Viisid, kuidas veeta lapsega kvaliteetaega

Viisid, kuidas veeta lapsega kvaliteetaega

02. Mar 2021, 12:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ei ole kahtlust, et koosveedetud aeg on üks kõige hinnalisemaid kingitusi, mida lapsele anda. Panustatud aeg ei pruugi alati kahjuks olla kvaliteetne. Just kvaliteet on see, mis mängib suurt rolli lapse arengus. Kuidas me saame siis kindlad olla, et koosveedetud aeg on kvaliteetne?

Raamatute lugemine

Lugude ja luuletuste lugemine lapsele juba väga varajases eas on oluline ning vajalik nende arengule. Sel viisil aja veetmine rahuldab tema emotsionaalseid vajadusi, sest siis me oleme lapsele lähedal, kaisutame teda ja pakume talle turvatunnet. Sedasi saab laps enesekindlust ning muutub lahkemaks ja empaatilisemaks. Kuulates lugusid ja samastudes peategelastega, on lapsel võimalus oma hirmudega tegeleda ning sellepärast ei tohiks keelduda, kui laps palub kümnendat korda sama unejuttu lugeda. See näitab, et ta vajab seda. Igatahes tasub lapsega rääkida, millised peategelased talle meeldivad, mida ta nautis ja mida muudaks. Lisaks rikastavad raamatud lapse sõnavara ja arendavad tema fantaasiat.

Hariv mäng

Oma lapse loovust, keskendumist ning käelisi ja emotsionaalseid oskuseid tasub arendada. Võimalikult pisikesest peale tasub õpetada neile mängu käigus värvide nimetusi ja kujundeid. Mängides LEGO® DUPLO® komplektidega, saab laps avastada ja õppida uut. Vanemate jaoks on see suurepärane võimalus näidata lapsele, millises maailmas me elame. Lapse jaoks on see maailm tundmatu ja uskumatult huvitav. Tal on võimalus avastada maailma, kus kujutlusvõimel pole piire. Sel viisil saavad vanemad koos lapsega veeta hindamatuid hetki. Selline mäng tasub tulevikus kahtlemata ära.

„Mängimine teeb õppimise nauditavaks, mistõttu pole üllatav, et haridus põhineb nooremas eas mängul. Kui lapsed avastavad lõbutsedes tähti ja numbreid, siis nad ei teagi, et nad õpivad. Seetõttu muutub lõbutsemine õppimisel täiendavaks stiimuliks, mis kannab vilja hilisemas elus, luues positiivse lähenemise õppimisele ka täiskasvanueas,” väidab hariduspsühholoogia vanemõppejõud dr Elena Hoicka.

LEGO® DUPLO® klotsid sobivad selleks suurepäraselt, kuna need on mõeldud lastele vanuses 1,5–5 eluaastat. Komplektid on kohandatud nende vajaduste ja oskuste järgi konkreetses arengujärgus. DUPLO® klotsid on kaks korda suuremad kui traditsioonilised LEGO® klotsid, mistõttu on need väikeste käte jaoks ideaalsed ja täiesti turvalised.

Õuetegevused

Arvutite ja nutiseadmete ajastul on eriti oluline lapsega õues aega veeta. Võite minna jalgratastega sõitma või jalutada järve ääres ja sööta parte. Minge lapsega metsa või parki mängima ja proovige ära arvata, millise looma jälgi te näete. Sellisel jalutuskäigul saate loomi ka jälgida, näiteks oravaid ja linde, või koguda taimi, mida hiljem kodus loominguliste kunstiteoste jaoks kasutada.

Pidagem meeles, et koosveedetud aja põhimõte on mitte midagi sundida – see kehtib nii vanema kui ka lapse kohta. Sel viisil veedetakse aega vabas keskkonnas, mis pakub kõigile osalistele rohkem rõõmu. Koosveedetud aeg on midagi erilist, kasuta seda parimal võimalikul viisil.