Erinevate arenguetappidega kaasnevad omad head ja vead. Umbes kolmanda elukuu paiku võivad beebid hakata rinnal streikima. Mida see tähendab ja kuidas sellega toime tulla?
Getteri tütar Marite on tänaseks 2,5-kuune ning kuigi imetamine on Getteril ja Maritel siiani väga hästi sujunud, on Marite mures tissistreigi pärast.
Ämmaemand Maret Voites lohutab Getterit öeldes, et kuigi tissistreik võib tõepoolest kolme kuu läheduses beebisid tabada, ei ole see kindel ning on beebisid, kes ei streigi. Miks mõned beebid siiski rinnal streikima hakkavad on seotud kolmanda kuu arenguetapiga. „Sinu vastsündinust on saanud erksam tegelane, ta vaatab ringi, ta tahab suhtelmist,“ kirjeldab ämmaemand. Nii võibki juhtuda, et kuigi viimasest söögikorrast on palju aega möödas, keeldub laps rinnast, kuna kõik muu on nii palju huvitavam.
Kui laps ühel hetkel ootamatult selles arenguetapis rinnast keeldub, tasub olla kannatlik. Päeval rinnast keeldunud laps teeb reeglina vahele jäänud toidukorrad tasaks öösel. Seega võib sel perioodil oodata pisut rahutumaid öid.
Mida ma saan teha, kui selline olukord tekib?
„Kui selline olukord tuleb, siis kindlasti jõuga ei tasu proovida. On olemas väikesed nipid,“ rahustab Maret. Näiteks soovitab ämmaemand pakkuda lapsele rinda vahetult pärast unest ärkamist, sest siis on laps veel unesegane. Teine variant on söömise ajal lapse tähelepanu hajutada näiteks värvilise kaelakeega. Müügil on olemas ka spetsiaalseid imetamiskaelakeesid.
Imetamiskaelakee peaks olema beebi jaoks turvaline, et ei eralduks väikeseid osakesi, mis võivad sattuda pisikesele beebile hingamisteedesse.
Kui kaelakee ei tööta, aga ema mure on suur, siis võib proovida lapsega hämarasse ruumi minekut, tõmmata rulood ette või minna lausa pimedasse vannituppa imetama.
Kui laps streigib, kas ta võib ennast nälga jätta?
„ Üldiselt mitte,“ ütleb ämmaemand. Kui beebi söömisega päeval streigib, siis reeglina teeb ta selle tasa öösel. „Normaalse lapse kaaluiive peaks igal kuul olema umbes 500 g ja seda arvutatakse kolme kuu keskmise pealt. Võetakse kolm kuud kokku, jagatakse kogu kaaluiive kolmega ja vaadatakse, milline see keskmine on,“ selgitab ämmaemand.
Tissistreik on normaalne arengu osa. Tihtipeale see möödub iseenesest ja ilma suurema mureta. Oluline on ise jääda selle juures rahulikuks ja kannatlikuks.