Kuidas aru saada, et laps on kõndimiseks valmis?

Kuidas aru saada, et laps on kõndimiseks valmis?

26. Apr 2018, 09:32

Me ootame aina lapse järgmisi arenguetappe ja oskusi - millal ta küll käputama, naeratama, istuma, roomama, keerama ja kõndima õpib? Kõigepealt oskab laps olla vaid selili, aga just sellest saabki kõik alguse! 

Iga laps areneb omas tempos ja on raske öelda, millal ta on valmis roomama või esimesi samme tegema. Lapse närvisüsteem, luud, liigesed ja lihased peavad lapse esimesteks sammudeks valmis olema. Kui need seda on, ongi õige aeg. 

Aga kuidas siis sellest aru saada? Tüüpiliselt on kõige parem näitaja lapse enda initsiatiiv. 8-kuuselt on beebid sageli nii uudishimulikud, et hakkavad püsti tõusma.

Lisaks ei tasu oodata, et laps peale püsti tõusmist kohe kõndima hakkab. Esialgu ta lihtsalt uudistab maailma sellest uuest asendist ja läheb veel aega enne, kui laps on füüsiliselt ja emotsionaalselt kõndimiseks valmis.

Ära sunni ise last tagant ja ära tiri teda näpu otsas. See võib mõnel juhul olla lausa kahjulik ja lapse arengut negatiivselt mõjutada. Kui beebi ei ole veel valmis kõndima, on parem oodata. 

Mingi hetk hakkab beebi keset tuba ilma toeta püsti tõusma.

Kõndima hakkamisel on väga oluline ka ohutus. Jälgi, et lauanurgad ei oleks teravad. Samuti hoia lapsel silma peal, sest esialgu võib ta enda püsti aitamiseks kasutada kõige kättejuhtuva abi. Sealhulgas võib ta haarata ka tooli seljatoest, mis kergelt kummuli kukkuda võib.

Kõndima õppimisel tuleb silmitsi seista mitmete takistustega. Kõigepealt peab laps õppima tasakaalu hoidmist - see ei ole lihtne. Seejärel peab ta toime tulema kukkumistega ja varem või hiljem õpib ta kõndima, hüppama ja jooksma.

Füsioterapeudid soovitavad lapse arengut hoolega jälgida ja meeles pidada, et iga lapse areng on erinev ja kindlat aega, mil laps midagi tegema peaks, ei ole. 

Usu sellesse, et sinu laps teab kõige paremini, millal on just tema jaoks õige aeg!

 

20180426102930-42714.jpg


Huggies® Pants püksmähkmed

loodud lastele, kes õpivad istuma, roomama ja kõndima!