"Beebiraamat" - sinu lapse mälestused, Eesti oma toode

"Beebiraamat" - sinu lapse mälestused, Eesti oma toode

15. Jul 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Täpselt aasta tagasi jõudis Eesti turule esimene päris kohalikku päritolu beebiraamat. "Beebiraamatu" sünnipäeval räägib raamatu autor, kahe lapse ema Teily Allas mis see "Beebiraamat" ja tema eelkäija "Meie beebi päevik" õigupoolest on, kuidas nad sündisid ja kust neid saada võib.

Teist korda lapseootele jäädes asus Teily kohe otsima beebiraamatut, kuhu panna kirja kõik peatselt sündiva ilmakodanikuga seotud esimesed mälestused. Poeringidelt naases ta pettununa: eesti keeles ei olnudki sellist beebiraamatut, mis teda ostma ja täitma oleks kutsunud. Valikus leidus ühepalgelist ja igavat, libeda paberi ja inetu tumeda kirjaga.

Kehvaga leppimise asemel otsustas Teily, et teeb oma lapsele ise beebiraamatu. Otsis infot, kogus ideid, mida üks väga hea beebiraamat sisaldada võiks. Ühel hetkel jõudis värske ema tõdemuseni: kui turul väga head raamatut ei ole, aga minul on selleks vajalik info olemas, siis miks mitte ise uue beebiraamatuga turule tulla?

 20160715123820-77318.jpg

Beebipäevik

Korraga sai käsile võetud kaks projekti. "Meie beebi päevik", kuhu saab märkida üles faktid lapseootuse üheksa kuu ja beebi esimese 12 elukuu arengu kohta, ning "Beebiraamat", kuhu märkida mälestusi.

"Meie beebi päevik" on taskumärkmik: see on piisavalt väike (A6) käekotis kaasas kandmiseks. Lisaks on märkmikus kirjas kõik olulised telefoninumbrid, mida beebi vanematel vaja minna võiks; ostunimekiri asjust, mis tuleks soetada enne beebi sündi; nimekiri asjust, mida võiks pakkida haiglakotti; hambakaart; ning infot toitumise ja vaktsineerimise kohta. Igati asjalik ja praktiline!

Teily tahtis, et märkmik oleks lapseootel naistele tasuta kättesaadav. Mullu sai ta kokkuleppele Eesti Ämmaemandate Ühinguga ja märkmikku jagati tasuta rasedusega arvele võttes üle Eesti. Tänavu aga jaotatakse märkmikku vaid Tallinnas, peamiselt Ida-Tallinna Keskhaiglas, Fertilitases ja Väike Päike keskuses, aga ka mõningates kauplustes, näiteks Beebikeskuses ja BabyCitys. Et märkmikku oleks võimalik tasuta välja anda, sisalduvad selles ka reklaamid, mis aga osaliselt sisaldavad ka soodustuskuponge emale.

 20160715123741-90292.jpg

Beebiraamat

Teisena valmis "Beebiraamat". Teily tahtis, et raamat oleks värvides, mis sobiksid nii poisile kui ka tüdrukule. "Et kui tulevane lapsevanem, sugulane või sõber tahab raamatut osta ajal, mil veel ei teata lapse sugu, oleks olemas variant, mis sobiks mõlemale soole," selgitab Teily, miks sündis üks sooneutraalne ja mitte kaks erinevat raamatut.

Lisaks intensiivsele olemasolevate beebiraamatute uurimisele küsis Teily nõu ka teistelt emadelt: mida nad peaksid ühe väga hea beebiraamatu sisuks. Nii said kokku pandud kõige olulisemad sisuleheküljed. Nendele lisas Teily ka lehekülgi, mida teistes beebiraamatutes tavapäraselt ei ole - näiteks emade- ja isadepäeva lehekülg ning tähetarkuse sisuleht.

Raamat algab luuletusega, milles veel sündimata beebi tervitab oma vanemaid. Raamat lõpeb tühjade lehekülgedega, kuhu kirjutada meenutusi teemadel, mille kohta raamatus spetsiaalne sisuleht puudub. "Mina ise panin sinna näiteks oma beebi esimese juukselõikuse," ütleb Teily.

Raamatul on küljes kaks taskut - üks ultrahelipiltide jaoks, teine suuremate mälestusesemete (nt ajalehe väljalõige, õnnitluskaart, beebikooli tunnistus jms) tarbeks.

Kuid Teilyl oli ka üks ebatavalisem, kuid väga kindel soov: et raamatuga oleks kaasas ka kirjutusvahendi hoidja. Eks ikka selleks, et raamatut saaks täita alati ühe ja sama kirjutusvahendiga! Koos kujundajaga prooviti üht- ja teistpidi, kuid sobivad lahendust pastaka raamatu külge kinnitamiseks ei leitud. Siis tuldi aga veelgi toredamale ideele: raamatule saab juurde osta vahva pehme vildist ümbrise, mille küljes on ka kummist kirjutusvahendi hoidja. Lisaks saab vildist ümbrusele soovi korral hõlpsalt näiteks lapse nime tikkida.

"Beebiraamatut" saab osta poodidest Apollo, Rahva Raamat, Mothercare, Nona, Britton, Bebee.ee ja Hingegaasjad.ee. Vildist ümbris on aga saadaval Mothercare, Bebee.ee, Hingegaasjad.ee ja Nona poodides.

""Meie beebi päevik" ja "Beebiraamat" on hea kooslus, sest raamatus ei ole eraldi sisulehti beebi kasvuaasta iga kuu kohta ning hiljem saab päeviku panna raamatus olevasse taskusse. Kui sinna juurde veel lisada vildist ümbris, siis saab sellest üks armas ja eriline komplekt ning mälestuste koht, mida on hea lugeda tänasel beebil kui ta kord suureks on saanud," ütleb Teily. 

20160715123803-19615.jpg 

20160714141733-12205.jpg


Põhjus, miks "Meie beebi päeviku" ja "Beebiraamatu" lugu teiega jagame, on lihtne: Emmede Klubi ja Teily Allas teevad koostööd! "Meie beebi päeviku" veergudel suunatakse emasid muuhulgas ka meie juurde teadmisi ammutama ja tuge leidma, meie aga tutvustame oma lugejatele "Beebiraamatut" ja loosime Teily loodud väljaandeid üsna pea lugejate vahel ka välja.


Kas ja millist beebiraamatut oled Sina kasutanud?