Kuidas valida kingitust 1-3 aastasele poisile?

Kuidas valida kingitust 1-3 aastasele poisile?

29. Nov 2017, 17:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Väikesele lapsele sünnipäevale minnes jäädakse tihti kingi valimisega hätta. Mida kinkida, mis oleks huvitav või vajalik? Vanuseliste iseärasustega arvestada püüdmine võib teha olukorra veelgi keerulisemaks. Samas on tänapäeval mänguasjade valik nii kirju ning mimtete saadaolevate valikute mõju lapse positiivsele arengule on kaheldav.

Millega arvestada väikese poisile kingituse valimisel?

Alustuseks soovitame sünnipäevalapse vanematega konsulteerida, millised mänguasjad nende last kõige rohkem antud hetkel huvitavad. See välistab ka selle, et kingitused ei dubleeruks (laps saab mitmelt külaliselt sama asja kingiks).
Üheks kriteeriumiks kingituse valimisel on ka selle turvalisus – see, mis sobib näiteks 5-aastasele, võib olla aastasele veel ohtlik, kuna võib sisaldada väikeseid objekte (nöörid, paelad, pisikesed plastikdetailid).
Lapsevanemale, kelle võsukesele kingitust valitakse, ei pruugi kink nii meeltmööda olla. Üks selline näide on lastele väga meeldiv pallimeri. Kuid mõeldes lapsevanemale, kes seda igal õhtul pärast laste mängulusti kokku korjab, siis jätaksin selle kingi kodusesse miljöösse tegemata.

Mänguasjad 1-aastasele

Sobivad mänguasjad 1-aastasele esimeseks suureks sünnipäevaks on erinevad muusikalised instrumendid. Selles vanuses huvitavad last erinevad helid ning see, kuidas helid üldse tekivad. Nii jõuavad nimekirja igasugused löökpillid, trummid ja mängukitarrid.
Nii nagu muusikalised mänguasjad, aitavad lapse käelisele arengule väga hästi kaasa ka ülipopulaarsed Lego Duplo klotsid. Nende abil hakkab laps eristama erinevaid geomeetrilisi kujundeid ja värve.
Enamus lapsi õpivad käima kas veidi enne või peale esimest eluaastat. Sel ajal on nad vaimustunud liikumisest jalgadel ja siis meeldivad poistele igasugused pealeistutavad autod ja traktorid.
Ühe aasta vanuses on lapse kõige suurem mängukaaslane tema vanem. Enamus mänge mängitakse koos ja üks ühine rahustav ja arendav tegevus on koos pildiraamatute vaatamine. Nende vahendusel antakse edasi leht lehe kaupa uut informatsiooni. Info on enamasti lahterdatud sellisel moel, et lapse aju seda paremini hoomaks. Kõige sobilikumad raamatud 1-aastasele poisile on sellised, kus on üks suur ese pildil ja taust on ühevärviline, et laps suudaks koondada oma pilku.

Mänguasjad 2-aastasele poisile

2-aastasele lapsele sobivad juba palju aktiivsemad kingitused. Väga menukad on jooksurattad, mis on pisikestele head tasakaaluõpetajad.
Lego Duplo klotsid on endiselt päevakorras ka 2-aastaste seas. Selles vanuses on mäng muutunud veelgi mõtestatumaks ning klotsidega tulevad kaasa ka erinevad loomakujud, millega saab rollimänge mängida.
Käeline tegevus on 2-aastasel juba arenenud ja huvi pakuvad igasugused joonistustarbed ja voolimisvahendid.
Raamatud on igas vanuses lastele heaks kingiks ning on olemas erinevad sarjad nagu nt „Mina olen 2-aastane“. Selles seerias on raamatute huvitavaks ja lapsele arusaadavaks sisuks nt. erinevate värvide tundma õpetamine ja teised arengut toetavad mõtted.
Ning õhupallid sobivad alati igale sünnipäevale :)

Kingituseks sobivad mänguasjad 3-aastasele poisile

Üldiselt nõuavad poisid võrreldes tüdrukutega rohkem aktiivseid mänge ja füüsilisi tegevusi nagu tagaajamine ja müramine. 3-aastase kannatus ja keskendumine ühele mänguasjale ei ole siiski veel pikalt pühenduv ja teda huvitab ka kõik see, mis ei ole mänguasi.
Müramise asendamiseks sobib 3-aastase sünnipäevapidu pidada lähimate sõpradega lasteaiast batuudikeskuses. Selline aktiivne müramine hoiab lapsed tegevuses ja annab lapsevanematele aega omaette olemiseks.
3-aastased poisid hakkavad tasapisi kopeerima oma isa tegevusi. Nii hakkavad neid huvitama autod ja nende remontimine, erinevad tööriistakomplektid ning autorajad.
Visuaalset ahvatlust 3-aastasele lisavad igasugused puldid, viled ja tuled, mida kõikvõimalikele mänguasjadele külge paigaldatakse.
Arendavatest mänguasjadest rääkides soovitame kindlasti mõelda erinevatele numbrite õppimise vahenditele, nagu raamatud või klotsid.
Samuti hakkavad selles vanuses last huvitama sõnad ja tähed ning sellele tasuks ka kingitust valides tähelepanu pöörata.

Kui lapsele kingiidee leidmine tundub endiselt keerukas, siis kaup24.ee e-poe valikust võib leida ka midagi lapse vanemaid rõõmustavat - miks mitte lapsele väiksem mänguasi, ning ka vanematele midagi kauaoodatut?
Artikli avaldas kaup24.ee, kasutatud fotosid pexels.com