Vastsündinu naha eripärad

Vastsündinu naha eripärad

20. Jun 2017, 17:35

Oled ehk kuulnud väljendit "pehme nagu beebi pepu"? On tõsi, et beebide nahk on meie omast tõepoolest kordades pehmem. Kuid oled Sa ka mõelnud miks?

Inimesel on kolm nahakihti: 

- pealisnahk

- pärisnahk

- nahaalune rasvkude

Nahal on palju rohkem ülesandeid, kui Sa ehk esmapilgul taibata võid. Mille eest ta siis täpsemalt vastutab?

Nahk kaitseb meie organismi bakterite, viiruste, uv-kiirguse ja veel palju muu eest
Kehatemperatuuri regulatsiooni
Erinevate ainete omandamise eest
Tundmuste eest - tänu sellele tunneme valu, külma, kuumust
Hingamise - me ei hinga mitte ainult läbi kopsude, vaid ka läbi naha

Ülalpool nimetatud funktsioonid on tüüpilised nii laste kui täiskasvanute nahule. Sellest hoolimata on laste nahk kordades õrnem, mistõttu peaksid vanemad olema nende naha eest hoolitsedes eriti ettevaatlikud.

Vastsündinu nahk on täiskasvanu omast viis korda õhem, mistõttu on see välistele ärritustele eriti vastuvõtlik ja reageerib neile kiiremini ning tugevamalt. Lisaks ei ole vastsündinud beebi nahk veel suuteline kehatemperatuuri korrektselt reguleerima, mille tagajärjel võib beebi kiirelt ülekuumeneda või alajahtuda.

Beebi nahal on väga arenenud kapillaarne võrk, mis küll ühest küljest tõstab infektsioonide riski, ent teisest küljest aitab nahal paremini hingata. 

Erinevalt täiskasvanu nahast on beebi oma üsnagi veerikas! Vastsündinu nahk koosneb 80-90% ulatuses veest samas kui täiskasvanu naha koostises on seda umbkaudu 65%. Võttes arvesse seda, et beebi nahk on üsna õhuke, võib selle niiskuse tase langeda tunduvalt kiiremini kui täiskasvanul. Ning erinevalt täiskasvanu nahast ei tooda vastsündinu oma veel melaniini, mistõttu ei tohiks beebi olla ka otsese päikesepaiste käes.

Kuidas hooldada vastsündinu nahka?

  • Ära kasuta igal pesukorral seepi kuna see kuivatab nahka
  • Peale vannis/ujumaskäiku ära hõõru ta nahka rätikuga vaid tupsuta ta õrnalt kuivaks
  • Lase beebil nautida õhuvanne
  • Võimalda beebile sobilik õhutemperatuur, et tal poleks liialt külm või kuum, kuna ta ei oska end ülekuumenemise või alajahtumise eest veel kaitsta.
  • Vali talle mähkmed, mis oleksid tehtud pehmest ja õhku läbi laskvast materjalist, mis lubaks beebi nahal hingata ja tal end mugavalt tunda
 
 

 

HUGGIES® ELITE SOFT vastsündinutele mõeldud mähkmed on valmistatud just nimelt unikaalsest, pehmest ja õhku läbi laskvast materjalist, mille mikropoorid lasevad beebi õrnal nahal hingata!

20170620183447-95093.jpg