"Me elame ajaloo kõige kiiremal, info- ja stressirohkemal ajal. See ei kehti ainult täiskasvanute, vaid ka laste kohta. Vanemad on tihtilugu hõivatud tööga või puntras iseendaga, ning lapsed kasvavad maailmas, kus neil tuleb olla vanemaks oma lapsevanematele. Maailmas, kus üksildus, halvad toitumisharjumused, kahjulikud keskkonnamõjud, liikumisvähesus, erinevad nutividinad, arvutimängud, televiisor ja lasteaia-/koolistress, meelemürgid ja vaesus on sagedasti laste igapäevased kaaslased. Me sunnime lapsi õppima ja trennis käima, et nad saaksid õnnelikuks, edukaks, andekaks ja targaks, sest me oleme ära unustanud - nad juba on seda, sündimisest saadik," kirjutab laste joogaõpetaja Kristel Paimla.
Nii kannatavad tänapäeva lapsed ja noored üha enam kõikvõimalike tervisehädade, käitumisprobleemide, emotsionaalsete probleemide, keskendumisraskuste, unehäirete, madala enesehinnangu, stressi, ülekaalu ja puudusteadvuse all. Kuidas oma last selles kiires ja keerulises maailmas aidata? Lastejooga õpetajad Kristel Paimla ja Gea Grigorjev usuvad, et palju abi võib olla joogast - mitte ainult füüsilises ja vaimses joogatrennis osalemisest, aga joogaliku elustiili viljelemisest üleüldse.
Paimla sõnul on trennis käimine küll kasulik muidu passiivse eluviisiga lapsele, kuid kuna paljud trennid on oma olemuselt võistleva iseloomuga, siis lisab see lapse ellu veelgi rohkem pinget ja stressi. Joogat tehes võistleb inimene vaid iseendaga.
Mida lastejooga tunnis tehakse?
Jooga on tänapäeval niivõrd populaarne, et keskmisele täiskasvanud naisele pole vaja joogatunni olemust selgitada. Lastejooga tund näeb aga välja sootuks teistsugune.
Paimla räägib, et tunni alguses laseb ta lastel end tühjaks joosta ja hüpata. "Näiteks mängime banaanikulli, kõdikolli, krabide jalgpalli jne."
Alles siis, kui aur on välja lastud, on lapsed valmis tunnile keskenduma. "Siis tuleme keskpõrandale kokku ringi ja alustame tundi. Esmalt laulame kätega liigutusi kaasa tehes kaks mantrat, millega alustatakse ka täiskasvanute kundalini jooga tundi. Siis saab igaüks võimaluse end tutvustada ning rääkida, kuidas tal vahepeal läinud on, kuidas päev möödus jne," kirjeldab Paimla.
Harjutused, mida lastega tehakse, on üldjuhul küll klassikalised jooga baasharjutused, kuid neile lähenetakse mänguliselt. Näiteks kehastuvad lapsed koos õpetajaga erinevateks tegelasteks või loomadeks, ning liigutusi tehakse muinasjutu vestmise saatel. Muinasjutu jõud on võimas:
"Erinevate lugude jutustamine arendab ennekõike laste intelligentsust ja loovust, sest lugudesse sisseelamine ergutab lapse fantaasiat ja kujutlusvõimet ning äratab lapses tundeid ja mõtteid, mida täiskasvanute maailmas võib olla on raske kogeda. Muinasjutt sisendab lapsesse lootust, julgust, annab uusi ideid. Kuulates lugu, elab laps sisimas läbi juttudes aset leidvaid sündmusi ning kujutab neid visuaalselt ette, ta samastub tegelastega, kogeb elu duaalsust jne," räägib Paimla.
Seetõttu saab muinasjutte väga edukalt kasutada ka kasvatusmeetodina. Näiteks: selle asemel, et kiusamises osalenud lapsi negatiivselt sildistada ja neid selle tegevuse eest karistada, võiks rääkida lastele neutraalselt pinnalt õpetliku loo inetust ja heast käitumisest. Seda lugu üheskoos analüüsides saavad lapsed aru, miks nad tahavad edaspidi valida hea käitumise.
