Miks väikelapsed teevad kõige naljakamaid asju

Miks väikelapsed teevad kõige naljakamaid asju

28. Mar 2017, 14:42 Emmede Klubi Emmede Klubi

Artiklid lapse kasvatamisest, haridusest ja loovatest mängudest on kirjutatud koostöös põnevate ja arendavate LEGO® DUPLO® ja LEGO® klotside tootja LEGO GROUPiga.

Sa arvasid, et pole midagi armastusväärsemat kui vastsündinud beebi... kuni temast sai väikelaps. Ta teeb iga päev midagi väga naljakat ja armast, mida Sa pole osanud kujutledagi (näiteks tassib igale poole kaasa oma LEGO® DUPLO® lemmikkujukest või püüab hääldada oma õe nime). Väikelapse käitumine võib vanematele tunduda segadusttekitav, aga õnneks ka jumalik. Ja siin on põhjused:

NENDE TÕELISUS POLE MEIE TÕELISUS. Väikelapsed ei tee vahet fantaasial ja reaalsusel nii nagu meie, täiskasvanud, ega ka nii nagu teised lapsed. Kui nad lalisevad omaette või mänguasjadega mängides, näitavad nad välja oma emotsioone, avastavad, mis on suhtlemine ja kuidas nemad sellesse maailma sobituvad. Hiljem, koolieelikuna, aitavad rollimängud neil aru saada inimestevahelistest suhetest – päriselt ja fantaasiamaailmas.

20170328144157-59012.jpg 

NAD AVASTAVAD PÕHJUS–TAGAJÄRG-SEOSEID – VAIMUSTAVALT. Väikelapsed on vaimustunud asjadest, mida meie peame iseenesest mõistetavaks: “Kui ma veeretan palli trepist alla, siis see põrkab!”, “ Miks sulg hõljub õhus, aga klots mitte?” Sellised mänguasjad nagu LEGO DUPLO aitavad neil avastada füüsikaseadusi, kuna need kolisevad, neid saab kuhja panna ja nendest ehitada. (“Kui ma surun seda klotsi selles suunas, siis see jääb teise klotsi külge kinni. Kui ma panen selle tagurpidi, siis ei jää!”)

NENDE TÄHELEPANU KESTVUS ON VÄGA VÄIKE. Nad on ühte mängu suutelised süvenema umbes ühe minuti ja siis tuiskavad nad üle toa, et koera taga ajada. Väikelapsed on impulsiivsed ja nende tähelepanu hajub kergesti (mis töötab Sinu kasuks, kui on vaja mänguplatsilt lahkuda.) Ja päriselt, nad on lihtsalt vaimustavad, kui neid jälgida.

NEILE ON KÕIK UUS. Kujutle, et näed kassipoega esmakordselt elus. Ta on pehme, ta häälitseb, ja tal on väike roosa kare keel! Maailm on täis igapäevaimesid, mida väikelapsel on vaja avastada. Kas see on lumi, pühadetuled või virn värvikirevaid LEGO DUPLO klotse, mida Sinu väikelapse aju esimest korda registreerib.

 20170328155435-64088.jpg

KEEL ON IKKA VEEL MÜSTEERIUM. Väikelaps oskab öelda sõnu, isegi, kui Sina neist iga kord aru ei saa. Ja kui nad alustavad lausete moodustamisega võib see tunduda nagu seosetu mulin. Isegi verbaalselt kõige arenenum väikelaps ebaõnnestub mõnikord ja viriseb ja jonnib vahel seetõttu. Pole vaja teda kogu aeg parandada, pigem süvendada keeleoskust rääkides igapäevastest toimetustest ja talle ette lugedes. Tema verbaalsed oskused paranevad aja jooksul, aga ära unusta vahepeal tema jumalikke valestiütlemisi kirja panna.

VÄIKE ÕNNESTUMINE ON TEMA JAOKS SUUR ASI. Kui Sa oled näinud, kuidas väikelaps särab õnnest, kui on suutnud klotsidest torni laduda või tunneb juturaamatus ära punase linnu, siis tead, kui olulised sellised väikesed asjad on. Need kõik on sammud kasvamaks tubliks koolieelikuks. Ja kui see ongi mõnikord keeruline, segadusttekitav, sadade kordustega, on see suuresti siiski väga hämmastav teekond. Naudi seda!

LEGO Group soovib pakkuda lastele õpetlikku, turvalist ja lõbusat mänguelamust, uskudes, et LEGO tooted aitavad luua positiivset atmosfääri laste ja nende vanemate elus. Mängimine suuremate LEGO DUPLO või LEGO klotsidega võib stimuleerida selliseid tähtsaid oskusi nagu probleemilahendamise oskus, keskendumisvõime, loovus ja kujutlusvõime läbi positiivse õpikeskkonna. Veebilehel www.lego.com leiab lastele rohkem informatsiooni mänguvõimalustest LEGO toodetega. Veebilehelt leiad ka mängude lehe, kus lapsed saavad ohutus keskkonnas mängida heli ja  animatsioonidega mänge.