Dekreedirahad,seadus…

01. Nov, 11:46

Kas siin foorumis on kedagi targemat, kes seletaks natukene loogilisemalt dekreetrahade saamist kui pole eelmise kalendriaasta jooksul töötanud.
Nimelt elasin/töötasin poolteist aastat välismaal. Olen nüüd lapseootel ja kui läksin end rasedana arvele võtma, siis ämmemand ütles, et piisab kasvõi ühest päevast töötamisest ja kehtivast töölepingust, et tema saaks väljastada töövõimetuslehe ja mina saaksin dekreetrahasid.
Mulle tundus see jutt natukene ebaloogiline ja hakkasin siis googeldama ja helistasin ka sots.ametisse. Minu üllatuseks see kõik ongi nii lihtne, et kui eelmisel kalendriaastal puudub sotsiaalmaksuga maksustatav tulu, aga töösuhe on alanud kasvõi 1 päev enne raseduapuhkusele jäämist (nt.35 päeva enne sünnitust), siis töösuhte ajal alanud töövõimetusleht makstakse haigekassa poolt välja.
Rääkisin siis sõbranna mehega, kellel on firma, et vormistame mind tähtajalise töölepinguga nt. sekretärina tööle ja paar päeva hiljem saab ämmaemand töövõimatuslehe väljastada. Et firmale sellega mingeid kohustusi ei kaasne ja mina pärast töökohta nõudma ei tule jne.
Sõbranna mees rääkis siis oma raamatupidajaga ja tema tõi mind niiöelda pilvedelt alla. Ütles, et jah see kõik on seaduslik ja võimalik, kuid sellega siiski kaasneb risk firmale. Kuna Haigekassa ja Maksuamet teevad siiski tihedalt koostööd, siis võib tekkida risk, et Maksuamet hakkab firmat analüüsima ja “nokkim”, et miks võeti tööline, kes jäi kohe raseduspuhkusele ja hiljem tööle ei naase. Et kui see nii lihtne oleks, siis võiks iga mitte töötanud rase minna suvalise firm ukse taha ja öelda:”Tere,olen lapseootel,palun vormistage mind paariks kuuks tööle, et ma saaksin dekreetrahasid ja pärast ma enam siia tööle ei tule ja firmale mingeid kohususi ei kaasne, kuna see on kõik seaduslik ja nii tehakse.”
Kuidas siis tegelikult selle asjaga on? Kahjuks ei ole ühtegi tuttavat juristi ka kellelt sel teemal loogilisemat seletust küsida.
Tänan!