Lastejooga tunnist ei puudu ka meditatsioon, kuid seegi toimub veidi teisiti, kui täiskasvanute puhul - lauldakse üheskoos, sinna juurde tehakse kätega erinevaid liigutusi, õpetaja võib mängida mõnd pilli.
Kellele lastejooga tund sobib?
Jooga on mõeldud kõigile inimestele. Beebid teevad joogatkoos emmedega. Iseseisvalt saab laps lastejooga tunnis hakata käima umbes 3.-4. eluaastast.
"Kuna lastejooga ei tähenda krampikult paigalistumist ja erinevate asanate tegemist ja liikumatus asendis mediteerimist, vaid on pigem üks mõnus möll, läbi mille saavutatakse meelerahu, siis ta sobib üldjuhul paljudele lastele," märgib Paimla.
Lastejooga kestab kokku kuni tunni - olenevalt laste vanusest.
Grigorjevile, kes annab lastejooga tunde Haapsalus Iloni Imedemaal, on eriti südamelähedane perejooga teema. See tähendab, et iga tunni lõpus on tunniga liituma oodatud ka lapsevanemad ning vähemalt kord kuus tahab ta korraldada perejooga tunde, kus osaleksid koos lastega ka teised pereliikmed.
"Nii palju on huviringe ja trenne, kus lapsed üksinda osalevad, lisaks kool. Niii jääb kvaliteetaega, mida perena üheskoos veedetakse, järjest vähemaks. Jooga on ideaalne võimalus tulla teadlikult kokku ja kohale, õppida oma lapsi ja oma vanemaid tundma hoopis uue nurga alt, õppida üheskoos nippe, kuidas ka väljaspool joogatundi üksteisele teadlikult aega ja tähelepanu pühendada," kirjeldab ta.
Kuidas joogatund lapsele mõjub?
Õpetajad kinnitavad oma kogemuse põhjal, et joogatunnid tõesti arendavad lapsi - väga.
"Lapsed, kes teevad regulaarselt kasvõi korra nädalas joogat, muutuvad tänu joogale avatumaks, julgemaks, loovamaks, tasakaalukamaks, hoolivamaks ja õnnelikumaks. Nad on füüsiliselt, emotsionaalselt ja vaimselt tervemad. See väljendub elurõõmus, julguses, enesekindluses, rahulikkuses ja loovuses. Isegi õpitulemused paranevad," kiidab Paimla. Muidugi arendab joogatund ka lapse füüsist - vastupidavust ja paindlikkust, koordinatsiooni ja närvisüsteemi. Soodustab ainevahetust ja tugevdab immuunsüsteemi.
Jooga on eriti kasulik probleemide korral nagu tähelepanuhäired, autismispektrumi häired ja ärevus.
Grigorjevi sõnul on kundalini lastejooga eesmärk teadlikkust: oskust oma teadvust märgata ja suunata, et saada seeläbi lahti sisemistest takistustest nagu pessimism, enesekriitika, murelikkus, keskendumisprobleemid, ükskõiksus, õppida märkama seoseid oma tegutsemisvalikute ja tagajärgede vahel ja olla seeläbi rõõmsam, loovam, tulemuslikum.
Jooga aitab jääda lapsel kontakti iseendaga. Laps ei hakka kaasa tegema asju lihtsalt sellepärast, et kellelegi meeldida või kuhugi kuuluda, vaid ta julgeb ajada oma asja, olla tema ise ning käia kartmatult oma teed, mida kundalini joogas kutsutakse „Sat Nam“ (tõlkes: tõde on minu tõeline olemus).
Eestis saab lastejooga tundide käia näiteks Keilas, Tartus, Tallinnas, Kiilis ja Haapsalus. Jooksvalt antakse kõigist Eestis toimuvatest lastejooga tundidest teada lastejooga Facebooki leheküljel SIIN.