Vasta küsimustele jõulude kohta ning võida vahvaid auhindu meie loosikotist!

Vasta küsimustele jõulude kohta ning võida vahvaid auhindu meie loosikotist!

29. Dec 2014, 12:52 Emmede Klubi Emmede Klubi

Jõulud on erinevad igas peres, sest igaühel meist on erinevad traditsioonid ja soovid. Seekord huvitab meid, millised on teie pere jõulud.

Kas veedate tavaliselt jõulud kodus ainult oma pere seltsis või on teil suured suguvõsaga jõulupeod?

Kas laud on lookas head ja paremat traditsioonilist Eesti jõulutoitu või on teil päris oma traditsiooniline jõuluroog?

Kuidas toimub kingituste jagamine?

Kas teil on kodus ka kuusk?

Millised on teie pere jõulutraditsioonid?


Vastuseid ootame kuni 30. detsembrini!

30. Dec 2014, 21:42

Meie jōulud olid see aasta meheõe juures Soomes.
Jõulud olid täiesti traditsioonilised, kuusk, kingid kuuse all, verivorstid, ahjukartul, ahjuliha ja hapukapsad. Mmm, mõnna oli, kõhubeebile ka maitses 😃

30. Dec 2014, 14:58

1) Ikka perekonna seltsis veedame jõulud. Muidugi ka vanaisa ja vanaema juures ka kuna nad elavad liigidal.
2) Ikka traditsioonilised Eesti toitud ehk verivorts, kapsas, marineeritud kõrvits jne.
3)Lapsele anname ennem kingid kätte ja laseme mõnuga tal rebida. Juhul kui on hea rebitav paber.
4) Jah on küll kuusk kodus. Kaunistamine käis meil nii et andi kõik issi kätte emme ei kõlbanud sellel hetkel.
5) Meil hakkab alles see õige tradisioonid välja kujunema.

28. Dec 2014, 17:52

1) Eelnevatel aastatel, siis kui veel pojakest polnud, veetsime jõulud Põlvas - minu vanaema juures. Seal oli tavaliselt väga palju sugulasi, laud uhkelt kaetud, jõuluvana kohal ning palju kingitusi.
Sel aastal olid meie poja esimesed jõulud ning otsustasime need oma kodus veeta. Külla tulid minu vanemad, minu õde ja minu täditütar ning mehe vanaema.

2) Laual on ikka loomulikult traditsiooniline Eesti jõulutoit - seapraad, keedukartulid, verivorstid, kapsas, pohlamoos ja kõik muu hea.

3) Siis kui vanaema juures jõule veetsime oli alati tellitud jõuluvana. Sel aastal, kui kodus olime, panime kingitused lihtsalt kuuse alla kuniks mu nelja aastane õde neid märkas ning hakkasime neid siis jagama. Kuna see aasta oli palju kingitusi, siis leppisime kokku, et igaüks, kes kingitusi sai, loeb ühe luuletuse või laulab.

4) Minu jaoks pole jõule ilma kuuseta. Kuusk peab kindlasti toas olema, see tekitab mõnusa jõulutunde.

5) Ega mingeid kindlaid traditsioone polegi. Lõuna paiku hakkame süüa valmistama, et õhtul kuue/seitsme aeg saaks lauda istuda. Siis puhkame veidi ning siis algab kingituste jagamine.

eveliiy eveliiy 28. Dec 2014, 10:55

1. Suuri suguvõsa jõulupidusid ei ole kombeks korraldada. Oleme käinud ise külas nii vanaemadel, vanavanaemadel- vanavanaisadel. Saame kokku ka oma õdede vendadega ja seda just meie vanamete juures aga neid kokkusaamisi ei saa pidada jõulupidustusteks, pigem on need mõnusad koosolemised.

2. Vanavanaemade juures on üldjuhul laual traditsiooniline jõulutoit. Kodus me traditsioonilist jõulutoitu ei teinud, sest muidu oleks toit liiga üksluiseks muutunud.

3. Sellel aastal toimus kingituste jagamine ilma luuletusteta. Järgmisel aastal loodame, et meie pere külastab jõuluvana ja luuletused saavad ilusasti selgeks õpitud.

4. Jah, meil on kodus juba teist aastat järjest päris kuusk, mis sai metsast ise toodud. Kuuske käisime metsast toomas koos lapsega. Robin valis ise sobiva kuuse välja.

