Lapse kujutlusvõime areneb...

12. Sep 2017, 14:46 grissu13 grissu13

... kui lasta sellel areneda. 

Olin minagi esimese lapse sünni eel lugenud, et mänguasjad peavad olema neutraalsed ja ei tohiks beebi aju üle stimuleerida. Sellest ajendatuna ei olnud ma soetanud nuppudega, vilkuvaid ja laulvaid mänguasju. Küll aga olid teistel beebidel meie ümber sellised mänguasjad ning hetkeks olin isegi kurb, et minu beebil ei ole ühtegi. Kartsin, et äkki jääb ikkagi millestki ilma. Teistele beebidele ju meeldisid need väga. No selle ühe ta siiski lõpuks sai, kingituseks. Ta vajutas neid nuppe, kutsu laulis kaks sõna, tulukesed vilkusid ja mänguasi lendas nurka. Viisin selle üsna pea autosse, sest tubastes oludes ei olnud sellega midagi peale hakata. Autos aga päästis mõnikord need viimased 5 minutit.

Olen ka hiljem täheldanud, et nuppudega mänguasjadega minu laps mängida ei oska. Tal lihtsalt ei ole neid kunagi olnud. Küll aga meeldib talle mängida autodega, nende kõige tavalisematega, millega saab ringi sõita ja mida saab parkida ja millel heal juhul käib uks lahti, et saab mõne legomehikese või kiisu sinna sisse sõitma panna.

Olime kord tuttavatel külas. Minu pea 2-aastane leidis nurgast vahva prügiauto ja hakkas sellega mängima. Sõitis ringi ja parkis, nii nagu tema oskab autodega mängida. Pereliikmed püüdsid aga üksteise võidu talle seletada, et see auto "töötab" ka. Tule me näitame. Minu laps ei saanud aru, millest nad räägivad ja püüdis autoga ise edasi mängida. Kuidagimoodi aga õnnestus pereliikmetel talle siiski näidata, kuidas auto "töötab". Tuleb lihtsalt vajutada nuppu ja see prügikasti tõstuk auto taga liigub üles-alla. Demonstratsiooniks see asi aga jäigi, sest minu kahene mängis edasi ikka nii, nagu tema oskab, sõitis ringi ja parkis, nii nagu autodega mängitakse.

Näen igapäevaselt, kuidas ta õpib uutmoodi mängima, kasutama oma mänguasju erinevates situatsioonides ja oskab tunda rõõmu asjadest, mis ei keeruta, laula ega tirise nupuvajutuse peale. Olen uhke oma lapse ehitatud legomajade ja -rongide üle ning tunnen isegi piinlikkust, kui "õigesti" on ehitatud minu majad ja autod võrreldes minu lapse omadega. Mul on hea meel, et beebiaja valikud on mõjutanud minu kahese mänguasjavalikut täna ning loodan, et tulevikus suudame juba koos teha kaalutletud mänguasjavalikuid.