Liisi kooliblogi: Õpetaja versus lapsevanem

Liisi kooliblogi: Õpetaja versus lapsevanem

29. Mar 2018, 10:31 Liis, Emmede Klubi blogija Liis, Emmede Klubi blogija

foto on illustratiivne


Kui ma esimest korda lasteaeda õpetajana tööle asusin, ei olnud ma veel ema. Vaatamata sellele uskusin, et olen hea õpetaja. Suutsin hästi korda hoida ja lastega kiiresti kontakti luua, kuid vanemate muret oma laste pärast ma lõpuni mõista ei suutnud.

Üsna varsti jäin oma esimest last ootama ja uskusin, et töökogemus pisikestega on mind täielikult emaametiks ette valmistanud. Lapse sündides selgus, et nii see kohe kindlasti polnud ja siiani on minu jaoks palju lihtsam õpetada just teiste lapsi.

Enne veel, kui minu esimene laps lasteaiateed alustas, asusin taas lasteaeda tööle. Emana suutsin nüüd lapsevanemaid paremini mõista, kuid kuna minu laps polnud lasteaiateed alustanud, ei mõistnud ma veel vanemaid, kes nõudsid minult kui õpetajalt rohkem, kui suures rühmas võimalik on...

Oma lapse esimesest lasteaiapäevast mäletan selgesti, kuidas oleksin tahtnud temaga mitme A4 paberi pikkuse kasutusjuhendi kaasa anda: ta ei söö seda, ta ei lase kapuutsi pähe panna, ta kohaneb halvasti, helistage, kui ta nutab, ta varuriided on kapis, kaisutekk on kotis... Päeva pealt oli mõistlikust õpetajast saanud ülihoolitsev lasteaialapse vanem ja lõpuks ometi mõistsin nende kahe rolli suurimat erinevust: õpetaja jaoks on kõik 24 last võrdselt tähtsad, kuid lapsevanema jaoks on just TEMA laps kõige tähtsam.

Magistriõpingute ajal asusin tööle kooliõpetajana. Uskusin jälle, et olen hea õpetaja: sain endiselt lastega hakkama, saavutasin sideme, kuid lapsevanemad olid minu jaoks jälle müsteeriumiks. Vahel pahandati, kui andsin liialt tihti koduseid ülesandeid või kui laps oli saanud märkuse või halva hinde. Noore õpetajana tundsin, et just minu antav aine on väga tähtis ning selleks, et olla tõeline õpetaja, pean andma ka koduseid töid.
Alles nüüd, mil minu laps käib esimeses klassis, mõistan, mida tähendab pärast pikka tööpäeva õppida, kui halva tunde tekitab lapsevanemas kui ka lapses päevikust punasega vastu vaatav märkus või kui palju rõõmu toob õpetaja positiivne kiitus. Mõistan sedagi, kuidas lapsevanem õpetajate päeval või õpetaja sünnipäeval lapsele lilled kaasa panna unustab, klassikontole õigel ajal ülekannet teha ei jõua või koolilaadal osaleda ei saa.

Ma ei väida, et olen tulevikus õpetajana lastevanematega alati ühel nõul või kiidan lapsevanemana kõik õpetaja otsused heaks, kuid kohe kindlasti mõistan ma nüüd, kus olen mõlemat rolli kogenud, antud osapooli palju paremini. 


Õpetajale, kellel lapsi pole, või lapsevanemale, kes pole kunagi õpetajana töötanud, soovitangi meeles pidada, et õpetaja jaoks on kõik 24 last võrdselt tähtsad, samas kui lapsevanema jaoks on just tema laps kõige tähtsam. Nii jätsin minagi lapse esimesel lasteaiapäeval kasutusjuhendi kaasa panemata, teades, et õpetajal on lisaks minu lapsele veel 23 pisikest, kuigi mulle emana oli sel hetkel tähtis vaid minu lapse heaolu. Vastastikune mõistmine on imeilus asi ja olen ütlemata tänulik, et mul on nüüd, kus kasvatan koolilast, võimalus olla ka parem õpetaja.