Madi pereblogi: Salvesti põnni beebitoitudest

Madi pereblogi: Salvesti põnni beebitoitudest

Kui Emmede Klubis algas lugejamäng, mille auhinna pani sponsorina välja Salvesti põnn, nõustusin minagi heal meelel kotitäit kodumaiseid beebipüreesid priilt vastu võtma, et neid siis vastutasuks proovida, uurida ja siin arvustada.

Kolm esimest Salvesti toitude plussi kõigi teiste meie poodide lettidel olevate beebitoitude ees olid mulle teada juba enne koti kättesaamist:

* Tegemist on ainsa kohaliku firmaga, kes toodab beebitoitusid! Mina olen vägagi kohaliku ettevõtluse edendamise pooldaja. Mida saan ja mis mulle oluliselt kallim või ebamugavam ei tule, soetan oma kodulinna või -maakonna poodidest või tootjailt. Sellest samm edasi on Eesti tegijate toetamine.

* Osa Salvesti põnni toitudest on öko: kaup on valmistatud toorainest, mis on kasvatatud mahepõllumajanduses, ja toodetud ning käideldud ökoloogilisi reegleid järgides. 

* Mõnede Salvesti põnni toodete juurde on märgitud, et need on valmistatud vähemalt osati Eestis kasvatatud toorainest. Üks tore Emmede Klubi kasutaja tõi välja põneva nüansi: kas kodus ise valmisatud püree on ikka poepüreest kasulikum, kui valmistada püree kaugelt lõunamaalt toodud, kangete väetistega kasvatatud ja pestitsiididega pritsitud toorainest, samas kui purgitoit on kohalikust või mahepõllumajandusest? Kahju ainult, et kõik Salvesti kasutatavad köögiviljad, mida saab kodumaal kasvatada, ei ole siiski siin kasvatatud.

Varasemast kasutamiskogemusest oli mul Salvestile nii kiitust kui ka laitust pakkuda. Alustan laitusest - Salvesti põnni pudruroad ja teised magusad klaaspurgis toidud on valmistatud lisatud suhkruga. Seetõttu eelistasin oma tütrele eestimaise asemel välismaiste firmade, kuid lisatud suhkruta tooteid osta. Salvesti põnni suhkruga magustoite olen vahel ise nosinud, praegugi seisab üks mustikapuder kapis :) Seekordses pakis mulle lisatud suhkruga tooteid aga saadetud ei olnud!

Nüüd aga kiituse juurde. Kui tütar oli umbes pooleaastane, avastasime poest Salvesti põnni tuubis puuviljapüreed, mis on nii mahemärgistega kui ka ilma igasuguse lisatud suhkruta. Teistest turul olevatest tuubipüreedest on Salvesti omad odavamad, sest tulevad suuremas pakendis.

20151105154943-95703.jpg

Salvesti põnni mango-, pirni- ja mustika-õunapüreest said meie lapse vaieldamatud lemmikud tuubiroad. Tütre sooje tundeid põnni ökopüreede vastu näitab ka see, et kuigi mul paluti saabunud kotitäiest ka pilti teha, ei osutunud see võimalikuks, sest laps leidis koti üles ja ei lasknud oma tuttavaid tuube enam käest enne, kui sai need sisse tõmmata. Välkkiirelt.

Kolmest sordist armastab laps enim just mangopüreed, mis on muide saanud ka Eesti parima köögiviljatoote hõbemärgi. Ütlen ausalt - olen isegi Salvesti põnni mangopüreed mitu korda mekkinud ja see on tõesti parema maitsega kui teised turul olevad mango-tuubipüreed. Meenutab Tais saadud mangosmuutisid! Kahjuks mangopüreed meie proovikotti seekord pistetud ei olnud. 

Magusatest toodetest on Salvestil tuubis saadaval ka üks puder: neljaviljapuder banaani ja mustikaga. See aga meie lapsele eriliselt ei meeldi - ei beebina ega ka nüüd. Minu hinnangul on toote maitse hea ja ilmselt tuleks see lihtsalt lapsele tuubist välja pigistada ning soojaks teha. Pudru paksem konsistents tuleb tuubist imedes külmana puhtast puuviljapüreest raskemini välja.

Järgmiseks võtsime kotist välja joogid.

20151105163918-83509.jpg

Enim maitses tütrele ploomimehu, mis joodi ära ühe korraga. Järgmiseks läks minu üllatuseks ja heameeleks peale porgandimehu. Muide, Salvesti põnni suures purgis suhkruga valmistatud porgandimehu on juba aastaid mehe lemmikuks - veidral kombel ei leia seda mitte beebide, vaid purgisuppide letist! Lapsele ei ole me seda lisatud suhkru tõttu aga andnud ega plaanigi anda.