5. Mõni jõulutraditsioon meil ikka on. Detsembris käivad meie peres päkapikud, toome tuppa kuuse ja ehime selle. Kaunistame kodu jõulutulede ja dekoratsioonidega ning teeme jõulukingitusi. Lisaks käime jõululaupäeval kalmistul, kus süütame lahkunud lähedaste haudadel küünlad.

27. Dec 2014, 12:46

Kas veedate tavaliselt jõulud kodus ainult oma pere seltsis või on teil suured suguvõsaga jõulupeod?

* Enne kui beebit polnud olime vaikselt omaette , kuid nüüd olid ikka suured jõulud . Vanaemad - vanaisad, tädid - onud , kõik olid kohal . 😀

Kas laud on lookas head ja paremat traditsioonilist Eesti jõulutoitu või on teil päris oma traditsiooniline jõuluroog?

* Kindlasti on traditsioonilised jõuluhõrgutised , kuid üks väike omapärane traditsioon on ka , nimelt suitsulõhe . See on kuidagi nii armsaks saanud jõulude ajal.

Kuidas toimub kingituste jagamine?

* Kingitusi jagab meil alati vanuselt kõige vanem . Laulud , tantsud ja salmid lunastavad pakke . 😀 See aasta sai minu väike 4.kuune preili pakid kätte ilusa naeratuse ja kalli-kalli tõttu . 😀

Kas teil on kodus ka kuusk?

* Iga aastane traditsioon on meil kuusk, alati on olnud küll päris kuusk , kuid see aasta soetasime kunstkuuse, et okkaid vältida. ( beebi kõrvalt ei jõu iga päev neid kokku korjata ) . Ja kuusk sai üles pandud see aasta ekstravara , teisel advendil juba. 😀 No oli siuke jõulutunne peal juba .

Millised on teie pere jõulutraditsioonid?

* Jõulutraditsioonideks on kindlasti NÜÜD see, et kõik lähemad sugulased - pere on koos, naudivad head isevalmistatud sööki, kuulavadhead jõulumuusikat, vaatavad möödunud aastale tagasi hea pilguga, meenutavad häid seiku ja loomulikult kingid kingid kingid .

Irinaaa Irinaaa 26. Dec 2014, 19:48

Meie veedame Jõulud tavaliselt mehe ema juures, kuhu tulevad ka tema vanaisa-vanaema ja 4 õde koos oma perega. Nii et meil on suured suguvõsaga jõulupeod 😀
Sööme traditsioonilst Eesti jõulutoitu - verivorstid, liha, kartulid, mulgikapsad, sült.
See aasta oli meil küllas päris Jõuluvana, kes jagas kinki kõigidele salmi eest. Oli väga lõbus, kõik olid õnnelikud nagu lapsed 😀
Kodus meil on ilus kunstkusk.
Meie pere jõulutratsioon on ka piparkookide tegemine ja kaunistamine ning kuuse ehtimine.
Ilusat Jõuluaega! 😀

26. Dec 2014, 13:03

Tavaliselt on olnud suguvõsa jõulupeod. Aga see aasta veetsime jõulud kolmekesi. Mina, lapse isa ja poeg.
Kuna mina ei söö verivorsti ega kapsast. Oli see aasta meie roaks ahjus küpsetatud lõhe. Tahangi teha sellest meie traditsiooni. Muidu on olnud ikka traditsioonilised suguvõsa jõulupidudel.
See aasta jagasime niisama kingid. Muidu on ikka luuletus või laul.
Jah, tehis aga ikkagi.
Meil ei ole veel traditsioone. Aga üritame neid luua nagu surnuaias käimine.

25. Dec 2014, 22:24

Jõulud veedan alati pere keskel, või pigem perede. Sööme ikka tavalisi jõulutoite- liha, kartulit, hapukast, sülti, lihapirukaid.. Istume suure laua taga, räägime vanu naljalugusid ja naudime teine teise seltskonda. Kingitusi jagame vastavalt viitsimisele, kas anname pakid niisama üle või nõuame ka salmi. Kuusk on kodus! Teisiti ei oskaks. Aastatega on küll mõõtmed väiksemaks jäänud, kuid ikkagi, kuusk peab olema.

25. Dec 2014, 20:17

Kas veedate tavaliselt jõulud kodus ainult oma pere seltsis või on teil suured suguvõsaga jõulupeod?
Peame 3 pidu, jõululaupäeval mehe vanemate juures, 25.-l kodus oma pere keskis ja 26.-l minu vanemate juures.

