Lapse kujutlusvõime arendamine

Lapse kujutlusvõime arendamine

02. Sep 2017, 23:44 Anne-Mari O Anne-Mari O

Ma olen mänguasjade osas igati seda meelt, et need peaksid olema võimalikult naturaalsed ja tegema võimalikult vähe. Mu armsatel on küll mõned laulvad mänguasjad ka olnud, kuid pean tunnistama, et väga tihti nende käed noid haaranud pole. Peamiselt leiavad lapsed rõõmu hoopis asjadest, mille kasutusvõimalused on piiritud. Nii valmivad meie kodus näiteks Duplo klotsidest Transformerid, tühjadest šampoonipudelitest purskkaevud ja kangajuppidest kaisuloomadele ning nukkudele tekid ja riided.
Pean tõdema, mudelautosid on meil ehk tõesti pisut liiga palju ja väiksel Preilil on lausa kolm nukukäru, kuid neist kõik saavad igapäevaselt mängimist.
Viimasel ajal olen tabanud end lastele selgitamast mänguasjade vähetähtsusest ning julgustanud asju maksimaalselt ära kasutama ja loobuma neist, millega nad ise ei mängi. Nii olemegi jõudnud olukorda, kus rollimängud ja kujutlusvõime arenemine on igapäevane teema. Viimasel ajal on viiene ja kahene avastanud enda jaoks näiteks poemängu, kohviku pidamise ja perekonna mängimise. Ma pean ütlema, et ääretult vahva on vaadata lapsi koos mängu ja selle tingimusi välja mõtlemas. Näiteks kasutavad nad poemängus Jenga klotse rahana ning kohvikut pidades kasutavad oma mängukööki toitude valmistamiseks ning seejärel laovad nuku laua äärde istuma ja asuvad neile serveerima.
Puidust ning metallist mänguasjade kõrval on meie perekonnas aukohal ka Playmobil’id ja ma pean ütlema, et need meeldivad minulegi. Playmobil’idega rollimänge mängides arendavad lapsed end nii palju. Näiteks keeleliselt - tegelased omandavad nimed, peavad dialooge ja kaasnevad selgitused nende tegevuse kohta. Sotsiaalseid oskusi - kujutledes tegelasi erinevates rollides ning nende emotsioone näideldes. Loovust - ehitades neile erinevatest asjadest maju-poode-aedu jms. Ning peenmotoorikat - nad annavad tegelastele kätte erinevaid asju, vahetavad juukseid-mütse-rõivaid ning panevad neid istuma-seisma.
Üldiselt olen seda meelt, et lastel on looduslikust materjalist mänguasjadega mõnusam mängida ja plastmassist mänguasjadena jõuavadki koju vaid tugevast plastmassist asjad, mis esimese peale astumise peale katki ei lähe.


20170829110413-75852.jpg


SIPSTI.EE


20170829110603-47991.jpg

BALULA

20170829110750-37411.jpg