:05 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi paljud inimesed poevad esimeste käredate talvekülmade saabudes instikntiivselt tuppa pleedi alla peitu, on oluline ka talvehooajal liikumises püsida ja perega koos õues aega veeta. Kuigi kelgutamine on igaljuhul vahva ajaviide, tasuks lisaks kodumetsa küngastelt kelguga alla sõitmisele tõsiselt kaaluda ka teisi talispordialasid - näiteks murdmaa- ja mäesuusatamist ning uisutamist. Tunnustatud ekspertide abil vahendab Parents.com viit olulist punkti, mida last suusanõlvale või peegelsiledale järvejääle suunates meeles tasuks pidada:

1. Tutvuge erinevate võimalustega


Kui Sinu laps ei ole talispordialadega varem kokku puutunud, võite alustuseks televiisorist mõnd suusavõistlust vaadata, mõnel hokimatšil või kohalikus jäähallis uisutajaid vaatamas käia. Pea meeles, et talviste spordialadega võivad kaasneda suuremad väljaminekud, kui suviste tegevustega - tõenäoliselt tuleb sporditegemisse kaasata kogu perekond. Kasvava huvi korral tuleb osta varustus, tasuta treeningute eest ning miks mitte sõita ka talvistele suusareisidele - seda muidugi perega koos.

2.  Turvalisus ennekõike

Paljude talispordialadega kaasnevad ka suured kiirused, millega omakorda kaasneb oht märkimisväärseteks kokkupõrgeteks ja peatraumadeks. Vigastuste vältimiseks tuleb kindlasti investeerida korralikku turvavarustusse. Kindlasti tasuks tähele panna, et kiiver oleks lapsele paras - vastasel korral ei ole sellest õnnetuse tulles kasu - vales suuruses kiiver võib ära kukkuda ega kaitse seljuhul lapse pead.

3. Alustage tasa ja targu

Uiskudel või lumelaua külge kinnitatuna püsti püsimine võtab aega. Niisiis isegi, kui oled lapse uisujääle või mäest alla saatmisest elevil, ei tohiks protsessi tagant kiirustada. Lapsel tuleb lasta õppida omaenda rütmis ja veenduda, et ta juba enne jääle või lumele suundumist uiskudel või suuskadel tasakaalu säilitada suudab. Kui sinust suusatajat või uisutajat ei ole, võid perele instruktori palgata või lapse algajatele mõeldud rühmatreeningutesse kirja panna. Seal saab ta võimaluse harjutada, samal ajal eakaaslastega koos toredasti aega veetes.

4. Ole valmis kukkumisteks

Isegi, kui lapsel rahulikus tempos jääle või lumele suunduda lased, pead libisemisteks ja libastumisteks valmis olema. Kukkumine on talispordialade lahutamatu osa ning sinu laps peab õppima valutult kukkuma ja maast iseseisvalt püsti tõusma. Lumi on küllaltki andestav ning väikesed lapsed on kerged ja paindlikud, mistõttu on uisutades või suusatades kukkudes viga saamine noores eas ebatõenäoline. Seda muidugi juhul, kui lapse turvalisus on sobiva turvavarustusega kindlustatud.

5. Pea meeles - sportimine peab olema lõbus!

Sõltumata sellest, kas sinu laps kiindub proovitud talispordialasse koheselt või mitte, pead meeles pidama, et selles vanuses ei tohiks sportimises olla oluline võistlusmoment. Kõige olulisem on see, et lapsel oleks tore ning et ta saaks vabas õhus liikuda ja sellest rõõmu tunda. Talispordiga tegelemine võib aidata lapse enesekindlust tõsta ning õpetada talle üht-teist järjepidevuse ja sihikindluse kohta, kuid last ei tohi liialt survestada. Kui laps ei hinda üht spordiala - näiteks uisutamist - võid lasta tal järgmisel korral suusatamist või lumelauasõitu proovida.