Kas laud on lookas head ja paremat traditsioonilist Eesti jõulutoitu või on teil päris oma traditsiooniline jõuluroog?
Minu ja mehe vanemate juures on traditsiooniline jõulutoit, kuid kodus on meil traditsiooniliseks toiduks part, kuna ma verivorsti ja kapsaid ei söö, siis pole ka neid meil laual 😀

Kuidas toimub kingituste jagamine?
Mehe vanemate juures tuleb kingi kättesaamiseks luuletust lugeda või laulda või tantsida. Minu vanemate juures ilmuvad kingid päeva jooksul salapäraselt kuuse alla ning peale õhtusööki jagatakse igaleühele kingid. Kodus käib öösel salaja jõuluvana neid toomas ning lapsed leiavad 1. jõulupüha hommikul kingid sealt.

Kas teil on kodus ka kuusk?
On, küll siiski kunstkuusk, kui see-eest suur ja ilus 😀 Ma pole eriti kuuseokaste fänn, mida päriskuuse puhul võib leida ka mitu aastat hiljem kuskilt põrandapraost.

Millised on teie pere jõulutraditsioonid?
Kogu eelnev jutt 😀 Lisaks veel koos kuuse kokkupanemine ja ehtimine, muidugi päkapikud ja piparkookide küpsetamine, kindlasti toob jõuluvana kingituse ka kassile.

Kauneid ja rõõmurohkeid jõule kõigile!!! 😀

25. Dec 2014, 19:45

Mõnusaid pühi ja siit siis Minu vastused 😀

Üldiselt oleme teinud nii,et käime külastame vanaemasid ja vanaisasid. Siis on samuti ka pere pisikesed jõulud ja siis oleme Minu perekonnaga (vennad lastega ja ema-isa) teinud Meie perekondliku jõulusöögi ja kingi jagamised. Söögid on enamjaolt olnud täiesti tüüpilise jõulusöögi moodi 😀 Verivorstid ja Hapukapsas - need ju peavad lausa olema söögilaual. Ja siis muu toit juurde,salatid,puuviljad,kartul jne .
Kingituste jagamine näiteks see-aasta on nii,et lastele teevad need kes tahavad/soovivad ja suurtega tegime loosipakid,et nelja aastane vennapoeg ei hakkaks küsima,et miks jõuluvana issile midagi ei toonud vms 😀 . See-aasta aga pole võimalik,et keegi jõuluvana mängiks,siis teeme nii,et keegi koputab uksele ja siis lapsed lähevad ukse juurde ja ohoooo seal on suursuur kott jõulukingitustega 😀 ja siis laome kuusealla ja hakkame kinke jaotama ja muidugi ei puudu ka luletuste lugemine .
Kuna poja veel väike,siis Meil kodus isiklikult kuuske pole,kuna poja Kisuks selle ümber ja ehted peaks siis ainult ladvas olema,seekord leppisime pisikese lauapeal oleva kunst-kuusega,kuid eks seegi sobib,kui muud võimalust pole .
Kuid Meie perel pole veel väga kujunenud pere jõulutradistioone-eks see kujuneb aastate jooksule,kuid arvan,et enamjaolt hakkab olema nii,nagu Minu ajal,kui ma olin väike - jõulusöök,koos kuuse ehtimine,jõuluvana ja kingituste jagamine ja avamine ning mõnus olemine pere seltsis .

25. Dec 2014, 18:02

Jõulud veedam kuidas kunagi kas mehe vanemate juures või minu vanemate juures. Ja nüüd meil pisikene ilmakodanik kodus ja see aasta olime täitsa 3 kesi ja tulime vanemate juurest läbi. Laud on alati rikkalik ja kõike head ja paremat. Sült,kapsas ,kartul ,verivorst ja liha 😀 mõni hea magus koogikene veel 😀 kuusk meil alati kodus ja ise metsast toodud. Ei osta,sest siis pole õige värk 😀)) kinke jagatakse nii,et ikka jõulumees kohal ja igaüks peab salmi lugema 😀 tehakse palju pilte ja nauditakse pere seltsis olemist. Head sööki ja sooja kaminat 😀

25. Dec 2014, 17:46

Jõulud oleme veetnud tavaliselt kodus oma pere seltsis, aeg-ajalt oleme ka käinud jõuluõhtul tädi juures, kes peab jõululaupäeval enda sünnipäeva sest jõululaupäeval on ta ka sündinud.
Jõululaual on ahjupraad, kapsas, morss.
Kingitusi me väga ei tee, sest ei ole kingitust kui sellist otseselt vaja.
Kuusk on meil iga aastal tuppa toodud 😀
Jõulude ajal käime surnuaias.