Kolmandaks proovisime mustikamehu, mis meeldis lapsele samuti. Neljandaks jäänud pirnimehu jäeti aga alles. Maitsesin ja pidin tõdema, et 100% pirnimahl, mida me tavaliselt lapsele anname, on lihtsalt parema maitsega.

Kokkuvõttes ei leia ma rahaliselt ega koostist vaadates mõtet osta koju Salvesti pakutavaid klaaspurgis mehusid, kui on võimalik osta teiste firmade suures pudelis sajaprotsendilisi mahlasid. Salvesti mehude pudelid on aga head väikesed (mahub üleni lapse kaasaskantavasse joogitopsi) ja seetõttu võib meid tulevikus kodust väljas olles leida neid tarbimas küll - eriti ploomi- ja porgandimehu.

Mahlad joodud, võtsime kotist välja "soolased" road. Kuna minu laps on juba pea poolteist aastat vana ja tal pöörduksid ilmselt silmad peas tagurpidi, kui serveeriksin talle õhtusöögiks perele mõeldud brokkoli ja liha asemel beebipüreed, saan jagada vaid vaatlusel esmamuljet.

Kõige parema mulje jätavad tuubis olevad "soolased" toidud - sel üsna lihtsalt põhjusel, et põnni tuubitoidud on öko, klaaspurgitoidud mitte. Lisaks on poetoitu on lapsele enamasti vaja serveerida kodust eemal olles ning tuubi on meeldivam kotis kaasa võtta. Paraku mäletan lapse beebieast, et toona proovitud kõrvitsa-kartulipüree ei meeldinud talle absoluutselt. Seekord saadud köögiviljapüree kanalihaga ja veiselihaga said aga sõbranna beebile, kes sõi neid kodutoidustki parema meelega, seega saavad põnni "soolased" tuubid teise lapse sündides meilt kohe kindlasti uue võimaluse!

20151105155555-54922.jpg

Edasi klaaspurgis toitude juurde, mis ei ole küll öko, kuid siiski osati kodumaisest toorainest valmistatud - suur pluss. Reklaamitakse, et toidud ei sisalda grammigi lisatud soola, kuid minuteada ei sisalda lisatus soola ka ühegi teise firma "soolased" beebipüreed. Reklaami järgi on toitusid aidanud koostada lastearst Reet Raukas :)

Veidrana jäi aga silma see, et uut klaaspurgis toidusarja reklaamitakse kui täielikult suhkru- ja nisujahu vaba, kuid sarjas on tooted nimega "Köögivilja-peediroog veiseliha ja kusskussiga", "Aedvilja-nuudliroog kalkunilihaga" ja "Kõrvitsa-brokkoliroog kala ja nuudlitega". Kus-kus ja nuudlid on ju nisujahust valmistatud!? Mul ei ole nuudlite ja kus-kussi vastu mitte midagi, kuid tekkis küsimus kas sellisel juhul on aus reklaamida tooteid nisujahuvabadena.

20151105155744-15573.jpg

Muidugi ei tee vast kellelegi rõõmu näha lastetoitude koostisosade nimekirjas sõna rapsiõli. Samas kergitaks kvaliteetsemate õlide kasutamine kindlasti kõvasti purgitoitude hinda ja sellestki poleks tolku. Parem variant poleks lisatud ka rasvade toidu koostisest välja jätmine. Nii et miinuseks seda ka lugeda ei saa :)

Kokkuvõtteks: Salvesti ülimaitsvad öko puuviljapüreed jäävad meie pere iganädalasse poenimekirja veel kauaks ajaks. Järgmise lapsega hakkame ilmselt kasutama ka öko köögiviljapüreesid. Klaaspurgipüreed proovime teise lapse "nahal" kindlasti huviga ära. Kui istuvad, siis ka kasutame heal meelel! Salvesti puuviljamehude asemel eelistame aga oma raha ka edaspidi pigem sajaprotsendiliste mahlade ostu alla panna. Küll võib kasutust leida lapsele maitsenud porgandimehu. Põni mitte-öko sarja puuviljatooted jätame aga lapse igapäevamenüüst kõrvale, sest neisse on lisatud suhkrut. 

Olen väga tänulik 😃

Mirjam Mirjam 07. Nov 2015, 00:34 Madi

kuule! öeldakse ju, et rase peab enne voodist tõusmist sööma, et halb ei hakkaks 😃 laps hoolitseb su eest...

Tead püreede ja lisatoidu ajal oli veel okei, aga nüüd kui ise sööb tavalist peretoitu ja ka pähkleid, rosinaid jne.. Hullumaja 😃 Tal on küll söömine rangelt oma toolis, aga näe ikka leian padja alt ka miskit maitsvat 😃