Inimkäitumist käsitlevates uurimustöödes on kingituste tegemine alati olnud üks psühholoogide, antropoloogide ja turundajate lemmikteemasid. On leitud, et kingituste tegemine on üllatavalt keerukas ja oluline osa inimestevahelisest suhtlusest, sest see defineerib suhteid ja tugevdab pereliikmete ja sõprade vahelisi sidemeid. Mis kõige üllatavam: psühholoogid peavad justnimelt kinkijat osapooleks, kes kinkimise protsessist kõige suuremat psühholoogilist kasu lõikab.
Kuigi kingituste tegemisele ülearu kulutamisest ja liigtarbimisest tuleks hoiduda, ei pea psühholoogid kingitustest kategooriliselt loobumist heaks lahenduseks. Inimesed, kes näiteks pühade ja tähtpäevade ajal kingituste tegemisest ja vastu võtmisest keelduvad, võivad psühholoogide sõnul jääda ilma olulistest emotsionaalsetest sidemetest pere ja lähedaste vahel.
"Kingituste tegemisest loobumine ei mõju suhtele hästi," väidab Harvardi psühholoogiaprofessor Ellen J. Langer. "Kui ma keeldun sinu tehtud kingitust vastu võtmast, ei julgusta ma sind enda peale mõtlema ja meeles pidama asju, mis mulle meeldivad. Inimestelt kinkimise rõõmu röövimine on neile karuteene tegemine," selgitab ta. Kinkimise rõõm kuulub enamasti justnimelt kinkijale endale. "Kellelegi millegi kinkimine tugevdab meie tundeid tema vastu ja tekitab meis tunde, et me oleme efektiivsed ja hoolitsevad," ütles dr. Langer.
Teadlaste sõnul on kingituste tegemise žest märk sellest, kes on inimese jaoks kõige lähedasemad ja kallimad sõbrad ja sugulased. “Nimekiri inimestest, kellele sa kingitusi teed, määrab, kes sinu elus olulisel kohal on,” ütleb Chicago Loyola ülikooli dekaan Mary Ann McGrath. “See näitab, kes on sinu jaoks oluline ja kes vähem tähtis inimene," lisab ta.
Võidab see, kellel on kõige vähem asju!
Läbi inimkonna ajaloo on kingituste tegemise sotsiaalset väärtust tunnistatud ja tunnustatud. Tuhandeid aastaid on teatud indiaanihõimud läbi viinud potlatch'i nimelist rituaali - keerukat tseremooniat, mis põhineb pillaval kinkimisel ja oma varadest vabanemisel. Osade klannide puhul määras suguvõsa staatuse mitte see, kelle rikkused olid kõige suuremad, vaid see, kui palju pere ära oli andnud. Mida suurejoonelisem, pillavam ja laastavam oli potlatch, seda prestiižikam oli rituaalis osalenud pere.
Mehed on praktilise meelega kinkijad
California ülikooli tarbimispsühholoog Margaret Rucker ütleb, et mehed on kingitusi tehes tavaliselt rohkem hinnatundlikud ja praktilisema meelega, kui naised. Naised pööravad kingituste tegemisel ja saamisel rohkem tähelepanu nende emotsionaalsele tähendusele.
Dr. Rucker ütleb, et jutustab tihti lugu mehest, kes ronis kõrgele puu otsa, et tuua alla sinine kuldnokamuna, mis tema tüdruksõbra silmavärviga täpselt kokku sõbib. "Oo, kui romantiline," õhkavad naised. "See on kõige rumalam asi, mida ma kunagi kuulnud olen! Ja ei tea, mida vaene emalind sellest arvas?", küsivad mehed.
Kingituste tegemise soolised erinevused näivad kujunevat juba varakult. Chicago Loyola ülikooli teadlased uurisid ühes lasteaias käivaid kolme- ja neljaaastaseid lapsi, kes olid kõik samal sünnipäevapeol käinud. Tüdrukud tavatsesid emaga koos poodlema minna, valisid kingituse ja aitasid selle ära pakkida. Poisid, samas, ei teadnudki, mida nad lasteaiakaaslasele kingituseks viisid. "Ma tegin samal ajal uinaku, kui mu emme seda ostmas käis," ütlesid nad.
Kingitus kõige nõrgemale
Et kinkimise psühholoogilisele poolele veelgi rohkem tähelepanu pöörata, uurisid Virginia Commonwealthi ülikooli teadlased lemmikloomaomanike kinkimisharjumusi. Avastati, et loomaomanikud tegid oma lemmikutele kingitusi lootuses looma õnnelikuks teha ning neile seeläbi hoolitsust ja armastust väljendada. Teadustöö ei kõla esmajoones küll kuigi tõsiseltvõetavalt, ent annab teadlaste sõnul aimu sellest, kui palju tähendab kinkimine kinkija enda jaoks - loomad ei saa midagi vastu anda (ei emotsionaalselt ega materiaalselt), ent siiski teevad loomaomanikud oma neljajalgsetele sõpradele kingitusi.
“Kui teisele inimesele midagi kingid, kaasneb sellega alati teatav surve tagasiside ja vastuteenete näol," ütleb Virginia Commonwealthi ülikooli professor Tracy Ryan. "Loomaomanike kinkimisharjumuste uurimine näitabki, kui suur osa kingitustega kaasnevast rõõmust peitub tegelikult kinkimises endas - teadmises, et oled kellegi eest hoolitsenud," selgitab ta.
(Allikas: New York Times)