25. Dec 2014, 16:46

Kas veedate tavaliselt jõulud kodus ainult oma pere seltsis või on teil suured suguvõsaga jõulupeod?

Veedame jöulud kodus ainult oma pere seltsis.

Kas laud on lookas head ja paremat traditsioonilist Eesti jõulutoitu või on teil päris oma traditsiooniline jõuluroog?

Pole midagi erilist,pigem tavaline Eesti jõulutoit.

Kuidas toimub kingituste jagamine?

Kuna oleme esimesi jöule koos ja meie kingitus tuleb hiljem ,märtsis siis ei tee kummalegi kingitusi.

Kas teil on kodus ka kuusk?

See aasta ei jöudnud aga järgmine kindlasti,kui pesamuna ka juba on.

Millised on teie pere jõulutraditsioonid?

Pole veel välja kujunenud .

25. Dec 2014, 16:36

Reeglina viimaste aastate jooksul oleme perega pidanud jõule vanaema juures maal, kuna õdesid-vendi pole, siis jääb pidulaua ümber tavaliselt kusagil 7-8 inimest. Oleme rohkem harjunud vaiksemate & rahulikemate jõuludega ning maal seda õiget Jõulutunnet jagub küllaga ka mönusalt koos veedetud aja juures köige lähedamastega.

Jõululaual on kindel reegel, ilma verivorstide, ahjukartulite, seaprae ja loomulikult ilma süldita keegi toiduga rahule ei jää. Eks ikka kipub see olema Eesti oma traditsioonide hulka ning ainuke ebaharilik laual võib olla üks posu täis kreemisaiu, mis on lisaks veel koos veidikese kaneeliga superhead suutäied peale soolastoitu.

Kingitused jagab meil tavaliselt ikka pereisa(enda isa siis), ta ei pea isegi mida erilist tegema, kui juba see töö on igati sobiv tema toredale huumorimeelele ning veel plussiks tuleb juurde veidi lapselikkust, mis annab jõuludele palju naeru pealekauba 😀

Kuusk peab olema! Kas suur või väike, aga ilma selleta pole ka mingeid jõule! Ja ikka päris kuusk, mitte kunst, ega siis sa jõululauale kunstsööki pane ju? Ja lisaks toob metsast toodud kuusk tuppa suurepärase örnalt vaiguse kuusehõnga, mis tagab veelgi hubasemad ja mönusamad jõulud!

Siiani meie traditsioonideks ehk ongi saanud minna maale, minu vanaema juurde siis. Kuna ise alles olen 13 nädalat lapseootel, siis uue pere jõulutraditsioonid selguvad hiljem. Aga eeldan, et maal jääme endiselt käima, ei tunne väga seda erilist tunnet, mis tekib maal olles jõulutel, lähedaste seltsis ning paksus lumes sulpamisega. Linnas lihtsalt pole seda. Kingituste tegemine on loomulikult traditsioon, vanaema teeb igal-aastal ise süldi valmis ja sügisel valmistume juba jõuludeks pohmamoosi ja marineeritud körvitsate tegemisega. Kunagi, kui sai kokku kutsutud kõik lähisugulased, oli traditsiooniks kingiloos ning jõuluvana, luuletused ja laulude laulmine ümber kuuse - see on tegelikult seniseks paariks aastaks ära jäänud, kuid kui pisike sünnib, tuleb ehk ka see jälle traditsiooniks. Mis on jube armas minu arust! 😀

Häid pühi köigile & kaunist uut aastat! 😀

25. Dec 2014, 16:13

Meil on kaks jõulupidu. Üks pidu toimub kodus perekeskis, teine pidu minu vanemate juures. Viimasele peole tulevad kohale kõik õed-vennad oma peredega. Ühise laua taga koos lastega siis oma 25 inimest.

Traditsiooniliselt teeme seapraadi ja verivorsti. Lisaks juurde muud snäkid ja joogid. Kingitusi jagab meil päkapikk , perekonnast on keegi siis väljavalitud, kes küsib kõigi käest luuletusi, ennem kinki ei saa. See on üks igavesti vahva traditsioon. Enne pidu tuuakse muidugi tuppa üks ilus kuusk, kuhu siis jõuluvana kingitused poetab, jõululaupäeval.

Lastel on alati hea tuju .Kokkusaamine teistega ja koos jõulude pidamine on eriti südantsoojendav ja inimesi lähendav.

Sellise traditsiooniga alustasid minu vanemad ja kindlasti jätkame selliseid traditsioone põlvestpõlve.

Kaunist jõuluaega kõigile ja kõige paremat uut aastat.